3 kroky - Jarná starostlivosť o auto: Čo nepodceniť?
Zima autám nepraje. Po zime je, viac ako kedykoľvek, dôležité nepodceniť 3 kroky jarnej údržby. Tieto jednoduché úkony pomôžu ochrániť tvoj automobil pred problémami.

Jarná starostlivosť o...
Rady a tipy
Každý majiteľ by mal skontrolovať, v akom stave sú letné pneumatiky, ktoré sa chystá použiť. Čo treba skontrolovať? Tlak a hĺbku dezénu, ktorá je zákonom stanovená na minimálne 1,6 mm po celej šírke behúňa pneumatiky.
Zdroj: pixabay.com
Prezutie zimných pneu za letné
Dezén aj kvalita pneumatík je veľmi dôležitá. Funkčné letné pneumatiky znižujú spotrebu a skracujú brzdnú dráhu. Vďaka tomu je auto lepšie ovládateľné. Pri prezúvaní je ideálny čas aj na kontrolu geometrie a kontrolu brzdového obloženia. Kontrolou možno spoľahlivo predchádzať problémom.
Jarná starostlivosť o auto
Medzi vodičmi sa len výnimočne vyskytne nezodpovedný majiteľ, ktorý svoj automobil nechce ochrániť pred poškodením. Každý motorista myslí na výmenu pneumatík, s údržbou auta je to už horšie. Teplota na teplomeroch stúpa. Okrem obdobia prezúvania pneumatík, je čas zamerať sa na jarnú starostlivosť o auto.
Zdroj: pixabay.com
3 kroky jarnej údržby
Prípravu na nadchádzajúcu jarnú sezónu netreba podceňovať. Studené počasie, mráz, sneh a zlé poveternostné podmienky poriadne preveria odolnosť laku, karosérie, techniky a ostatných častí auta. Prečo je tak dôležité „zregenerovať“ auto po zime? 3 nasledujúce kroky majú veľký vplyv na kondíciu automobilu.
1. krok - Kontrola kvapalín v aute
S príchodom jari je čas kúpiť letnú zmes do ostrekovačov a skontrolovať aj ostatné prevádzkové kvapaliny. Prevádzkové kvapaliny sú pre fungovanie automobilu dôležitejšie ako si myslíš. Olej, chladiaca a brzdová kvapalina, všetky tieto tekutiny zabezpečujú bezchybné fungovanie vozidla. V prípade nutnosti výmeny alebo doplnenia je dobré tieto úkony vykonať, čo možno najskôr po zime.
Zdroj: gettyimages.com
Stierače
Zimný posyp, soľ, blato, kamienky a ostatné nečistoty. Všetky tieto nečistoty dokážu preveriť odolnosť automobilu. Sneh, ľad a mínusové teploty poriadne preveria aj kvalitu stieračov. Tie na výkyvy teplôt reagujú vždy, keď sa prudko mení teplota. Na jar ťa čaká povinná kontrola a výmena stieračov.
2. krok - kontrola a prevencia korózie
Tento strašiak motoristov, dokáže so „zdravotným stavom“ automobilu divy. Korózia je častým poškodením po zime. Ako sa jej vyhnúť? V prvom rade, vždy po jazde v rizikových podmienkach, je vhodné automobil poriadne umyť. To zabráni vytváraniu korózie na dôležitých častiach, ktoré sú náchylné na poškodenie.
Zdroj: pixabay.com
Nečistoty a zimná starostlivosť
Všetky nečistoty sú v zimných mesiacoch rizikové a môžu urýchliť nástup korózie auta. Po zime sa odporúča ísť auto umyť do auto-umývačky. V ideálnom prípade ho umyješ ručne. Len tak sa podarí odstrániť usadenú soľ a všetky nečistôty. Je dobré zamerať sa na časti, ktoré obsahujú pánty pri dverách, vyčistiť gumové tesnenia, povysávať interiér, z kufra vybrať všetko, čo tam nepatrí.
3. krok - Kontrola batérie
Prečo je kontrola batérie prioritou? Akumulátor nemá rád nízke zimné teploty a je viac ako vhodné skontrolovať jeho kondíciu v servise. V prípade problémov ho čaká prípadná výmena. Vďaka tomu sa motorista vyhne neúspešnému štartovaniu a nebezpečenstvu, že sa auto už „nerozbehne.“
Akú údržbu vyžaduje batéria elektromobilu?
Aby mal elektromotor dlhú životnosť je dobré nabíjať ho priebežne niekoľko hodín. Akým spôsobom? Ideálne je nabíjať batériu pred pred cestou a po návrate späť. Najlepšie riešenie? Pravidelná kontrola v autorizovanom servise. Čo v prípade, že sa batéria pokazí? Výrobcovia ponúkajú zvyčajne niekoľkoročnú záruku viazanú na počet prejdených kilometrov. Ktorú radu hodnotíš ako najdôležitejšiu? Podeľ sa s nami o svoj tip v komentároch.
Zdroj: shutterstock.com
Jarná starostlivosť o automobil po zime
Najčítanejšie tento týždeň




