Zbohatla vďaka zlodejom: Auto s hodnotou 120 000 € vrátené majiteľke po 28 rokoch

Ružová Holden Torana z roku 1973 s názvom „Sexy Lexy“ sa stretla s majiteľkou 28 rokov po jej odcudzení. Perfektný stav a príslušnosť k vzácnemu modelovému radu vystrelili hodnotu tohto raritného kúsku na viac ako 120 000 eur. Majiteľka paradoxne zbohatla krádežou vozidla. Nenechaj si ujsť zaujímavý príbeh vrátenia ukradnutého vozidla po takmer 30 rokoch.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.11.2020
Diskusia:

Holden Torana GTR XU-1

Auto-moto zaujímavosti

Krádež vozidla predstavuje starosti aj v prípade, že bol automobil poistený. Vybaviť všetko potrebné v súčinnosti s políciou a poisťovňou znamená urobiť viacero potrebných krokov. Následne sa čaká na vyplatenie poistky, vybavenie spoluúčasti zníženého poistného plnenia. Ďalšie starosti prichádzajú na rad v prípade, ak sa hľadané vozidlo nájde v zlom technickom stave. Vozidlo bolo ukradnuté v roku 1992. Majiteľka túto skutočnosť vtedy nahlásila podstúpila všetky potrebné kroky. Automobil bol poistený. Polícia vo Viktórii však nedokázala chytiť vinníka zodpovedného za krádež Carolinho plnokrvného austrálskeho svalovca.

Holden Torana GTR XU1Zdroj: 9news.com

Šťastná správa o nájdení vozidla 

Austrálčanke, Carol Richards, priniesli správy o nájdení vozidla ukradnutého v roku 1992 veľa radosti. Bolo to možné aj vďaka tomu, že do dnešného dňa sa o vozidlo staral nič netušiaci zberateľ, ktorý vozidlo udržiaval v perfektnom technickom stave. Hodnota vozidla tak stúpala počas celého času. Ako majiteľka sama priznala, ťažko by zvládla poctivé servisovanie a garážovanie počas tak dlhého obdobia. V prípade, že by automobil zlodeji neukradli, jeho hodnota by zrejme namiesto nárastu ceny ako v tomto prípade, klesala.

Vzácny ružový Holden Torana GTR XU-1 krádežou získal na cene

Výnimočný Holden Torana GTR XU-1 so šesťvalcom v netradičnom továrenskom odtieni ružovej farby sa vďaka zlodejom, paradoxne, vrátil do rúk majiteľky v ešte lepšom stave. Potom, čo tím detektívov odhalil gang zlodejov, ktorí kradli cenné vozy a falšovali ich doklady a identifikačné údaje za účelom predaja zberateľom, sa vozidlo konečne dostalo do rúk pôvodnej majiteľky. Podarilo sa to vďaka zisteniu pôvodných identifikátorov ukradnutých vozidiel. Celý prípad zdokumentovala reportáž televízie 9News Melbourne. 74-ročnej majiteľke urobili nesmiernu radosť. Peniaze, ktoré súd prikázal vrátiť poškodeným, pochádzali z účtov odsúdených zlodejov. Vďaka zlodejom, spolu s ostatnými okradnutými majiteľmi, väčšina okradnutých osôb nečakane zbohatla.

Pochybné praktiky „znovuzrodenia áut“

Svetlo do príbehu vnieslo až nové vyšetrovanie pochybných praktík znovuzrodenia automobilov. Vďaka tomu sa tento krásavec po takmer 30 rokoch vrátil do rúk svojej majiteľky. Kuriózny príbeh sa stal okamžite hitom internetu. Niečo podobné sa len tak nevidí. Detektív senior, ktorému bol prípad vyšetrovania série vozidiel prvýkrát pridelený v roku 2014, zistil viac ako čakal. Po rokoch usilovnej práce odhalila detektívka Florence organizáciu zaoberajúcu sa pochybnou prepravou ukradnutých áut, ktoré ďalej upravovali na moderné výkonné stroje. Následne ich predávali ako originálne vozidlá. Detektívka sa spojila s nič netušiacim potenciálnym kupcom, ktorý si v rokoch 2008 až 2011 kúpil od tejto spoločnosti množstvo vozidiel. Okrem iných aj práve „Sexy Lexy“ z dnešného príbehu.

Odškodné pre podvedeného zákazníka

Vďaka práci detektívov bol za tieto pochybné praktiky po rokoch odsúdený muž vo veku 50 rokov. Doteraz bol z viacerých trestných činov týkajúcich sa „znovuzrodenia áut“ a bol odsúdený na 2 roky väzenia. Muž, ktorý si automobily kupoval, o ničom netušil. Od štátu dostali dotknuté osoby za ujmu spôsobenú predajom a kúpou ukradnutých áut súdom nariadené odškodné vo výške 560 000 austrálskych dolárov.

Zbohatla vďaka zlodejom: Auto s hodnotou 120 000 € vrátené majiteľke po 28 rokoch Zdroj: autoevolution.com

Ako prebiehalo vyšetrovanie?

Detektívi ani po objasnení trestnej činnosti neprestali pátrať po ďalších skutočnostiach. Carolinina nezlomná láska k autu, ktoré jej bolo odcudzené pred 28 rokmi, ho prinútila pokračovať vo vyšetrovaní. „Toto auto bolo Carol ukradnuté pred takmer tromi desaťročiami a nemyslím si, že už prešiel deň, keď si nepriala zázrak, aby sa ho podarilo nájsť,“ uviedla pre médiá detektívka Florence. Carol sa naďalej zúčastňovala súdneho procesu, vždy oblečená v ružovej farbe, ktorou si pripomínala lásku k automobilu.

Čo stojí za praktikami znovuzrodenia áut?

Opätovné znovuzrodenie vozidla je nezákonný postup, ktorý spočíva v odstránení identifikačných údajov vozidla - napríklad čísla VIN - po jeho odcudzení. Na jednoduchej úrovni sa znovuzrodenie vykonáva tak, aby sa skryla skutočnosť, že došlo k odcudzeniu automobilu. Páchatelia tak chcú zabrániť podozreniu nič netušiaceho kupujúceho pri kontrolách pred nákupom.

Dá sa to aj zložitejšie

Znovuzrodenie môže znamenať aj oveľa zložitejší proces. Sofistikovaná metóda spočíva vo vyladení VIN čisla vozidla alebo v zbavení sa všetkých cenných častí. Nasleduje oprava vozidla, ktoré bolo uvedené ako neopraviteľný kus. Tieto a ďalšie podvodné praktiky však paradoxne viedli k nájdeniu rúžového „Sexy Lexy“ exemplára. Ako by si reagoval na správu o nájdení vozidla po 28 rokoch? Podeľ sa s nami o tvoj tip na zaujímavý príbeh krádeží vozidiel v komentároch.

Zdroj: 9News Melbourne

Vzácny Holden Torana GTR XU-1

Holden Torana GTR XU-1

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020
02Dodávka pašerákov s prekvapením za 5,5 milióna eur! Polícia v nenápadnej bielej dodávke odhalila pašerácku skrýšu. Úlovok v hodnote viac ako...4. November, 2020
03Ako si Slováci vedia poradiť s nasadenou papučou?V Žiline zlodeji ukradli kolesá z auta s nasadenou papučou. Vodič  vozidla musel pritom za...6. November, 2020