Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDrive

BMW ukázalo na fotkách facelift nového modelu radu 3 už dávnejšie. Toto obľúbené vozidlo nenecháva nič na náhodu a využíva nový šarm na získanie publika. Nový šarm nie jediným vylepšeným, lebo prichádzajú prvky, ktoré nie sú viditeľné na prvý pohľad, o nich sme sa presvedčili pri živom kontakte s vozidlom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW inovovalo Trojku,...

Auto-moto zaujímavosti

Na prvých jazdách sme mali možnosť vyskúšať kombi radu 3, konkrétne tú najviac predávanú alternatívu s označením 320d s pohonom všetkých štyroch kolies xDrive. Aj toto vozidlo má veľkú šancu stať sa neoddeliteľnou súčasťou budúcich korporátnych autoparkov v manažérskej triede. Čo je teda na aute zaujímavé?

Motor

Ako v predchádzajúcej verzii, teda ty pred faceliftom, automobilka využíva na pohon aj dvojlitrový radový štvorvalec spaľujúci naftu. Presne tento motor má najväčšiu šancu stať sa absolútnym bestsellerom, lebo ponúka nielen nízku spotrebu, ale aj rozumný výkon. Agregát produkuje 140 kW (190 k) a 400 Nm, čo sa pretavuje do zrýchlenia na stovku za 7,4 sekundy. Tieto údaje sú naozaj veľmi schopné a ku všetkému sa ešte pridáva aj spomenutá spotreba.

Bolo nutné vyskúšať aj dynamické parametre, ale aj tak sa nám podarilo spotrebu držať v okolí 6,5 litra nafty na 100 km. Pri ekologickom jazdení je určite možné dosahovať kombinovaný údaj pod 5 litrov. Je naozaj jasné, že práve táto verzia bude stále veľmi obľúbenou a mať ju ako služobné, či vlastné vozidlo bude malou odmenou.

BMW ponúka balík doplnkov M, ktorý prináša aj špeciálnejší a tuhší podvozok. Avšak tu je jasné, že konštruktéri dobre vedia o absolvovaní dlhý trás a o horších povrchoch ciest. Trojka aj s týmto športovým nastavením stále ponúka dostatočný komfort pri jazde. Môžu za to aj adaptívne tlmiče, ktoré sa dokážu v režime Sport celkom pekne zmeniť. Auto je ešte športovejšie tuhšie, čo je celkom logickou zmenou.

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveZdroj: Autobazar.EU

Predok

Nové vylepšenia začínajú v prednej časti. Úplne nové predné svetlá stratili zárez a predvádzajú omnoho čistejšie línie. Tieto môžu byť okorenené štandardne LEDkovými svetlami, alebo za príplatok adaptívnou LEDkovou technológiou. Automobilka tiež vylepšila tvar prednej masky, ktorá viac evokuje žraločí nos z minulosti. Predná maska chladiča, tradičné ľadvinky, má za sebou záves z plastových lamiel, ktorý adaptívne otvára a zatvára segmenty podľa potreby. Motor má omnoho lepšiu termoreguláciu a rýchlejšie sa zohreje. Dúfame, že ho nikto bude na zimu prekrývať akoukoľvek formou zadebnenia.

Predný nárazník tiež prešiel určitými zmenami a v spodnej časti, pri balíku doplnkov M, reflektuje bočnými nasávacími otvormi ku brzdám tvar písmena L predvádzaného novými svetlami na denné svietenie. Tieto denné prvky sú zrkadlovo obrátené podľa vodorovnej osi oproti minulosti a svetlá tak pôsobia úplne inak ako doteraz. Podobných zmien ako predný nárazník sa dočkal aj ten zadný a, aj keď to tak úplne nevyzerá, pôsobí modernejšie a odlišne od toho pôvodného. Tento rozdiel však spoznáte iba v momente, kedy obe auta postavíte vedľa seba. Takisto vtedy zbadáte aj čierne koncovky výfukov balíka M. Treba uznať že najväčšou zmenou vizáže zovňajšku je naozaj predná časť. Ostatné veci ako aj jemná alternácia farebnej palety sú o niečo menej viditeľné.

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveZdroj: Autobazar.EU

Infotainment

Obrovskú aktualizáciu získala rada 3 v interiéri. Kým doteraz pôsobil celkom štandardne, po facelifte bude mať dva displeje schované pod jedným krycím sklom zakriveným tak, aby bolo nahnuté ku vodičovi. To však znamená aj použitie informačno-zábavného systému iDrive 8, ktorý automobilka využíva vo všetkých nových vozidlách. Vyznačuje sa slušnou prehľadnosťou a tiež viac smartfónovým rozložením jednotlivých detailov. Síce bude chvíľu trvať, kým sa s ním naučíte robiť, ale po tejto výuke budete všetko ovládať takmer intuitívne. Najviac používané prvky si totiž viete dať to menu skratiek výsuvného z hornej časti displeja.

Výhodou pri fungovaní radu 3 je, že v ponuke ostáva stále koliesko na ovládanie. Nestalo sa to, čo je realitou pri menších modeloch, displej sa síce dá ovládať dotykom, ale aj tento už legendárny ovládač ostal na svojom mieste. Svoje miesto však nemá tradičná radiaca páka. To, že BMW radu 3 bude mať už iba automatickú prevodovku bolo očakávateľné. Ale to, že sa zbaví aj páky je celkom prekvapením. V mene čistejších dizajnových línii ju nahradil malý prepínač známy z BMW 2 Active Tourer. Veľkým rozdielom je, že sa s ňou nedá radiť a slúži len na prepínanie režimov. Na radenie rýchlostí teda musíte využiť pádla pod volantom, ktoré sa dostávajú do štandardnej výbavy modelu.

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveZdroj: Autobazar.EU

Pohonné sústavy Trojky

Aj keď bude model 320d určite najúspešnejším z ponuky, BMW nezanedbalo ani ostatné agregáty. Základom naftovej ponuky bude 318d s výkonom 110 kW (150 k), pričom bude kopírovať základnú ponuku benzínových motorov. Tá bude pozostávať z verzií 318i, 320i a aj 330i. Pomyselným vrcholom však bude niečo úplne iné, a tým nemyslíme verziu M3, tá je vlastne samostatným modelom. V ponuke benzínových verzií to bude M340i, ktoré tvorí akýsi medzistupeň medzi klasickou ponukou a vrcholnou alternatívou. Motor ma výkon 285 kW (374 k) aj spojený štandardne s pohonom všetkých štyroch kolies a využíva na svoju funkciu aj mild hybrid. Podobne to je aj pri naftovej alternatíve. Taktiež využíva 6 valcov, 3 litre, ale produkuje 250 kW (340 k). Je veľmi príjemnou správu, že BMW nezanevrel ani na 6-valcové agregáty, na rozdiel od jedného z najvýraznejších konkurentov, ktorý presedlal výlučne na dvojlitrové štvorvalce. Nemyslíme tým teraz Volvo, jeho presedlanie je dávnou minulosťou.

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveZdroj: Autobazar.EU

Aké teda inovované BMW radu 3 je?

BMW radu 3 teda ostáva vynikajúcim prémiovým vozidlom na každodenné cestovanie za pracovnými, alebo súkromnými povinnosťami. Má na to širokú škálu motorov a facelift mu pridal sviežosti do ďalších rokov pôsobenia na trhu. Výbornou správu pri BMW je, že sa neobmedzuje na vývoj výlučne elektrických pohonných sústav, ale má stále v ponuke aj štandardné benzínové a naftové motory, ktoré priebežne vylepšuje. Ponuka modelu je naviac široká vďaka dvom karosériám, teda sedanu a kombi. Nesmieme však zabudnúť, že má aj dvoch odídencov vo forme kupé radu 4 a kabrioletu radu 4, prípadne aj novšej verzie 4 Gran Coupe. Všetky modely sú vlastne podobne veľké a automobilka nimi mieri na rôzne chute záujemcov o vozidlo v prémiovej časti segmentu. Je jedno, či si vyberiete naftovú, alebo benzínovú možnosť v ponuke, BMW stále ponúka rozumné prevádzkové náklady a pútavú vizáž, ale iba v prípade, že bude pútavá samotná konfigurácia vozidla.

BMW inovovalo Trojku, skúsili sme 320d Touring xDriveZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Video: Dokáže BMW driftovať ako Mercedes AMG?To, čo dokáže "áemgéčko" je vysoká škola driftu. Ako sa s touto výzvou vysporiada menší...10. September, 2022
02BMW končí s i3, vyrobilo posledných 18 kusovBMW začalo s ponukou modelu i3 už v roku 2013, čo znamená, že aktuálne je na trhu deviaty...10. August, 2022
03BMW M440i Gran Coupe ako ideálne GTBMW ponuka naozaj rôznorodú škálu automobilov. Len vo veľkosti patriacej do strednej triedy...9. August, 2022