Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivity

Značka DS Automobiles začínala svoju životnú púť použitím bývalých modelov Citroën, ktoré dostali nové masky, ale potom prišli samostatne modely DS3 Crossback a DS7 Crossback. V ponuke stále niečo chýbalo, čo by vyjadrilo základnú filozofiu značky. To niečo bol veľký sedan, ktorý prišiel ako model DS9.

JozefM v Testy
01.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

DS9 E-Tense 4x4 360

Testy

Nový veľký sedan sa okamžite zaradil do vyššej strednej triedy, presne tam, kam kedysi patril aj Citroën C6, či Peugeot 607. DS9 je tak nasledovníkom práve týmto dvom vozidlám, ktoré už dlhšie v ponuke nie sú. Stavil na osvedčený recept a z ponuky si vzal platformu, ktorá bola predĺžená pre čínsku verziu Peugeotu 508. Aj DS 9 sa vyrába v Číne a my sme sa pozreli na vrcholnú alternatívu s najvyšším výkonom.

Luxus na prvý pohľad

DS9 má teda karosériu sedan, s veľmi vyváženými líniami aj pri pohľade na bočnú časť. Okoreňujú ho masívne 20-palcové zliatinové disky, ktoré predvádzajú, že dizajnérom išla veľmi dobrá karta. DS9 ukazuje línie zhodné so súčasným jazykom a štýlom DS Automobiles a pritom je svojim spôsobom jedinečným kusom.

Predná časť už tradične ukazuje štandardnú masku chladiča s označením DS Wings. Je obrovská, ale na tomto aute to ani  trochu nevadí. Nadväzujú na ňu aj svetlomety so špecifickými funkciami. Majú absolútnu show pri zapnutí, lebo 3 segmenty, v každom svetle, sa otočia okolo zvislej osi o 180 stupňov. Vlastne toto nie je žiadny trik na zlepšenie nočných parametrov, je to čisto trik na show.

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZdroj: Autobazar.EU

Istú show predvádzajú aj zadné svetla. Nie až takú, ale aj strieborný povrch meniaci sa na červenú sieť má svoje čaro. V zadnej časti je ešte jeden dôležitý dizajnérsky prvok. Sú ním koncovky výfuku. Sú vsadené do nárazníka a za nimi sú naozaj reálne koncovky reálneho výfuku. Nie je to iba samoúčelný dizajnový prvok, je to reálne využitie plochy.

Pocit kvality valcuje

Interiéry vozidiel DS Automobiles sú naozaj veľmi dobre spravené. Hovorí o tom aj DS7 Crossback, ale zdá sa, že DS9 to dotiahol ešte ďalej. Vyzerá už na prvý pohľad tak, že zvládne porovnanie s akýmkoľvek prémiovým konkurentom a dokonca ho predčí v detailoch. Veď len čalúnenie odkladacieho priečinku pred radiacu pákou je prevedené tak, aby čo najviac evokovalo kožený povrch. Tak je vlastne spravená väčšia časť prístrojovej dosky, teda tá, ktorá nie je reálne z kože a nie je displejom.

Vlastne aj displej má zaujímavé prevedenie. Pod veľkou uhlopriečkou sú dotykové tlačidlá ovládajúce jednotlivé funkcie. Aj tieto sú spravené extrémne dobre a zaujímavo. V strede všetkého je zase koliesko na ovládanie hlasitosti. Všetko má na dotyk fantastickú a exkluzívnu hmatovú odozvu. Teda až na displej. Dá sa povedať, že systém schovaný za týmito fajnovosťami je celkom starý. Automobilka už má v ponuke aj niečo novšie, stačí sa pozrieť do hatchbacku DS4 ako to môže vyzerať. Ale do DS9 sa trochu archaickosti možno aj hodí.

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZdroj: Autobazar.EU

Na všetku tú systémovú vec zabudnete pri nastavovaní sedadiel. Sedadlá sú len kúsok od dokonalosti a predvádzajú, že DS vie, čo robí a čo je komfort. Predné sedadlá sú vyhrievané a ventilované, prípadne môžu mať aj masážnu funkciu. No a tie zadné? Majú všetky možnosti rovnaké. Aj masáž a dokonca aj elektrické nastavenie. Vlastne v tomto aute sa dá jazdiť aj na zadnom sedadle. Že, Emanuel.

Tristošesťdesiat koní a štvorkolka

Toto je vrcholná verzia vozidla DS9, čo znamená najvýkonnejšiu aparatúru zo všetkých. Pozostáva z 1,6-litrového benzínového turbomotora ku ktorému je pripojená dvojica elektromotorov. Každý elektromotor je na jednej náprave. To znamená, že celkovo má DS9 e-tense 4x4 štvorkolku. V štandardnom režime, keď je nabitá batéria s kapacitou 11,9 kWh, ide vozidlo ako zadokolka. Zvyšné motory sa pripájajú v prípade potreby.

No ale teraz naozaj, batéria, vieme akú má kapacitu, sa nabíja výkonom až 7,4 kW, čo znamená nabitie za 1 hodinu a 45 minút. Realita je taká, že na plné nabitie sa nám podarilo prejsť 28 km v zime. Vzhľadom na samotný údaj podľa WLTP je to úplne normálna hodnota. O to viac poteší fakt, že aj na diaľnici, do rýchlosti 135 km/h, dokáže jazdiť DS9 so spotrebou 28,5 kWh na 100 km. To sú hodnoty, s ktorými majú problém aj niektoré reálne elektromobily.

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZdroj: Autobazar.EU

Aj keď to tak možno podľa diskov nevyzerá, DS9 je fantasticky komfortné auto. Nepotrebuje sa naháňať, chce predvádzať len to, čo mali dostupné maximálne hlavy štátov. DS9 je tou alternatívou, ktorá by sa kľudne mohla stať aj prezidentským vozidlom. Akurát je to zaujímavé s výkonom. Na papieri je síce 265 kW (360 k), ale realita vyzerá trošku inak. Ak nemáte nabité batérie, tak je DS9 o kúsok pomalšia. Stále je rýchla, ale nie rýchla na štýl, že by mala takýto vysoký výkon.

Odporúčaná verzia

Nech si vyberiete čokoľvek, bude to po novom už len plug-in hybrid. Nabíjacia alternatíva zostáva jediná v ponuke a slabšia možnosť prináša novšiu technológiu a väčšiu batériu. Neprináša však pohon všetkých 4 kolies a takýto výkon. Takže čo vybrať? Za nás je optimálna voľba práve slabšia alternatíva, ktorá je o niečo ľahšia a bude mať ešte nižšiu spotrebu. Ale aj štvorkolka, keď s ňou jazdíte bez nabíjania, dokáže fungovať na hodnotách do 8 litrov.

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

DS9 patrí do vyššej strednej triedy, ktorá je v prémiovej sekcii celkom preplnená. Má totiž výrazných zástupcov vo forme BMW radu 5, Audi A6, či Mercedesu triedy E. Nesmieme zabudnúť ani na Volvo S90, ktoré je s verziou T8 najbližším konkurentom. V porovnaní s ním DS9 o niečo menej žerie a ukazuje svoju elegantnejšiu tvár.

Za luxus sa platí

Nové prihlasovacie poplatky rátajú s tým, že prihlásenie takéhoto vozidla bude lacnejšie. Je to logické, lebo DS9 dokáže istý kus ísť na výlučne elektrickú energiu. Avšak tým dôležitejším faktorom je cena samotná. Takto vybavená DS9, teda so všetkými prvkami, stojí 86 000 €. Ak to porovnáte s plug-in hybridným BMW 530e, alebo s adekvátnym Audi A6, tak zistíte, že to je vlastne výhodná ponuka. Obe spomenuté vozidla sa ľahko dostanú nad 100 000 €. Rozhodne však nebudú takto jedinečné a takto zaujímavé. Stanú sa súčasťou flotilových parkov, ale nikdy nebudú vytŕčať z davu ako DS9.

Test: DS9 E-Tense 4x4 360 - Inakosť exkluzivityZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+neobvyklý vzhľad
+pocit kvality a použité materiály
+komfort na palube

-starší systém infotainmentu
-maličká nádrž
-nespráva sa ako auto s 360 koňmi

Tabuľka s technickými údajmi

DS9 E-Tense 4x4 360 Opera

Motor

R4 benzín+2 elektromotory

Objem

1598 cm3

Výkon

265 kW (360 k) celkovo

147 kW (200 k) pri 6000 ot/min Benzínový motor
81,2 kW (110 k) vpredu/83 kW (113 k) vzadu Elektromotor

Krútiaci moment

520 Nm Celkovo
300 Nm pri 3000 ot/min Benzínový motor
320 Nm vpredu/166 Nm vzadu Elektromotor

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h (135 km/h elektro)

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,7 s

Spotreba (WLTP)

1,8 l/100km

Emisie

41 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4934 mm

Šírka

1932 mm so sklopenými zrkadlami

Výška

1460 mm

Rázvor osí kolies

2895 mm

Objem batožinového priestoru

510/- l

Objem palivovej nádrže

42 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2048/372 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C5 Aircross PHEV - Choďte a využívajte nabíjanieModel Citroën C5 Aircross už prešiel faceliftom a prichádza s novou tvárou a niektorými...1. Február, 2023
02Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneAutomobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla...4. Január, 2023
03Test: Cupra Formentor VZ 245 - Ašpirácia na kráľovskú korunuCupra Formentor, ako jediný úplne samostatný model automobilky oddelenej od inej...21. December, 2022