5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 Competition

BMW má v ponuke model s číselným označením 8. A žiadne iné vyššie číslo už neponúka. Takže práve toto je, spolu so sedmičkovými modelmi vrcholom ponuky. Lenže úplne na najvyššej priečke sedí jeden konkrétny, je to M8 Competition. S výkonom superšportu v karosérii GT predvádza naozaj neuveriteľné kúsky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 vecí, ktoré nás zaujali...

Auto-moto zaujímavosti

To, že je práve toto auto niekde na úplnom vrchole ponuky automobilky dosvedčuje aj cena 180-tisíc eur. Čo nás na ňom najviac zaujalo? Teda okrem pohľadu do cenníka.

Je neskutočne výkonné

Motor V8, horúce V, keďže má turbá medzi hlavami valcov, má výkon 460 kW (625 k). To donedávna nemali štandardne ani Ferrari a Lamborghini. A zrazu je takýto arzenál dostupný v relatívne dostupnom aute. Aj napriek hmotnosti dve tony dokáže na stovku vystreliť za 3,3 sekundy.

Ako to už pri takýchto autách býva, najmä keď sú z Nemecka, maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 kilometrov za hodinu. No a pritom spotreba nie je vôbec šialene vysoká. Reálne sa dá jazdiť za 13 litrov. To s nádržou na 68 litrov znamená dojazd 500 kilometrov bez vážnejšieho problému.

5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionZdroj: Autobazar.EU

Má možnosť pohonu zadnej nápravy

V štandardnom nastavení je M8 Competition štvorkolkou. Pohon všetkých kolies automaticky rozdeľuje krútiaci moment 750 Nm, ale trochu má slabšie miesto pre zadnú nápravu, takže charakteristické chovanie zadokolky ostáva aspoň čiastočne.

Ale to pravé peklo prichádza po prepnutí tlačidlom na volante a obmedzení stabilizačného systému. Vtedy je možné BMW M8 Competition prepnúť na pohon výhradne zadnej nápravy. Pri plnom plyne je takmer nemožné rozbehnúť sa v priamke a utrhnutie zadnej nápravy do driftu je naozaj len otázka jemného pohybu pravou nohou. Vlastne M8 Competition dokáže bezpečne prenášať všetko, čo treba, alebo sa zmení na monštrum, ktoré sa svojim charakterom najviac blíži Mustangom od Shelbyho.

5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionZdroj: Autobazar.EU

Vyzerá brutálne

Vzhľad M8 Competition, teda tohto konkrétneho kusu, je podčiarknutý najmä farbou a brutálnymi diskami. Ak sa pozriete bližšie na tieto kolesá, zistíte, že nie sú čierne, majú povrch, ktorý pripomína tmavý chróm. Neskutočné! Toto vyzerá naozaj brutálne.

Za zjavom auta je určite aj farba auta. Modrá matná naozaj priťahuje zrak. Je to opcia za takmer 4 000 eur, ale každý jeden cent za to stojí. Jediným problémom je, že udržiavať takýto lak bude zložitejšie. V každom prípade odporúčame naň hneď hodiť priehľadnú fóliu.

5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionZdroj: Autobazar.EU

Má veľmi málo miesta na zadných sedadlách

Kupé s dĺžkou 4,9 metra má extrémne dlhú kapotu, čo znamená, že pre pasažierov až toľko miesta nezostáva. Je to však jasné už aj podľa tvaru karosérie. Klesajúca zadná časť jasne hovorí, že miesta nad hlavou pre zadných pasažierov veľa nebude. Ani ho netreba, lebo nie je miesto ani na kolená.

V prípade núdze odveziete vzadu jedného dospelého nižšieho vzrastu a jedno dieťa. Ale toto auot nie je päťmiestne, ani štvormiestne, aj keď práve toto je napísané v osvedčení o evidencii. Pre dvojicu však ponúka nadmieru miesta a dostatočne veľký kufor. Nie, M8 Competition nebude nikdy praktické auto, ale v rámci možností sa dá používať aj na každý deň.

5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionZdroj: Autobazar.EU

Stále sme pri jednom s najlepších infotainmentov súčasnosti

BMW má, vo všeobecnosti, jednu výraznú výhodu. Tou je infotainment. Na začiatku to bolo o iDrive, ktorý bol prelomovým a málokto si vedel predstaviť jeho použitie. Prišiel v kontroverznej sedmičke, ktorú navrhol Chris Bangle. Ale odvtedy máme siedmu generáciu. Systém iDrive sa stal pre značku charakteristický a jeho ovládanie je úplne jednoduché. Stále využíva mechanický ovládač, aj keď BMW pridalo naviac možnosť použiť gestá a dotykový displej.

Ovládanie je pomocou kolieska, ktorého vrchná časť funguje ako touchpad. Okolo stačí 6 tlačidiel a na displej siahnete iba v prípade prepojenia cez Apple CarPlay. To sa tá tiež ovládať kolieskom, ale niekedy je rýchlejšie ťuknúť do displeja. Mimochodom, BMW je prvá automobilka, ktorá priniesla bezdrôtový Apple CarPlay a aktuálne k nemu pridala aj Android Auto. Plus, ako bonus, všetko funguje ako má a je úplne bezproblémové. Nič nie je spomalené a reakcie aj na dotyk sú naozaj optimálne. V podstate je systém taký rýchly ako najnovšie iPhony a podobne aj displej vyzerá.

5 vecí, ktoré nás zaujali na BMW M8 CompetitionZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaO prednej maske nových BMW toho bolo popísaného viac ako treba. A predsa stále vyvolávajú...2. Jún, 2021
02BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomBMW má naozaj širokú ponuku motorov aj pre sedan s označením číslom 5. A každému je hneď...1. Jún, 2021
03Otvorené BMW M4 bez štvorkolky nekúpiteBMW postupne rozširuje ponuku modelov M v strednej triede. Hneď na začiatku sa ukázal sedan...1. Jún, 2021