Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

100 % nárast ceny za 5 rokov: Tieto lacné autá rastú na cene!

Zabudni na skvostný Cadillac Eldorado, Ford Thunderbird, Jaguar E-Type alebo obľúbený Mercedes-Benz 190 SL a BMW CS. Čelia obrovskej strate hodnoty. Naopak, lacné staršie autá prekvapili. Trabant alebo Passat B1 a lacný Ford. To sú automobily, ktorých hodnota prekvapivo rastie! Až 100 % nárast ceny za 5 rokov!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.04.2023
Diskusia:
Zdroj: ford.com/volkswagen.com

Volkswagen Passat B1

Auto-moto zaujímavosti

Tento nemecký rebríček rastu cien áut je iný ako ponúkajú známe spoločnosti. Obyčajne sú v nich „vypichnuté“ drahé americké modely. Ani Cadillac však percentuálne majiteľom neponúka také zhodnotenie majetku. Nemci vyhľadali najdostupnejšie autá, ktoré najviac rastú na cene. Ktoré staré autá sa oplatí vlastniť alebo kúpiť?

Volkswagen Passat B1Zdroj: volkswagen.com

Ako poraziť infláciu kúpou auta?

Dnešný vývoj na trhu je nepríjemným obdobím s vyše 2% infláciou. Ako poraziť nepríjemnú stratu hodnoty? Správnym automobilom sa dá aj dnes naopak získať na cene. A nebude to drahá kúpa. Index DOX poteší tých z nás, ktorí disponujeme voľnými finančnými prostriedkami a zvažujeme investičnú kúpu automobilu.

Trabant a Passat B1 sú opäť v kurze

V čase, keď si väčšina ľudí uťahuje opasky, sú zberatelia, ktorí hlásia výnosné investície s dobrým zhodnotením peňazí. Kúpou týchto mašín pritom nezruinuješ rodinný rozpočet. Namiesto investovania do zlata alebo ETF fondov, skús zvážiť nákup áut, ktoré ponúkajú zaujímavú investičnú príležitosť. Vieme, ktoré sú v rebríčkoch najlepšie hodnotenými skokanmi rastu hodnoty.

Najlepšie hodnotení skokani rastu hodnoty

Nemecká asociácia automobilového priemyslu (VDA) každý rok zverejní oficiálny rebríček, ktorý je zaujímavý pre zisku chtivých automobilových fanatikov a nielen. Organizácia publikuje index DOX, v ktorom sa zameriava na klasické vozidlá a vývoj ich cien. Sledovaných je 88 modelov, pričom nehodnotia tie najdrahšie, ale naopak najdostupnejšie voľby.

Najdostupnejšie autá s najlepším cenovým zhodnotením

Obzvlášť drahé a exkluzívne autá v tomto rebríčku nenájdeš. Táto tabuľka poteší peňaženku hneď dvakrát. Pri kúpe aj pri následnom predaji. Index minulý rok poskočil na hodnotu 2 902 bodov, čo predstavuje medziročný posun o 4,8 percenta. Čo to znamená? Ide o menší vzostup ako v prípade (nemeckej) inflácie. Toto je však iba približná priemerná hodnota. Poteší teda aj informácia, že v prípade viac ako 10 áut môžeš počítať s omnoho väčším zhodnotením peňazí.

Dvojnásobný nárast ceny za 5 rokov!

Model, ktorý si všetci pamätáme. Obdobie jeho slávy je dávno preč. Nie je tomu celkom tak. Je oficiálnym kráľom bodovania medzi dostupnými vozidlami, ktoré rastú na cene. Ford Capri, ktorý sa vyrábal v rokoch 1969-1972, zaznamenal za posledných 5 rokov 100 % nárast ceny! Čo to znamená? Kúpna cena v roku 2018 sa za 5 rokov zdvihla na dvojnásobnú hodnotu!

Ford Capri (RS, GT) exceluje

Prvá generácia bola zaujímavá. Predalo sa celkom 400 000 kusov, neskôr tento model prekonal miliónové predaje. Nečakaj však, že za bežnú verziu dostaneš spomínané 100 % zhodnotenie hodnoty kúpy. Toto percentuálne rozhranie sa týka Fordu Capri v špeciálnych verziách. Najlepšie výsledky a najväčší nárast ceny zaznamenali exempláre označením RS a GT.

Ford CapriZdroj: ford.com

Volkswagen – nárast ceny o 92,7 %!  

Volkswagen K70 s logom ľudového vozidla pod značkou NSU taktiež nie je zlou voľbou. Passat prvej generácie bol rovnako populárny ako siedma generácia. VW sa vďaka tomu umiestnil na 3. mieste najväčšieho zhodnotenia. Nárast ceny predstavuje až 92,7 %! Výborné čísla dosahuje aj Golf druhej generácie, ktorý majiteľovi prináša medziročný nárast 47,7 percenta.

Trabant a nemecké autá vedú

Toto nie sú jediné nemecké autá, ktoré v rebríčku zažiarili. Trabant, Wartburg či Ford Taunus a Opel Rekord. To sú silné modely, ktoré sa oplatí vlastniť. Ak chceš viac tipov na dobrú kúpu. Poznač si do zoznamu zahraničné esá ako Pontiac Firebird z rokov 1978-1979(rast ceny až o 63,6 %) a Toyota Celica vyrábaná v rokoch 1972-1978 (nárast až 39,3 %).

TrabantZdroj: trabant.com

Najväčší prepad hodnoty – americké autá

Nečakaným výsledkom rebríčka je umiestnenie amerických áut. Tie prehrali a až surovo znížili svoju hodnotu. Nielen v Nemecku prestávajú byť populárne „klasické ameriky“ ako Chevrolet Camaro, Cadillac Eldorado a Ford Thunderbird. To nie sú jediné prekvapenie zoznamu. Rovnako zlé výsledky hlásia aj bestsellery ako Jaguar E-Type (pokles hodnoty o 7 %), Mercedes-Benz 190 SL (pokles hodnoty o 13 %) a BMW CS (pokles hodnoty o 14,1 %). Kúpou týchto áut, na rozdiel od lacnejších favoritov, nie je možné poraziť infláciu. Mnohí experti ostali prekvapení, takú zdrvujúcu porážku populárnejšej konkurencie nečakali. Naopak, príjemným prekvapením sú lacnejší rivali, staršie autá, ktoré nečakane rastú na hodnote. Kto by už povedal, že raz bude v kurze Trabant alebo Ford Capri? Aj takéto prekvapivé skoky na cenovkách sa dejú na automobilovom trhu. Kúpu ktorého z nich by si uprednostnil pri výbere? Podeľ sa o svoj tip v komentároch.

Zdroj: DOX/VDA

Ford Capri

Trabant

Volkswagen Passat B1

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video test: Lacné vs. drahé pneumatiky - Prémiové nie sú lepšie!Najlepšie a najhoršie pneu na trhu. Porovnávanie a reálne skúsenosti môžu výber uľahčiť a...8. Apríl, 2023
02Lacnejšie combi valcuje Škodu Superb aj VW Passat!Keď sa povie dokonalé combi, väčšina z nás si predstaví brutálnu mašinu prešpikovanú...12. Apríl, 2023
03Porsche na Slovensku: Nová milardová investícia pre SR!Nemecká automobilka šokuje. Oficiálne potvrdila správy o otvorení nového závodu na...10. Apríl, 2023