Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

AMG Dynamic Experience: Vyskúšali sme aj 843-koňové monštrum

Mercedes poriada pre svojich zákazníkov a priaznivcov viacero druhov podujatí. Začínajú pri klasických jazdách a pokračujú až k u individuálnemu kaučingu na okruhu pri najvyšších triedach pretekárskych vozidiel. My sme skúsili jeden zo základných programov, ktorý má názov AMG Dynamic Experience a využili možnosť vyskúšať hneď niekoľko noviniek z dielne AMG.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

AMG Dynamic Experience

Auto-moto zaujímavosti

Jazdenie bolo rozdelené na dve etapy. Prvá, doobedná pre nás znamenala ležérny výlet po okolitých pekných cestách. Reálne by sme mohli skonštatovať, že práve toto je príjemná možnosť ako v bežnej premávke vyskúšať výkonné modely. Počas jazdy bolo niekoľko miest, na ktorých sa striedala posádka jednotlivých áut medzi sebou, alebo posádky medzi autami.

Prvý kus, ktorý sa nám dostal do rúk bol EQE 43. Tento model disponuje výkonom 350 kW (476 k) a krútiacim momentom 858 Nm. Je síce stále s logom AMG, ale rozhodne nebude na vrchole ponuky. Tam sa objaví ešte výkonnejšia verzia modelu s označením EQE 53. Už základné AMG s elektrickým pohonom má čo povedať. Na stovku sa dostane za 4,2 sekundy a pri batérii s kapacitou 90,6 kWh dokáže na jedno nabitie prejsť až 533 kilometrov. Nám spotreba vychádzala, pri relatívne dynamickej jazde, niekde v oblasti 22 až 23 kWh na 100 km. To by stále znamenalo viac 400 kilometrov dojazdu naozaj svižným tempom. EQE benefituje z natáčacej zadnej nápravy, ale tiež z výbornej tuhosti karosérie, ktorá je daná aj faktom, že toto auto je postavené ako sedan.

 Úvodný brífingZdroj: Autobazar.EU

Prvé presadnutie medzi autami pre nás znamená osedlanie tátoša s menom AMG GT 4 door 63 S e-Performance. Práve toto monštrum, táto beštia, je na výkonom vrchole medzi štvormiestnymi vozidlami automobilky. Má celkový výkon až 620 kW (843 k) a celkový krútiaci moment viac ako 1 400 Nm. Na stovku sa vie dostať za 2,9 sekundy a zásluhu na tom má práve elektromotor. Pri vyšších rýchlostiach prepína elektromotor na druhý stupeň. Tento plug-in hybrid vôbec nie je stavaný na čo najväčší dojazd na nabitie, je stavaný na výkon. Výlučne na energiu z nabitia 6,1 kWh batérie prejde 12 kilometrov, čo je celkom nepoužiteľné, ale batérie sú pripravené tak, že dokážu rýchlo odovzdať a rýchlo prijať energiu. Chladenie je pre každý článok samostatne. Mercedes garantuje, či skôr AMG garantuje, že výkon je dostupný vždy a za každých podmienok. Nie je to teda tak, že vybijete akumulátor a už máte výkon iba 471 kW (640 k). Všetkých 843 koní máte dostupných stále. A je to naozaj poznať. Toto auto je úplné šialenstvo, ktoré sa faceliftom zmenilo k lepšiemu, lebo je použiteľnejšie každý deň a to aj napriek enormnému potenciálu motorov.

Mercedes-AMG GT 4-Door e-performanceZdroj: Autobazar.EU

Po krátkom občerstvení sadáme do EQS 53 AMG. Toto elektrické vozidlo využíva rovnakú batériu ako EQS 580, ale pridáva viac výkonu na oboch nápravách. Celkový výkon je až 485 kW (658 k) a krútiaci moment až 950 Nm. Aj napriek logám AMG auto váži stále 2,6 tony a v zákrutách mu výrazne pomáha šialené natáčanie zadnej nápravy až do uhla 10 stupňov. Pomáha tak výrazne, že hmotnosť v rukách nie je až tak veľmi cítiť a auto sa správa ako omnoho menšie a šoférskejšie ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tieto snahy o dynamickú jazdu si však najviac odnášajú pneumatiky, ktoré pri snahe o prenesenie všetkých veličín na cestu trochu trpia. Počuť to vďaka jemnému kvíleniu pri ostrých prejazdoch.

Posledné presadnutie nás dostáva do najzásadnejšej novinky, do SL63. Novú generáciu otvoreného vozidla skonštruovalo AMG úplne samostatne a auto je teda lepšie pripravené na extrémne výkony. V ponuke síce bude SL43 so štvorvalcom z Áčka, ale dostane sa aj na osemvalce. Veď toto je plnohodnotné SL63 s V8 s výkonom 430 kW (585 k). A to už je konkurencia 911 Turbo kabrio. Tak je aj SL stavané. Má usporiadanie 2+2 a plátenú strechu, na rozdiel od predchodcu. Na jazdu je fakt brutálne a aj tu pomáha natáčanie zadnej nápravy. Dážď nás na tejto etape nestihol, ideme do druhej fázy jazdenia.

Mercedes-AMG EQE 43Zdroj: Autobazar.EU

Poobedná časť prináša polygón v brnenskej obdobe Centra bezpečnej jazdy. A hneď ideme na driftovaciu plochu, kde máme na výber A45 S, C63 S a E63 S. Dva modely sú štvorkolkami s drift režimom a Céčko je čistokrvná zadokolka.  Áčko má čiastočnú nevýhodu vo forme predokolkovej platformy, ale v režime drift poháňajúc primárne zadné kolesá, si vie poradiť aj s touto jemnou indispozíciu. Na klzkej dráhe s ním bez problémov dokáže ísť bokom takmer každý, kto sa vie do tohoto režimu vôbec dostať. Nie je to úplne jednoduché a treba mať nastavený Race, tri sekundy podržať obe pádla a potom potvrdiť ďalším potiahnutím jedného z pádiel. Toto Mercedes spravil kvôli tomu, aby sa nestalo, že tento režim zapne niekto úplnou náhodou.

Mercedes-AMG EQS 53Zdroj: Autobazar.EU

Nech je Áčko akokoľvek dobré, omnoho väčšia zábava je s Céčkom s 10-úrovňovou trakčnou kontrolou, ktorú má zhodnú s extrémnym AMG GT-R. Toto auto sa s 510 koňovým (375 kW) motorom správa ako čistá beštia, ktorá chce ísť vlastne len bokom a stále. Udržať ho však na hrane nie je úplne jednoduché pre začiatočníka. A týmto sa dostávame ku E63 S, ktoré je primárne znova štvorkolkou, ale dokáže vypnúť pohon prednej nápravy a stane sa výlučne zadokolkou. Dĺžka a hmotnosť vozidla predvádza ešte jednoduchšie ovládanie pri jazde v drifte. Na všetko stačí len správne korigovať plynovým pedálom a volantom. Práve za volantom Éčka dokážu takéto lahôdky na šmykľavej ploche vystrájať aj menej skúsení šoféri. Odporúčame však tieto režimy testovať len v kontrolovaných podmienkach na uzavretej trati. Znova treba, aj pri Triede E, mať zapnutý režim Drift, ktorý sa zapína úplne rovnako ako v Áčku. Pri iba čiastočnom obmedzení v režime ESC Sport a vypnutí ESC Off sa síce dá ísť bokom, ale rozhodne to nie je tak jednoduché ako so stopercentným pohonom iba zadnej nápravy.

Mercedes-AMG SL63Zdroj: Autobazar.EU

Finále celodňového podujatia bolo vo forme prezentácie dvoch modelov. Ak tipujete SL a AMG GT  e-performance, tak máte pravdu. Tieto vozidlá sú technicky veľmi vymakané, ale o tom sme už dôležité veci povedali v časti o kúsok vyššie. Pri SL stačí vedieť, že má osemvalce a tiež, že má hydraulický podvozok s možnosťou zvýšenia o 3 centimetre, ktorý disponuje aj možnosťou natáčania zadnej nápravy. AMG GT e-performance je zase masívne výkonné a ponúka najvyšší výkon zo súčasnej štandardnej produkcie vozidiel s hviezdou na kapote. Hybrid zameraný výhradne na športovú jazdu zase hovorí, že automobilka čerpala vo veľkom skúsenosti z F1.

Mercedes-AMG A45 S na mokrej tratiZdroj: Autobazar.EU

AMG Dynamic Experience

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Mercedes-Benz triedy SL je ikona, ktorá je na trhu už 70 rokov. Najnovšia generácia príde...6. Apríl, 2022
02Mercedes priviedol AMG One do sériovej produkcie, má motor z F1Päť rokov. Presne toľko trvalo, kým sa Mercedesu podarilo pretaviť koncept Mercedes-AMG One...2. Jún, 2022
03Bentley Flying Spur dostane novú športovejšiu verziu SBentley pripravil pre svojich zákazníkov ďalšiu verziu modelu Flying Spur, konkrétne...19. Jún, 2022