Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Filter pevných častíc - prínos či prekliatie?

Čo by ste mali vedieť o problematike filtrov pevných častíc? Z odstraňovania filtrov pevných častíc sa stáva ešte väčší byznys ako zo zväčšovania výkonu. Aký majú na takéto úpravy názor odborníci? Čítajte v článku.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
07.03.2014
Diskusia:
Sledujte nás na:

Filter pevných častíc -...

Auto-moto zaujímavosti

Filter pevných častíc

Filter pevných častíc, nazývaný DPF, je zariadenie určené na odstránenie naftových častíc, alebo sadzí z výfukových plynov dieselových motorov. Stredné prietokové filtre častíc obvykle odstránia 85% alebo viac sadzí, niektoré dokážu svoje zachytávanie zvýšiť na viac ako 95%. Vozidlo poháňané dieselovým motorom s fungujúcim filtrom bude prakticky bez viditeľného dymu z výfuku. Cena sa môže výrazne líšiť, najčastejšie sa suma pohybuje okolo 1200 - 1500 €.

Filter pevných častíc - prínos či prekliatie?

Emisná norma Euro 5 a povinné filtre pevných častíc

Filtre pevných častíc sa v naftových motoroch udomácnili v roku 2000. Od polovice minulého desaťročia niektoré značky (BMW, Mercedes) začali túto „výbavu“ dodávať na západoeurópsky trh štandardne pre všetky modely. Od vzniku emisnej normy Euro 5 už neexistuje žiadna výnimka. Každé nové osobné auto na naftový pohon od roku 2009 už takýto filter má.. Vďaka tomu sa za ním nevalia kúdole dymu a splňuje aktuálne emisné limity. Vstrekovací tlak vzrástol z 1250 barov na dnešních 2000 a viac. Vyšší tlak znamená vyšší výkon a lepšiu účinnosť, zároveň ale aj väčšie namáhanie. To je daň za extrémny výkon spojený s asketickou spotrebou nafty.

Životnosť, opotrebenie a zanášanie filtra 

Životnosť závisí od spôsobu využitia. Môže byť do 100 tisíc najazdených kilometrov, ale zo šťastím môže vydržať aj 300 tisíc kilometrov. Rozhodujúcich faktorov je celá rada, od použitého technického riešenia u daného modelu až po štýl jazdy. Najviac sa filter pevných častíc opotrebuje jazdami na krátke trasy. Studený motor produkuje viac pevných častíc a filter sa nedokáže dostatočne ohriať, aby sa mohol regenerovať (vypáliť zachytené častice). Situácia sa ešte zhorší, keď dochádza k vypnutiu motora v priebehu samočinnej regenerácie. Výstražnú kontrolku sa nevypláca ignorovať. Keď sa rozsvieti, je najvyšší čas vyraziť na aspoň 5 minútovú jazdu kľudným tempom s ustálenou rýchlosťou. Tak sa totiž filter vyčistí najľahšie a predíde sa jeho definitívnemu zaneseniu. 

Filter pevných častíc - prínos či prekliatie?

Údržba a regenerácia DPF a FAP filtrov
 Filtre vyžadujú väčšiu údržbu ako katalyzátory. Motorový olej a popol sa hromadia na vstupe filtra, a upchávajú póry. Tým sa zvyšuje pokles tlaku cez filter, ktorý dokáže motor výrazne poškodiť pri nízkom tlaku plynov. Pravidelná údržba filtra je nevyhnutnosťou. Pozrieme sa ako vypadá bezúdržbový regenerovateľný systém označovaný ako DPF. Regenerácia je proces odstraňovania nahromadenej sadze z filtra. Vykonáva sa buď pasívne (pridaním katalyzátora na filter) alebo aktívne. Filter pevných častíc - prínos či prekliatie?

Deaktivácia filtra pevných častíc?

V poslednej dobe sa stáva fenoménom. Filtre pevných častíc znamenajú často veľké problémy pre majiteľov áut. Toho sa chytilo množstvo firiem a ponúkajú ch definitívne odstránenie z vozidla. Táto úprava spočíva v dvoch krokoch. Prvým je softvérová úprava, ktorá spočíva v deaktivácii riadiaceho procesu autodiagnostiky zanesenia filtra v riadiacej jednotke, vyrušenie kontroly prítomnosti aditív a deaktivácia pravidelnej regenerácie. Potom nasleduje fyzické odstránenie filtra z vozidla, odmontovanie a zaistenie všetkých od tejto chvíle najdôležitejších komponentov. Čo získa auto? Môžete zabudnúť na všetky komplikácie s filtrom pevných častícNutnosť doplňovania aditív a nutnosť výmeny filtra po najazdení 80-160 tisíc km, ako udáva výrobca vozidla, je tiež od tejto chvíle minulosťou. Získate naviac priestor pre výrazne vyšší výkon vozidla, vyšší krútiaci moment, ktorý je možné nastaviť vďaka priepustnejšiemu výfukovému potrubiu. Vďaka celkovo lepšiemu správaniu sa vozidla v spodnom rozsahu otáčok sa otvára priestor pre priaznivejšiu spotrebu.Odborníci však úpravy či garážové odstránenie filtra pevných častíc neodporúčajú. Prípadné problémy súvisiace s filtrom vedia v autoservise bežne vyriešiť aj v sumách od 150 do 350 € a to úplným regenerovaním a vyčistením filtra. Treba preto zvážiť akékoľvek zásahy či odstránenie filtra s preinštalovaním riadiacej jednotky. Nemusí to byť pre auto prínosné, to sa totiž nemusí správať ako by nikdy vo výbave časticový filter nemalo a môžu sa vyskytnúť problémy. Mnohí motoristi už počuli čarovné slovíčko, dáš si ho predsa preč, prepáli sa softvér a je po probléme. Nuž, áno aj nie. Je to podstatne zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Legislatíva je jedna vec, problémy motoristov druhá. Na výber máte. 

Štyri možnosti rišenia

  • Najjednoduchšou a najdrahšou je výmena filtra v značkovom servise. Je to drahá, pri niektorých modeloch áut poriadne drahá záležitosť. 

  • Druhou možnosťou je dať si filter “vyoperovať” a softvérovo upraviť riadiacu jednotku. Pri mnohých vozidlách predstavuje toto riešenie najlacnejšiu a najjednoduchšiu formu odstránenia „problému“. Ak sú motor, vstrekovanie a (oxidačný) katalyzátor v dobrom stave, nie je problém ani na emisnej kontrole. Ale toto nie je správne riešenie, nad ktorým visí aj otáznik fyzických kontrol na STK a v pri kontrolách v zahraničí a chystaných u nás

  • Tretia možnosť, ktorú „úpravcovia“ označujú za veľmi perspektívnu, je dať si deaktivovať DPF filter a jeho činnosť simulovať tzv. emulátorom. Nemeckí a rakúski policajti totiž s veľkou radosťou kontrolujú vozidlá na prítomnosť DPF filtra. Chystá sa niečo podobné aj u nás (my tvrdíme, že celkom správne!) Emulátor je prídavný hardvér, ktorý napodobňuje prítomnosť a činnosť systému DPF. Dokonca tak, že autorizovaný servis môže bez problémov vykonávať aktualizácie softvéru, bez toho, aby po aktualizácii svetiela kontrolka poruchy DPF systému. Obyčajná softvérová úprava po odstránení filtra sa totiž môže pri aktualizácii v značkovom servise zmazať a nastane problém. Ak sa technik na emisnej stanici alebo skúsený policajt rozhodne odpojiť snímač diferenčných tlakov, na diagnostike sa rozsvieti porucha DPF systému. V prípade jednoduchej softvérovej deaktivácie ostane naopak systém bez poruchy, čo je usvedčujúcim dôkazom deaktivovaného, respektíve neexistujúceho DPF filtra. Najviditeľnejším dôkazom zostávajú čierne koncovky výfuku.

  • Štvrtá možnosť je tzv. aftermarket, kde sa aj v prípade DPF filtrov objavujú ponuky z druhovýroby. Väčšinou kvalitné, ktoré sa približujú originálu. Objednať sa dajú napríklad aj cez dpfcentrum.sk. Pre majiteľov najmä niektorých japonských vozidiel, ktorí nechcú mať odstránený filter je DPF z druhovýroby doslova spasením. Veď dať do jazdeného vozidla originálny filter za niekedy aj viac ako 3000 eur, alebo z druhovýroby za 600 až 1000 je obrovský rozdiel.

Rozhodnutie je na vás...

Niektoré filtre dokážu špecializované firmy vyčistiť. Tvrdia, že až na 98 %. Predĺžia vám tak jeho životnosť. Najviac ju viete ovplyvniť vy spôsobom jazdy. Ak sa rozhodnete pre výmenu filtra za neoriginálny ekvivalent, výrazne ušetríte. No ak zvolíte odstránenie filtra, prispievate k zaťaženiu životného prostredia časticami (sadzami), ktoré všetci dýchame. Aj vaše deti. Moderné motory produkujú ultrajemné častice, ktoré sú karcinogénne. Napriek celkovej tvorbe vzhľadom na ostatných producentov sa to zdá byť zanedbateľné. Ale prečo si zvyšovať zaťaženie organizmu?

Nemusíte súhlasiť s rozhodnutiami úradníkov z Bruselu, ktoré sú neraz kontroverzné. No DPF majú okrem negatív aj svoj prínos. Prečo to teda šmahom ruky zlikvidovať? Je na vás, ako sa k problému postavíte. My nie sme za ich odstraňovanie. Aký je váš názor na túto problematiku?

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Najzaujímavejšie historické skvostyVýber zaujímavých historických fotografii zachytávajúcich skvosty automobilového priemyslu....4. Marec, 2014
02Nepriestrelné sklá v automobilovom priemysleV minulosti sa testovala nepriestrelnosť skla dosť drastickým a nebezpečným spôsobom....6. Marec, 2014
03Video: Zabudnite na V8, v hre je 5000 koňový motor!Hon za supervýkonnými agregátmi dostal nový rozmer, ktorý smeruje k hodnote 5000 koní! 3. Marec, 2014