Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Koronavírus: Aké sú obmedzenia v cestovaní/práci v rôznych krajinách?

Slováci žijú po celom svete, aj v miestach, kde je situácia ešte dramatickejšia ako na Slovensku. Aké tam platia aktuálne opatrenia? Vedia sa Slováci, ktorí sa nachádzajú v zahraničí vrátiť domov? Prečo ľudia nerešpekujú štátom stanovemú 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia? Odpovede na najdôležitejšie otázky v článku. 

rufus v Moto svet a koronavírus (COVID-19)
18.03.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:

Peter Pellegrini -...

Moto svet a koronavírus (COVID-19)

Slováci žijú po celom svete, aj v miestach, kde je situácia ešte dramatickejšia ako na Slovensku. Aké tam platia aktuálne opatrenia? Vedia sa Slováci, ktorí sa nachádzajú v zahraničí vrátiť domov? Prečo ľudia nerešpekujú štátom stanovemú 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia? Odpovede na najdôležitejšie otázky v článku. 

Koronavírus - Aké sú obmedzenia v cestovaní/práci v rôznych krajinách?Zdroj: tasr.sk

Opatrenia štátu proti šíreniu koronavírusu

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov)
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk(lietať bude iba náklad)
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu)
  • Zatvorené sú zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá a aquaparky
  • Vnútroštátne vlaky premávajú v prázdninovom režime

Zastavená medzinárodná doprava + letiská

Od piatka je pre výskyt nového koronavírusu na území SR zastavená medzinárodná osobná železničná a autobusová doprava. Ministerstvo dopravy informovalo, že medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko. Pre osobnú dopravu sú zatvorené všetky 3 medzinárodné letiská. Medzinárodná letecká osobná doprava je zastavená na základe uznesenia Vlády SR, ktorá musí schváliť zastavenie letov z dôvodu medzinárodnej koordinácie.

Kamiónová doprava bez obmedzení aj počas víkendov + vodiči musia mať rúška

"Karanténa sa nevzťahuje na vodičov komerčnej nákladnej dopravy," informuje Policajný zbor. Platí pre nich výnimka. Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči musia mať predpísané ochranné pomôcky. Polícia tiež počas najbližších dvoch nedieľ 15. a 22. marca umožní kamiónom jazdiť bez obmedzení. „Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území SR," informuje polícia.

Pošta

Slovenská pošta funguje v obmedzenom skrátenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii a sprísnenému režimu.

Hraničné priechody + situácia v zahraničí

Na veľkých hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly, menšie sú zatvorené. Nižšie sa nachádza zoznam opatrení, ktoré postupne zavádzajú jednotlivé krajiny. Tieto rady a tipy poslúžia v prípade potreby vycestovania a návratu do SR.

Česká republika

Od 12. marca 2020 od 14.00 hod. je vyhlásený v Českej republike núdzový stav. Od pondelka 16.3. a po tomto dátume sa nedostanete do ČR, ak nie ste občanom Českej republiky. Rovnako sa nedostanú von z Česka ani samotní Česi. Výnimka platí len pre dodávky tovaru, kamióny a ľudí pracujúcich v pohraničí s potvrdením. Vláda povolila kamiónovú dopravu v nedeľu. Zákaz tiež neplatí pre cezhraničných pracovníkov, ktorí sú zamestnaní vo vzdialenosti do 100 kilometrov od hranice, v oboch smeroch. Na hraničnom priechode sa musia preukázať napríklad pracovnou zmluvou alebo potvrdením od zamestnávateľa a preukazom totožnosti.

V ČR platí zákaz voľného pohybu osôb

S účinnosťou od 16. marca 2020 od 0.00 hod. do 24. marca 2020 do 6.00 hod. platí zákaz voľného pohybu osôb na území Českej republiky s výnimkou ciest do zamestnania, do zdravotníckych zariadení, za rodinou a ďalších nevyhnutných ciest. Príslušné uznesenie vlády ČR je možné nájsť tu.

Výnimka v ČR

Zákaz vstupu do ČR sa netýka medzinárodnej nákladnej dopravy, pilotov dopravných lietadiel, diplomatov a ich rodinných príslušníkov, príslušníkov záchrannej služby alebo expertov v boji proti epidémiám a na humanitárnu a zdravotnícku pomoc. 

Prechod cez ČR

Občania EÚ tranzitujúci do svojho domovského štátu cez územie Českej republiky majú výnimku na vstup – je nutné doložiť čestné prehlásenie o tranzite.

Poľsko, Ukrajina, Maďarsko

Od nedele 15. marca obnovuje hraničnú kontrolu aj Poľsko, cudzincov nepustí nasledujúcich 10 dní. Rovnaké opatrenie prijíma aj Ukrajina, ktorá na svoje územie nepustí cudzincov až 14 dní. Maďarsko zatvorilo hranice. * aktualizované 17. marca 2020 o 16:44.

Ako cestovať z Francúzska?

Francúzska vláda s platnosťou od 16.3.2020 zrušila všetky lety z francúzskych letísk na viedenské letisko vo Schwechate. Slováci sa môžu vracať letom na budapeštianske medzinárodné letisko Ferenca Liszta. Z letiska je najlepšie pokračovať v ceste vlakom, autobusom alebo taxíkom až k slovenskej hranici. Z hranice domov pomocou individuálnej dopravy. Ideálna trasa pri návrate z Francúzska motorovým vozidlom? Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko alebo z Francúzska, cez Nemecko do Rakúska. Pripravte sa na početné kontroly a prehliadky zdravotného stavu. Ďalej je potrebné podpísať tlačivo, kde sa občan SR zaväzuje, že Rakúskom prechádza bez zastavenia. Budú kontrolovať, či má vozidlo plnú palivovú nádrž.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Rakúsko

Dočasne sú prerušené letecké aj vlakové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom a Francúzskom. Od 18. marca 2020 00.00h nebudú do Rakúska prilietať lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska a Ukrajiny. V rovnakom čase Rakúsko ruší svoje všetky spojenia letecká spoločnosť Austrian Airlines a Laudamotion. Letisko Schwechat je pred zastavením regulárnej prevádzky a plánuje sa iba núdzový režim. Bližšia špecifikácia nie je upresnená.

Vstup do Rakúska

Rakúsko spustilo kontroly na hraniciach s Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Osoby, ktoré chcú vstúpiť do Rakúska z týchto krajín sú povinné mať so sebou lekárske osvedčenie (nie staršie ako 4 dni) o zdravotnom stave s potvrdením negatívneho výsledku testu na SARS-CoV-2. Bez osvedčenia platí zákaz vstupu. Ak sa jedná o rakúskeho občania alebo osobu, ktorá má v AT pobyt, platí 14-dňová domáca karanténa. Cez Rakúsko môžu po vypísaní tlačiva s osobnými údajmi a prehlásenia, že sa na území Rakúska nikde nezastavia, prejsť tie osoby, ktoré prechádzajú z inej krajiny a nebudú sa zastavovať (kontrolujú plnú palivovú nádrž). Nákladná doprava (s výnimkou komerčnej osobnej dopravy) a tzv. pendleri (osoby dochádzajúce za prácou -  vodiči a obslužný personál) majú povinnosť podrobiť sa lekárskej prehliadke na príkaz zdravotníckeho orgánu, pokiaľ ide o existenciu podozrenia na COVID-19.

Hraničné priechody Rakúska s Talianskom

S Talianskom sú uzatvorené všetky malé hraničné prechody. Fungujú iba prechody na hlavných cestných ťahoch: Arnbach, Arnoldstein, Brenner (Autobahn aj Bundesstraße), Reschenpass.

Tirolsko – zákaz vychádzania

V Tirolsku platí zákaz vychádzania. Osoby, ktoré nemajú bydlisko v Tirolsku sú povinné opustiť krajinu. Každý, kto sa od 28. februára nachádzal v obciach Ischgl, Kappl, See, Galtür, Heiligenblut alebo St. Anton am Arlberg má nastúpiť do 14 dňovej karantény. Osoby zo zahraničia, aj Slováci po opustení oblasti pôjdu do domácej 14-dňovej karantény. V tomto prípade sú zaregistrovaní  sú o nich upovedomené domovské krajiny. Každý, kto bol v kontakte s ľuďmi, ktorí boli v týchto regiónoch, by sa mal tiež izolovať. Platí to aj v prípadoch, že nevykazujú príznaky nákazy. Od 13. marca 2020 boli tieto oblasti hermeticky uzatvorené a je kontrolovaný  vstup aj výstup.

Život a práca v Rakúsku

Štát zabezpečuje zásobovanie je zabezpečené aj starostlivosť o obyvateľstvo. V Rakúsku platí obmedzenie vychádzania z domu. Občania sa majú zdržovať výlučne doma. Von môžu vychádzať len cestou do práce, ktorá je nevyhnutná, pre obstarávanie potravín a liekov a v prípade pomoci iným ľuďom. V krajine funguje podobný pracovný režim ako na Slovensku.

Registrácia pri vstupe do Rakúska

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni odporúča občanom pred nevyhnutnou cestou do Rakúskej republiky zaregistrovanie na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo pomocou mobilnej aplikácie Svetobežka. V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni na telefónnych číslach +43 1 3189055200 a +43 664 3401861.

Mapa nákazy koronavírusom na SlovenskuZdroj: openstreetmap.org

Individuálny odvoz z hraníc a letísk

Podľa vyjadrenia odboru komunikácie Ministerstva dopravy a výstavby SR si z letiska mimo Slovenska, napríklad z Viedne alebo z hraničného priechodu, musí každý cestujúci zabezpečiť vlastný odvoz. Ak blízke osoby neprivezú druhý automobil, musí do karantény na 14 dní nastúpiť aj vodič, ktorý zabezpečuje odvoz.

Kto musí ísť do karantény + pokuta

Každý, kto bol v posledných dňoch v zahraničí alebo sa teraz vracia zo zahraničia, musí dodržať 14-dňovú karanténu. Premiér Peter Pellegrini vyzval, aby ľudí, ktorí nebudú dodržiavať karanténu, nahlásili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby. Tím, ktorí karanténu nedodržia, hrozí pokuta do výšky 1659 eur (fyzické osoby). V prípade, že ide o právnické osoby, pokuta môže byť až do 20 000 eur. Ak sa u takéhoto človeka potvrdí ochorenie, úrad bude informovať políciu a danej osobe bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach od jedného až po 10 rokov. Ide o šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa §163 a §164.

Odporúčania ohľadne pohybu občanov SR

Ústredný krízový štáb SR a Úrad verejného zdravotníctva SR odporúčajú občanom SR obmedziť mobilitu mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, zabezpečenie základných životných potrieb (zabezpečenie potravín, hygieny, liečiv, domácej sociálnej starostlivosti, zaopatrenia chorých a zomierajúcich), nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia.

Karanténne opatrenia štátu

Naďalej platí povinná 14-dňová karanténa pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia, vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Všetkým osobám, ktoré sa od 16.03.2020 ako zorganizované skupiny vrátili z postihnutých oblastí zahraničia na územie SR sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. Následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní. Ľudia, v snahe vyhnúť sa karanténe. zatajujú, že boli v zahraničí. Ohrozujú tak vlastnou nezodpovednosťou nielen seba, svoje rodiny, ale aj ostatných ľudí a najmä zdravotníkov. Článok tu. 

Kto musí ísť do karantény

Každý, kto bol v posledných dňoch v zahraničí alebo sa teraz vracia zo zahraničia, musí dodržať 14-dňovú karanténu. Premiér Peter Pellegrini vyzval, aby ľudí, ktorí nebudú dodržiavať karanténu, nahlásili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva podľa pobytu danej osoby. Tým, ktorí karanténu nedodržia, hrozí pokuta do výšky 1659 eur (fyzické osoby). V prípade, že ide o právnické osoby, pokuta môže byť až do 20 000 eur. Ak sa u takéhoto človeka potvrdí ochorenie, úrad bude informovať políciu a danej osobe bude hroziť väzenie v rôznych dĺžkach od jedného až po 10 rokov. Ide o šírenie nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby podľa §163 a §164. Aké su vaše skúsenosti so súčasne platnými pravidlami dopravy a cestovania? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, rady a tipy pri cestovaní v období obmedzení z dôvodu epidémie koronavírusu v článku. 

Kde hľadať dôveryhodné informácie o epidémii?

O nákaze priebežne informuje slovenský Úrad verejného zdravotníctva, pričom informácie ponúka aj mailom a prostredníctvom nepretržitých telefonických liniek.

Aktualizované cestovné odporúčania nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

V anglickom jazyku môžete nájsť overené informácie na stránkach Svetovej zdravotníckej organizácieEurópskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb, prípadne na webe amerického Centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

*Zozbierané informácie sú zostavené na základe odporúčaní, poznatkov a informácií Svetovej zdravotníckej organizácieÚradu verejného zdravotníctva Slovenskej republikyeurópskeho, ako aj amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Všetky informácie je možné overiť si telefonicky na infolinke 0800 221 234. Komunikovať môžete aj prostredníctvom mailu novykoronavirus@uvzsr.sk

Zdroj: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciachhttps://www.mzv.sk/aktuality/koronavirus-2019, aktuality.skhttp://www.uvzsr.sk/consilium.europa.euhttps://www.rtvs.sk/koronavirushttps://www.dw.com

Koronavírus - Aké sú obmedzenia v cestovaní/práci v rôznych krajinách?

Peter Pellegrini - Vyhlásenie núdzoveho stavu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Prerábka za 126 000 €: 37-ročný VW Golf na predaj za zlomok ceny!Najväčší fanatici starých strojov sú pripravení utopiť vo svojej vášni množstvo peňazí....8. Marec, 2020
02Mercedes CLS AMG Shooting Brake: Beštia za 100 000 € na predaj za 39 980 €!Mercedes CLS AMG Shooting Brake beštia sa pred 6 rokmi predávala za 100 000 eur. Dnes môže...14. Marec, 2020
03Koronavírus: Štát mimoriadne odpustí pokuty za zmeškanú technickú a emisnú kontroluOdpustené budú pokuty za omeškané kontroly, ktorých platnosť sa končí po 12. marci.13. Marec, 2020