Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať?

Prezúvanie pneumatík je každoročným rituálom, ktorý veľmi dobre pozná každý motorista. Vzhľadom na to, že žijeme v oblasti kde nie je problém zažiť v lete 30-stupňovvé horúčavy a v zime sa dostať hlboko pod bod mrazu, je to nevyhnutnosť. Nevyhnutnosť, ktorá sa vám však odvďačí lepšími jazdnými vlastnosťami a predovšetkým maximálnou možnou mierou bezpečnosti.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
26.11.2021
Diskusia:
Zdroj: arnoldclark.com

Ako a podľa čoho vybrať...

Auto-moto zaujímavosti

Ako vybrať správne pneumatiky?

Na trhu sa nachádza množstvo druhov a výrobcov pneumatík. Vlastnosti pneumatiky ovplyvňuje jej zmes, samozrejme aj výrobca, vzorka dezénu, valivý odpor. Pneumatiky majú označenie podobne ako elektrospotrebiče, takže sa podľa toho môžete veľmi jednoducho orientovať.

Prečo prezúvať pneumatiky?

Odpoveď je jednoduchá, aby ste za každých okolností a za každého počasia mali tie najoptimálnejšie jazdné vlasnosti. Ak patríte k vodičom, ktorí napríklad zimné pneumatiky chcú dojazdiť v lete, pamätajte na to, že pri vyšších teplotách predlžujú jazdnú dráhu až o 20%. A to je pomerne zásadné, hlavne vhľadom na bezpečnosť jazdy. Rovnako jazda na zimných pneumatikách v lete zásadne zvyšuje spotrebu paliva. To, čo ušetríte za prezutie možno niekoľkonásobne zaplatíte na palive navyše. To isté platí o letných pneumatikách, ak ich necháte na aute aj pri nízkych teplotách, rozhodne to neprospeje jazdným vlasnostiam vášho auta.

Kedy prezuť?

Zákon nám jednoducho určuje použitie zimných pneumatík v období od 15. novembra do 31. marca vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza. Zdravý sedliacky rozum má aj v tomto však hlavné slovo a aj tu je veľmi jednoduché pravidlo. Ak cena poklesne pod 7°C, je čas na zváženie výmeny pneumatík.

Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať? Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať?

Samozrejme ak sa ochladí len na jeden deň, prípadne ak sa na jar oteplí len na jeden deň, vyčkajte a sledujte predpoveď počasia. Rovnako ak ráno sú napríklad 2°C ale vy jazdíte len cez deň, kedy ortuť v teplomeri stúpne na napríklad 10°C, prezúvať nemusíte. Jednoducho pri tom vždy používajte zdravý rozum.

Celoročné pneumatiky?

Určite vás ešte napadla otázka, ako sú na tom celoročné pneumatiky? Nuž, tu tiež treba dobre zvažovať, ako auto používate. Obecne sa dá povedať, že celoročné pneumatiky sú fajn pre veľmi príležitostných vodičov, prípadne pre vodičov, ktorí žujú v oblasiach s malým výkyvom teplôt. Napríklad tam, kde v zime nie je sneh a teploty nemajú až také výkyvy.

Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať? Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať?

Každopádne nezabúdajte na to, že ak je hĺbka dezénu pod 4 mm v zime, treba zvážiť aj inú alternatívu pneumatík. Pri výbere pneumatík a rovnako aj obdobia prezúvania netreba šetriť za každú cenu, ale stačí používať zdravý rozum. Pneumatiky rozhodne nepodceňujte, stačí si uvedomiť, že ide o jediný prvok, ktorý má kontakt medzi vami a vozovkou a na základe toho extrémnym spôsobom ovplyvňujú jazdné vlastnosti a bezpečnosť jazdy. A to sú veci, ktoré sú rozhodne na nezaplatenie.

Ako a podľa čoho vybrať správne pneumatiky a kedy je vhodné prezúvať?Zdroj: arnoldclark.com

Zdroj foto: arnoldclark.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kórejský konkurent Octavie RS dostal 275 koní!Hyundai nám v posledných rokoch ukázal, že ani automobilka, ktorá u nás nemala práve...19. Október, 2018
02V týchto autách jazdí najviac bezohľadných vodičov!Predsudky sú všade okolo z nás. Aj tento článok je skôr zaujímavosťou, určite sa nedá...25. Január, 2018
0319-ročné Audi na predaj ako nové!Nájsť v ponuke áut na predaj takmer 20-ročný automobil v dobrom technickom stave je takmer...24. December, 2019