Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

5 najpredávanejších áut nad 24 500 € v SR: Najlacnejšie nové autá nechceme!

Ktoré sú najpredávanejšie autá u nás? Toto sú najpredávanejšie modely áut v cene nad 24 500 eur u nás. Škoda Kodiaq, Škoda Enyaq, Toyota Rav 4, BMW X6 a Toyota Hilux. Čo z toho vyplýva? Najlacnejšie nové autá nechceme! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: bmwgroup.com

Najpredávanejšie autá na...

Auto-moto zaujímavosti

Trh s ojazdenými vozidlami na Slovensku za posledné 2 roky zažil všetky stavy. Od pandemických poklesov cez rekordný dopyt až po dvojciferné percentuálne nárasty medzi jednotlivými kvartálmi. Naposledy karty zamiešal rast cien paliva a vojnový konflikt. Situácia v oblasti predajov áut sa mení takmer každý mesiac.

Najlacnejšie nové autá nechceme

Nie vždy však zákazníci nakupujú to, čo si môžu reálne dovoliť. V súčasnosti pozorujeme ďalší rast cien, ktorý ovplyvňuje už aj dopyt po luxusnejších a málo jazdených vozidlách. Vyplýva to z najnovšej štatistík predajov áut v SR za posledný polrok.

Rast predaja áut prémiových značiek s cenou nad 24 500 eur

Na Slovensku sa predalo dvakrát viac luxusnejších áut ako za rovnaké obdobie minulý rok. Najlepší kvartál z hľadiska predajov možno ešte len očakávať. Všetko nasvedčuje tomu, že má dopyt po luxusnejších značkám a modeloch  stúpajúcu tendenciu.

5 najpredávanejších áut na Slovensku

Najväčší záujem je na našom trhu o modely českej automobilky Škoda. V predajoch excelujú modely Kodiaq a Enyaq. Zvýšený predaj môže byť výsledkom pandémie. Zákazníci sa v čase obmedzeného kontaktu začali investovať do automobilov, ktoré im prinesú pohodlie a bezpečie, aké v hromadnej doprave a ostatných dopravných prostriedkoch nenájdu.

Najpredávanejšie modely áut v cene nad 24 500 eur
1. Škoda Kodiaq 6. BMW X5
2. Škoda Enyaq 7. Ford Custom
3. Toyota RAV 4 8. Ford Ranger
4. BMW X6 9. Škoda Superb
5. Toyota Hilux 10.  Land Rover Discovery

Prémiové značky sa predávajú kvôli silnejším motorom

Ďalší dôvod? Luxusné automobily sa predávajú viac aj kvôli tomu, že vozidlá v nižšej a nižšej strednej triede sú častejšie vyrábané s motormi s menším objemom. Prémiové značky ponúkajú silnejšie motory, ktoré sú momentálne u zákazníkov viac cenené.

Škoda Kodiaq

Posledný štvrťrok roku 2021 priniesol zvýšenie predajov luxusných áut o 30 %. Aký bude ďalší vývoj predajov? Aj napriek rastu cien paliva, má krivka predajov áut luxusných značiek v roku 2022 stúpajúcu tendenciu.

Škoda Enyaq

Luxusné vozidlá pritom nakupujú v SR prevažne muži, najčastejšie podnikatelia. Najväčší záujem je o vozidlá nie staršie ako 5 rokov a v predajoch vedie spomínaný model Škoda Kodiaq. Druhé miesto z hľadiska predajov patrí modelu Škoda Enyaq, ktorý je medzi populárnymi vozidlami novým prírastkom.

Dopyt stúpa, ponuka klesá

Zaujímavý stav nastáva z hľadiska porovnania dopytu a ponuky. Ponuka najžiadanejších modelov na trhu jazdeniek na slovenskom trhu podľa dát pravidelnej štatistiky klesá. Celková ponuka Škody Kodiaq na slovenskom trhu klesla za prvý kvartál tohto roku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o 24 %. Zaujímavým faktorom je zároveň zvyšujúca sa cena populárneho modelu. Cena v tomto období vzrástla o 19 % a pohybuje sa na úrovni 40 999 eur.

Najpredávanejšie značky osobných áut na Slovensku (kat. M1 za 9/2021)

Poradie

Značka

Percent. podiel na trhu za september 2021

1.

ŠKODA

16.27%

2.

KIA

12.09%

3.

HYUNDAI

11.56%

4.

VOLKSWAGEN

10.78%

5.

TOYOTA

8.85%

6.

MERCEDES-BENZ

4.02%

7.

CITROEN

3.98%

8.

RENAULT

3.93%

9.

PEUGEOT

3.59%

10.

OPEL

3.16%

11.

BMW

3.04%

12.

DACIA

2.71%

Predaj áut v roku 2021 na Autobazar.EU  

Ktoré značky áut boli u nás najpredávanejšie v roku 2021? V roku 2021 predajom medzi značkami dominovala Škoda, ostatne ako aj v predchádzajúcich rokoch. Jej podiel na vyhľadávaní je až 20 percent, čo zhruba korešponduje s celkovým trhovým podielom automobilky na predaji nových áut. Ale to, čo sa zmenilo, úplne zásadne je cena vozidiel, ktoré menili majiteľa. Tá v roku 2020 síce trochu klesla, o pár stoviek na 8 568 eur, ale v roku 2021 stúpla na 11 876 eur.

Druhou najpredávanejšou značkou v roku 2021, medzi jazdenými vozidlami inzerovanými cez Autobazar.EU, bol Volkswagen. Ten si našlo až 12 percent nových majiteľov. Tu tiež vidno nárast ceny predávaných vozidiel. Z priemeru 10 457 eur sa cena dostala na priemerných 12 964 eur. Za týmto možno hľadať nárast cien jazdených vozidiel, ale aj cien nových vozidiel, kedy narástol záujem o skoro nové autá. Viac si môžeš prečítať v článku Predaj áut v roku 2021 na Autobazar.EU. Ktorá značka z kategórie prémiových áut je tvojím favoritom? Akú cenu si ochotný zaplatiť za prémiové parametre? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: motofocus.sk, minv.sk, 

Najpredávanejšie autá na Slovensku - prémiové značky excelujú v predajoch

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Spoľahlivá jazdenka? 310-koňové Audi Q3 RS za koľko?Patrí medzi najspoľahlivejšie jazdenky vôbec. Pravidelne sa objavuje v rebríčku najlepších...8. Máj, 2022
02386-koňová Honda Civic beštia: 270 km/h akcelerácia berie dych!Honda Civic Type R - Čo dokáže šialené monštrum s výkonom 386 koní a 580 Nm krútiaceho...16. Máj, 2022
03Najlepšie veľké SUV: Škoda, Kia alebo Renault? Už dlhodobo prinášajú najzaujímavejšie testy Nemci. Výsledkom ich dnešného porovnania je...18. Máj, 2022