Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

5 zaujímavých historických aút do 20-tisíc

Niektoré automobilové akcie majú svoje čaro. Či už sa jedna o zrazy vozidiel priaznivcov tuningu, alebo historických vozidiel. Avšak, v prípade historických, je atmosféra úplne iná. Stačí si prebehnúť na niektorý lokálny.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.08.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 zaujímavých historických...

Auto-moto zaujímavosti

Napríklad v Bratislave býva každý prvý piatok v mesiaci poobede stretnutie amerických a historických vozidiel pri jednom zo starších nákupných centier na Panónskej ceste. Panuje tu vynikajúca a príjemná atmosféra, ktorú treba zažiť buď ako pozorovateľ, alebo sa zúčastniť so svojím tátošom. Ak taký nemáte, tak sme pre vás pripravili 5 zaujímavých historických vozidiel v cenovom rozpätí od 4 000 do 20 000 €.

1. Renault 8

Renault 8 začala automobilka vyrábať v roku 1962 a bol nástupcom predchádzajúceho, už dosluhujúceho, modelu Dauphine. Aj keď základy architektúry boli rovnaké s predchodcom, karoséria priniesla nový a svieži dizajn s výraznejšími hranatými tvarmi. Automobil bol oproti predchodcovi o 30 mm užší, ale sedadlá vpredu boli o 60 mm širšie. O pohon sa staral litrový motor, ktorý bol úplne nový a ponúkal výkon 32 kW (44 k).

Táto verzia je však novšieho roku výroby a preto má výkonnejší agregát s objemom 1,1 litra a výkonom až 46 kW (63 k). Modrá farba, pásy Gordini a dobové Gordini disky mu naozaj sedia a takáto úprava je priamym odkazom do minulosti. Výrazným bonusom tohto auta je, že je ešte na úplne pôvodných slovenských evidenčných číslach bez modrého pruhu.

https://www.autobazar.eu/renault-r8-id20417596.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

2. Fiat 500

Fiat 500 je ikona podobne ako Chrobák od Volkswagenu a pôvodné MINI. Je to z dôvodu, že sa vyrábal od roku 1957 do roku 1975 s tým, že bol jedným z vozidiel, ktoré po vojne postavili Taliansko na nohy a neboli to dovtedy najpopulárnejšie skútre. Celkovo sa vyrobilo takmer 4 000 000 kusov Fiatu 500 a aj teraz púta právom pozornosť.

Fiat 500 L v pôvodnom stave z roku 1966 je alternatívou, ktorá je luxusnejšia, lebo L znamená Lusso. Najzásadnejšou zmenou vizáže je použitie trubkového rámu okolo prednej časti. Vpredu je taktiež nový znak Fiatu a auto dostalo aj iné puklice ako mali ostatné, menej vybavené, verzie. vnútro zase ozvláštňuje prikrytie veľkej časti prístrojovej dosky plastom miesto holého kovu a hranatý ukazovateľ rýchlosti namiesto okrúhleho.

https://www.autobazar.eu/fiat-500-l-id21101356.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

3. Mercedes-Benz 560SL (R107)

Na letné večery je určite vhodný kabriolet. Jeden z tých, ktoré sa dajú kúpiť v limite ceny je Mercedes triedy SL. Verzia s označením R107, či skôr C107, keďže je to kabriolet, bola na trhu v rokoch 1971 až 1989 a ponúkala 6-valcové a osemvalcové motory. Pritom práve ten s označením 560 je najvýkonnejším, ktorý sa do vozidla montoval, teda minimálne najväčším.

Lenže tu prichádza háčik. Už pri pohľade na auto je jasné, že toto nie je úplne európska verzia vďaka nárazníkom, predným svetlám a hlavne motoru. Je to americká verzia, síce so zachovalým stavom, ale s niektorými špecifikami. Okrem USA sa tieto motory predávali v Austrálii a Japonsku, ale tam boli s pravostranným riadením. Najväčším šokom tohto auta je pohľad na ovládanie ventilačnej sústavy, ktorá je vo forme niekoľkých tlačidiel. Bez ohľadu na pôvod auta však tento kabriolet bude vytvárať dojem Bobbyho Ewinga z Dallasu všade kam zavíta.

https://www.autobazar.eu/mercedes-benz-560sl-r107-id20610901.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

4. Škoda Forman Solitaire

Písal sa rok 1994 a predstavenie Felicie bolo už za rohom. Škoda vtedy vyrukovala s limitovanou sériou Favoritu a Formanu s názvom Solitaire. Od obyčajných verzií sa táto limitka líšila ostrekovačmi predtých svetlometov, špeciálnym tmavočerveným metalickým lakom, strešnými lyžinami, hliníkovými diskami a špeciálnym poťahom interiéru. Toto auto malo tiež alarm a rádio Blaupunkt Montreux 44. Táto limitka vtedy stála približne 350 000 slovenských korún. Pod kapotou bola najvýkonnejšia verzia radového štvorvalca, ktorá sa do Favoritu a Formanu montovala. Dosahovala výkon 50 kW (68 k).

Kus, ktorý je v inzerátoch je za necelých 4000. To je celkom vysoká cena na Forman, ale má takmer všetky dobové prvky a nájazd iba 128 000 km. Jediným rozdielom oproti pôvodnému stavu je teda rádio, ktoré vyzerá ešte staršie ako by malo byť, avšak to nie je zásadný problém. Dá sa ľahko vymeniť. Ak teda chcete zachovalý Forman a Favorit s možnosťou rastu ceny do budúcnosti, tak práve výbava Solitaire je tým správnym kusom. Dajú sa však určite nájsť aj lacnejšie kusy, aj keď nie v takomto stave.

https://www.autobazar.eu/skoda-skoda-forman-glxi-solitaire-id20958124.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

5. Cadillac Coupe DeVille

O čom spieva veľa reperov počnúc Snoop Doggom, cez Afromana a určite nekončiac Dr. DRE? O tom, že jazdia v Cadillacu Coupe DeVille. Tento parník má extrémnu dĺžku, málo miesta v interiéri, hnedú všade kam sa pozriete. Toto je pravý americký sen zo sedemdesiatych rokov. A vlastne aj osemdesiatych. Veľký motor, nízky výkon, ale hlavne tony štýlu na rozdávanie. Najmä teda z pohľadu dneška.

Hnedý Coupe DeVille, ktorý je aktuálne v ponuke na Slovensku, má zjavne dobrý stav a rozumnú údržbu. Preto je potenciál, že vydrží naozaj dlho bez akýchkoľvek problémov fungovať. Ak by sa problém vyskytol, tak americké auta majú stále relatívne lacné diely na údržbu a dodanie spoza oceánu tiež netrvá večnosť.

https://www.autobazar.eu/cadillac-coupe-deville-id12808587.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Škoda Felicia Fun

Aké najšialenejšie auto v histórii automobilky Škoda si pamätáte? Je možné, že to bude práve Felicia Fun. Z nenápadného pick-upu spravila automobilka jeden z prvých crossoverov v histórii celkovo. A bol to crossover spájajúci viacero rôznych segmentov úplne nápadne a extrémne. Okrem drsnejšej terénnej vizáže pridala Škoda aj žltú žiarivú farbu, žlté prvky čalúnenia v interiéri, ale to hlavné je posuvná zadná stena s dvomi dodatočnými sedadlami. Treba uznať, že v roku 1998 to musel byť v automobilke ozajstný poprask. Vozidlo malo viacero motorov, ale na náš trh sa dodávali najmä tie s objemom 1,6 litra a výkonom 55 kW (75 k). Auto aktuálne len naberá na cene a horšie kusy sa už takmer nedajú kúpiť za menej ako 5000 €. Vo vtedajších katalógoch doplnkov sa objavili aj lemy zelenej a červenej farby. Avšak kombinácia žltej s tmavšou žltou je najpôvodnejšou verziou lakovania a bola na všetkých prezentačných materiáloch. Dovolíme si tvrdiť, že takéto niečo už do sériovej produkcie nezavíta. Teraz je príliš veľa korporátnych znižovaní nákladov a zároveň noriem bezpečnosti. Z pohľadu EuroNCAP by toto auto šlo asi do mínusových počtov hviezdičiek.

https://www.autobazar.eu/skoda-felicia-pickup-16-fun-id20790423.html

5 zaujímavých historických aút do 20-tisícZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Automobilka Ford s príchodom plug-in hybridov dostala otvorené dvere na ponuku modelu Ford...17. Jún, 2022
02Volkswagen ukázal elektrický sedan ID.Aero, je predzvesťou sériového modeluO dva roky by sme sa mohli dočkať nového modelu elektrického Volkswagenu. Automobilka...5. Júl, 2022
035 kabrioletov na leto do 10-tisíc eurO kabrioletoch sa dá bez pochýb tvrdiť, že sú jednou z najmenej univerzálnych karosérií,...22. Júl, 2022