Zlodeji ukradli Stalinov pancierový špeciál: Váži 4,7 ton!

V Rusku je možné všetko. Pred pár dňami sa stala v Moskve krádež, ktorá okamžite obletela svet. To, čo sa podarilo miestnym zlodejom, pripomína nereálny príbeh z akčných filmov. Zlodejom sa však odcudziť pancierový špeciál Josifa Stalina skutočne podarilo. 4,7-tonové vozidlo ukradli priamo z garáže!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
02.01.2020
Diskusia:

ZiS 150 - Stalinova...

Auto-moto zaujímavosti

V Rusku je možné všetko. Pred pár dňami sa stala v Moskve krádež, ktorá okamžite obletela svet. To, čo sa podarilo miestnym zlodejom, pripomína nereálny príbeh z akčných filmov. Zlodejom sa však odcudziť obrnený transportér Josifa Stalina skutočne podarilo. Ukradli ho priamo z garáže.

Zlodeji ukradli Stalinov obrnený transportér: Váži 4,7 ton!Zdroj: wikipedia.org

ZiS-115

Pred časom sa na svetlo sveta dostali odtajnené zábery ZiSu-115. Raritných vozidiel bolo vyrobených celkom 56 kusov. Samotný Stalin ich v službách využíval niekoľko. Obrnená limuzína je konštruovaná tak, aby splnila účel, za ktorým bola vyvinutá v ZSSR. Stalin sa obával atentátu, tak vznikla objednávka na toto špeciálne vozidlo.

Pancierová limuzína

Pri pohľade na špeciálne obrnené vozidlo je priam nepochopiteľné, že sa zlodejom podarilo tento vzácny exemplár ukradnúť. Ako sa im to podarilo? Až 6 osobám sa o druhej ráno podarilo dostať do priestorov garáži ukrajinského oligarchu, Ruslana Tarpana. Je známy svojou vášňou pre unikátne automobily, svoj majetok si poctivo stráži.

Krádež vozidla s váhou 4,7 ton

Tento exemplár kúpil pre Tarpana šéf jeho ochranky ako súčasť budúcej expozície. Dočasne bolo umiestnené v garážach Tarpana v Moskve. Lupiči museli využiť veľké odťahovacie vozidlo. Je zázrak, že sa im podarilo vozidlo nepozorovane odcudziť. Dostať von obrnenú limuzínu Josifa Stalina určite nebolo jednoduché. Hmotnosť vozidla je neuveriteľných 4,7 ton!

Zlodeji ukradli Stalinov obrnený transportér: Váži 4,7 ton!Zdroj: twitter.com/bazabazon

Odolnosť

Pancierový ZiS sa vyznačuje ťažkým pancierovaním, ktoré je schopné odraziť guľku typu FMJ zo vzdialenosti 25 metrov. Výstrely pritom nepoškodia ani okná vozidla. Vozidlo nie je možné poškodiť ani pri výbuchu granátu. Čo by na to povedal Elon Musk?

Múzeum vzácnych vozidiel v Odese

Tento exemplár bol súčasťou zbierky, ktorú oligarcha postupne opravuje pre účely vytvorenia múzea vzácnych vozidiel z celého sveta. Múzeum v Odese sa však tejto legendy zrejme nedočká. Vzácny ZiS-115 zmizol bez stopy.

Krádež na objednávku

Jazdil na ňom samotný Stalin. Práve to motivovalo zlodejov k zosnovaní plánu, na základe ktorého odviezli obrnený špeciál na neznáme miesto. Lupiči mali zálusk len na raritný exemplár ZiS-u s obrovskou historickou hodnotou. Podľa všetkého bolo vozidlo ukradnuté na objednávku pre iného zberateľa. Predaj tak výnimočnej mašiny by na trhu okamžite po zverejnení vzbudil pozornosť.

Hodnota Stalinovho špeciálu

Vzhľadom na cenu základného modelu ZIS-110 bez panciera, z ktorého raritný špeciál vychádza, je hodnota ukradnutého, historicky významného Stalinovho špeciálu odhadovaná na neuveriteľnú sumu 2,8 milióna dolárov, v prepočte približne 2 511 000 eur. Krádež z pred pár dní je dodnes neobjasnená. Ako môže zo stráženej garáže zmiznúť unikátne delo s hmotnosťou 4,7 ton?

Zlodeji ukradli Stalinov obrnený transportér: Váži 4,7 ton!Zdroj: twitter.com/bazabazon

*Aktualizácia článku - Stalinov špeciál sa podrilo vypátrať. 

Zdroj: https://t.me/bazabazonhttps://www.rt.com/russia/476984-stolen-stalin-limo-found/?fbclid=IwAR2yS9_7HtBnzaHXonikwfLhlU2xkibrhPLmPsRPe7qcfsePlSrG3bDlvHU

ZiS 150 - Stalinova pancierová limuzína

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0125 000-koňové monštrum, ktoré razí tunely s priemerom 17,5 m!Big Bertha je najväčší tunelovací raziaci stroj na vŕtanie tunelov na svete. Dokáže raziť...16. December, 2019
02Video: Vodič Toyoty pri rýchlej jazde v bezvedomí preskočil 12 áutKuriózny kaskadérsky kúsok predviedol vodič, ktorý pri jazde pri vysokej rýchlosti stratil...6. December, 2019
03VIP Mercedes-Benz limuzína: Delo s nájazdom 55 000 km za 29 500 €!Táto Mercedes-Benz limuzína ťa chytí za srdce. Nadupané delo ponúka viac ako konkurencia....28. December, 2019