Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

3 kroky - Jarná starostlivosť o auto: Čo nepodceniť?

Zima autám nepraje. Po zime je, viac ako kedykoľvek, dôležité nepodceniť 3 kroky jarnej údržby. Tieto jednoduché úkony pomôžu ochrániť tvoj automobil pred problémami.

rufus v Rady a tipy
24.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: pixabay.com/shutterstock.com

Jarná starostlivosť o...

Rady a tipy

Každý majiteľ by mal skontrolovať, v akom stave sú letné pneumatiky, ktoré sa chystá použiť. Čo treba skontrolovať? Tlak a hĺbku dezénu, ktorá je zákonom stanovená na minimálne 1,6 mm po celej šírke behúňa pneumatiky.

Dezén vs. jarná údržba automobilu po zime.Zdroj: pixabay.com

Prezutie zimných pneu za letné

Dezén aj kvalita pneumatík je veľmi dôležitá. Funkčné letné pneumatiky znižujú spotrebu a skracujú brzdnú dráhu. Vďaka tomu je auto lepšie ovládateľné. Pri prezúvaní je ideálny čas aj na kontrolu geometrie a kontrolu brzdového obloženia. Kontrolou možno spoľahlivo predchádzať problémom.

Jarná starostlivosť o auto

Medzi vodičmi sa len výnimočne vyskytne nezodpovedný majiteľ, ktorý svoj automobil nechce ochrániť pred poškodením. Každý motorista myslí na výmenu pneumatík, s údržbou auta je to už horšie. Teplota na teplomeroch stúpa. Okrem obdobia prezúvania pneumatík, je čas zamerať sa na jarnú starostlivosť o auto.

3 kroky jarnej starostlivosti o autoZdroj: pixabay.com

3 kroky jarnej údržby

Prípravu na nadchádzajúcu jarnú sezónu netreba podceňovať. Studené počasie, mráz, sneh a zlé poveternostné podmienky poriadne preveria odolnosť laku, karosérie, techniky a ostatných častí auta. Prečo je tak dôležité „zregenerovať“ auto po zime? 3 nasledujúce kroky majú veľký vplyv na kondíciu automobilu.

1. krok - Kontrola kvapalín v aute

S príchodom jari je čas kúpiť letnú zmes do ostrekovačov a skontrolovať aj ostatné prevádzkové kvapaliny. Prevádzkové kvapaliny sú pre fungovanie automobilu dôležitejšie ako si myslíš. Olej, chladiaca a brzdová kvapalina, všetky tieto tekutiny zabezpečujú bezchybné fungovanie vozidla. V prípade nutnosti výmeny alebo doplnenia je dobré tieto úkony vykonať, čo možno najskôr po zime.

3 kroky jarnej starostlivosti o auto - prevádzkové kvapaliny.Zdroj: gettyimages.com

Stierače

Zimný posyp, soľ, blato, kamienky a ostatné nečistoty. Všetky tieto nečistoty dokážu preveriť odolnosť automobilu. Sneh, ľad a mínusové teploty poriadne preveria aj kvalitu stieračov. Tie na výkyvy teplôt reagujú vždy, keď sa prudko mení teplota. Na jar ťa čaká povinná kontrola a výmena stieračov.  

2. krok - kontrola a prevencia korózie

Tento strašiak motoristov, dokáže so „zdravotným stavom“ automobilu divy. Korózia je častým poškodením po zime. Ako sa jej vyhnúť? V prvom rade, vždy po jazde v rizikových podmienkach, je vhodné automobil poriadne umyť. To zabráni vytváraniu korózie na dôležitých častiach, ktoré sú náchylné na poškodenie.

Automatická umývacia linka, ilustračná fotografia.Zdroj: pixabay.com

Nečistoty a zimná starostlivosť

Všetky nečistoty sú v zimných mesiacoch rizikové a môžu urýchliť nástup korózie auta. Po zime sa odporúča ísť auto umyť do auto-umývačky. V ideálnom prípade ho umyješ ručne. Len tak sa podarí odstrániť usadenú soľ a všetky nečistôty. Je dobré zamerať sa na časti, ktoré obsahujú pánty pri dverách, vyčistiť gumové tesnenia, povysávať interiér, z kufra vybrať všetko, čo tam nepatrí.

3. krok - Kontrola batérie

Prečo je kontrola batérie prioritou? Akumulátor nemá rád nízke zimné teploty a je viac ako vhodné skontrolovať jeho kondíciu v servise. V prípade problémov ho čaká prípadná výmena. Vďaka tomu sa motorista vyhne neúspešnému štartovaniu a nebezpečenstvu, že sa auto už „nerozbehne.“

Akú údržbu vyžaduje batéria elektromobilu?

Aby mal elektromotor dlhú životnosť je dobré nabíjať ho priebežne niekoľko hodín. Akým spôsobom? Ideálne je nabíjať batériu pred pred cestou a po návrate späť. Najlepšie riešenie? Pravidelná kontrola v autorizovanom servise. Čo v prípade, že sa batéria pokazí? Výrobcovia ponúkajú zvyčajne niekoľkoročnú  záruku viazanú na počet prejdených kilometrov. Ktorú radu hodnotíš ako najdôležitejšiu? Podeľ sa s nami o svoj tip v komentároch.

3 kroky jarnej starostlivosti o autoZdroj: shutterstock.com

Jarná starostlivosť o automobil po zime

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Video: Revolučný VW - cena do 25 000 €, dojazd 400 km!Svetová premiéra dlho očakávaného konceptu ID. 2. je tu. Revolučný "elektrický Golf" od...18. Marec, 2023
02Škoda ako nová: Nejazdený Favorit na predaj za 7 900 €! Nájsť v ponuke áut na predaj dobové vozidlo v perfektnom technickom stave je rarita....22. Marec, 2023
03Najlacnejšie Ferrari na predaj za cenu novej Škody!Na trhu existujú modely, ktoré v období vysokých cien nových áut aj jazdeniek, prekvapia...20. Marec, 2023