Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!

Zimné počasie si môže vybrať svoju daň na autách a zhoršené poveternostné podmienky môžu byť nebezpečné. Prípravu vyžadujú nové aj staré autá. Ako pripraviť auto na zimu? Na čo nezabudnúť?

rufus v Rady a tipy
22.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: shutterstock

Ako pripraviť auto na zimu

Rady a tipy

V zimných mesiacoch je viac ako inokedy dôležité plánovanie. Vodiča najlepšie pred vrtochmi počasia ochráni svedomitá príprava. Zimné počasie si môže vybrať svoju daň na autách a zhoršené poveternostné podmienky môžu byť nebezpečné. Pripravený vodič si môže ušetriť veľa problémov. Na čo nezabudnúť?

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!Zdroj: shutterstock.com

Ako pripraviť auto na zimu? 

Ako vyzerá auto pripravené na zimné počasie? Jeho majiteľ nezanedbal najčastejšie problémy a predvída, čo všetko môže auto zachrániť pred problémami. Nenechaj si ujsť prehľad základných tipov na údržbu.

Základné tipy na údržbu

Prvým a najdôležitejším krokom je kontrola a prezutie pneumatík. Podcenenie vhodného obutia môže mať fatálne následky. Každý vodič potrebuje skontrolovať pneumatiky. Sneh, dážď so snehom a namrznutá vozovka. Nič nepreverí kvalitu pneumatík tak ako zimné počasie.

Prezutie + správne pneumatiky

V chladnom počasí je dôležitý správny tlak vzduchu v pneumatikách. Veľkou výzvou je aj kolísanie teplôt. Rovnako je nutné ohodnotiť opotrebenie pneumatík a rozhodnúť sa, či nie je lepšie kúpiť nové. Opotrebované pneumatiky už nemôžu plnohodnotne slúžiť a sú nebezpečné. Treba zároveň rátať s predĺžením jazdnej dráhy na ľade, snehu a mokrej vozovke.

Hĺbka dezénu

Pneumatiky majú podľa zákona určenú minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm. Experti však odporúčajú vodičom, aby pneumatiky menili častejšie.  3 mm dezén dokáže zabezpečiť bezpečnú brzdnú dráhu.

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!Zdroj: shutterstock.com

Rezerva a snehové reťaze

Nemenej dôležitá je v zime rezervné koleso. Nezabudni skontrolovať a preveriť, či je dojazdové koleso v technickom stave, ktorý je vhodný na jazdu. V extrémnych podmienkach je dobré investovať do snehových reťazí/ponožiek alebo zimných pneumatík. Minimálne sa tak možno vyhnúť nepríjemnému zdržaniu a zapadnutiu. či vážnejším problémom.

Vyčistený vstrekovač paliva môže zlepšiť spotrebu aj výkon

Nenápadný vstrekovač paliva má vplyv na správne fungovanie motora. Okrem spotreby paliva, sa vyčistený vstrekovač môže podpísať pod lepší výkon a znížené emisie. Ďalšia nezanedbateľná výhoda? Rýchly štart, auto dokáže fungovať naprázdno a majiteľa nezradí ani v extrémne studenom počasí.

Hladina kvapalín

Je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu brzdovej a chladiacej kvapaliny, posilňovača riadenia, prevodových kvapalín a kvapaliny do ostrekovačov čelného skla. Všetky tekutiny sa počas zimy môžu rýchlejšie spotrebovať a je nutná ich pravidelná kontrola, doplnenie a výmena. V ideálnom prípade sú kvapaliny v zásobe v v kufri a v prípade potreby je ich možné ľahko doplniť.

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!Zdroj: shutterstock.com

Vyčistený vzduchový filter

V zimnom období sú vozovky plné materiálu, ktorý môže  spôsobiť upchanie vzduchového filtra. Kontrola vzduchového filtra je jednoduchá, rovnako aj jeho výmena. Auto s vymeneným vzduchovým filtrom jazdí efektívnejšie a vodič neriskuje väčšie problémy v budúcnosti.

Palivová nádrž

Dôležité je mať dostatok paliva. V zime sa neodporúča jazda so svietiacou kontrolkou. Prechádzanie posledných kilometrov s prázdnou nádržou sa môže vypomstiť. Mysli na pravidelné tankovanie, nepodceňuj problémy motora. 

Čisté svetlá

Autá sú v chladných mesiacoch pripravené na jazdu až po celkovej kontrole. Posypová soľ a iné agresívne látky môžu znamenať hrozbu a zlikvidovať niektoré časti a súčiastky. V prípade znečistenia, Je vhodné, čo najlepšie umyť poveternostným vplyvom vystavené časti, aby sa na nich v nečase nepodpísal zub času. Čisté treba udržovať nielen svetlá. Ak auto nedisponuje ostrekovačom, úplne postačí utretie handričkou.

Čistá poznávacia značka

Nečitateľná poznávacia značka znamená problémy. V prípade zastavenia kvôli nečitateľnej značke, vodič riskuje pokutu. Čisté svetlá a reflexná pracovná vesta sú nutnosť.

Batéria

Vybitá alebo chybná batéria je najčastejšou príčinou porúch vozidla a riziko zlyhania batérie v chladnom, mokrom a ľadovom počasí sa zvyšuje. Batéria by sa mala meniť každé 3 roky. Ako sa dá zistiť, že batéria nepracuje správne? Motor sa pri štarte otáča pomalšie ako zvyčajne. Pozor na svietiacu červenú kontrolku batérie na displeji prístroja. Reakcie po naštartovaní motora môžu byť dlhšie ako zvyčajne.

Kontrolky na palubnej doske

Výstražné svetlá na prístrojovej doske netreba podceňovať. Čo všetky tieto svetlá znamenajú? Každý vodič by mal poznať všetky druhy signalizácie auta. Naštuduj si poctivo význam všetkých hlásení a máš o starosť menej. 

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!Zdroj: shutterstock.com

Stierače

Potrebná kontrola odhalí, či sú potrhané alebo už neslúžia akoby mali. Trhliny a diery treba opraviť, prípadne celé stierače vymeniť. Pozor na poškodenie skiel, ak je čelné sklo zamrznuté, nová tesniaca guma sa môže ľahko zničiť a počas snehovej búrky tak vodič riskuje zhoršenú viditeľnosť. Nefunkčné stierače často vedú k tomu, že vodič nemôže pokračovať v jazde. 

Nemrznúca kvapalina

Nemrznúca zmes zastaví zamrznutie vody v chladiacom systéme motora, preto pravidelne kontroluj, že je vždy doplnená. Chladiaca kvapalina sa má meniť každých 2 - 5 rokov. Počet výmen závisí od druhu kvapaliny.

Servis

Ako často je vhodné navštíviť servis? Servis odporúčajú odborníci každých prejdených 12 000 míľ alebo raz za 12 mesiacov. Platí, že je dobré v prípade akýchkoľvek problémov "preventívnu" kontrolu vykonať, čo najskôr. Každý výrobca v knižke uvádza svoj plán servisu.

Kontrola bŕzd a brzdových kotúčov

Ďalšia dôležitá úloha je kontrola bŕzd. Zvýšenú pozornosť vyžadujú brzdové kotúče. Pozor treba dať na kotúče, strmene a ručnú brzdu.

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto rady nepodceňuj!Zdroj: pixabay.com

Výbava

Rovnako dôležitá ako servisná kontrola je aj výbava. Veľa vecí je dobré mať pri sebe a v prípade núdze použiť. Nezabudni v zime na:

škrabku na ľad a odmrazovač

výstražný trojuholník

reflexnú vestu, teplé oblečenie a deku, koberček alebo spací vak

praktická obuv – odolné čižmy

baterka a baterky

mobilný telefón a nabíjačka

lopata

Aké ďalšie odporúčania ti pri jazdení v zime pomohli? Podeľ sa s nami o svoje zaručené tipy v komentároch pod článkom.

Zdroj: ageas.co.uk

Ako pripraviť auto na zimu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG ONE: Najrýchlejšia sériovka Nürburgringu!Nový rekord na populárnom Nürburgring-Nordschleife okruhu! Mercedes-AMG ONE je oficiálne...14. November, 2022
02Nová VW rarita: Motorizované kreslo s dojazdom!Volkswagen je výrobca, ktorý dokáže netradičnými nápadmi pritiahnuť pozornosť. Tento je...20. November, 2022
03530-koňové delo: Čo dokáže traktor za 639 630 eur?Nádrž na naftu s objemom 930 litrov. Váha 16,3 tony. Operuje pri prevádzkovej rýchlosti len...18. November, 2022