Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707

Imidž automobilky Aston Martin nie je veľmi o ľudových autách, ale to neznamená, že v ponuke musia byť len priemerne výkonné superšporty. Novinkou v portfóliu je úplne nová verzia SUV modelu DBX s extrémnejším výkonom ako malo auto doteraz.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Aston Martin

Aston Martin ukázal...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia sa bude volať DBX 707, pričom práve číselné označenie má byť nápovedou čo sa vlastne stalo. Hellcat? Áno, aj ten má podobný výkon. To, čo teda číslo hovorí je výkon v konských silách. Má teda 520 kW (707 k). To nie je všetko, zaujímavá je aj hodnota krútiaceho momentu. Ten je mamutích 900 Nm.

 Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707Zdroj: Aston Martin

Na dosahovanie týchto parametrov má DBX 707 stále motor s objemom 4 litre, ôsmimi valcami usporiadanými do V a dvomi turbami. Avšak tie turbá nie sú ako v slabších verziách, majú iné ložiská a aj samotný program riadiacej jednotky dostal hneď niekoľko vylepšení. Väčší výkon znamená aj, že sa cez motor presunie väčší objem vzduchu a to si vyžiadalo aj nový výfuk.

 Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707Zdroj: Aston Martin

Výfuk má štyri koncovky výfuku a aktívny ventil na upravovanie zvuku. Prietok cez tento výfuk je omnoho plynulejší a menej brzdený ako v bežnom DBX. A ventil vie, samozrejme, zmeniť charakteristiku zvuku, čo je len logické.

Ale motor nie je jedinou zmenou, ktorú DBX 707 dostal. Má tiež novú prevodovku s deviatimi stupňami a dvomi spojkami v kúpeli. Tento automat má niekoľko režimov, ktoré dokážu zlepšiť časy preradenia pri ostrej jazde. Aj zadný diferenciál je pevnejší a má kratší finálny prevod 3:27. Nový diferenciál zlepšuje akceleráciu SUV.

 Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707Zdroj: Aston Martin

Aj keď samotný pohon všetkých kolies ostal rovnaký a automaticky delí krútiaci moment, tak je nastavenie viac namierené na lepšie prejazdy zákrut. Aj podvozok dostal dodatočné spevnenie. Vzduchový systém je nastavený tak, aby ešte viac eliminoval nakláňanie SUV pri zatáčaní. Tomu pomáha aj systém eARC, Electronic Active Roll Control.

 Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707Zdroj: Aston Martin

Na zastavenie bude mať DBX 707 štandardne keramické brzdy s priemerom 42 centimetrov vpredu a 39 centimetrov vzadu. Každá náprava má šesťpiestikové brzdové strmene. Tieto veľké brzdy potrebujú aj veľké disky. DBX 707 má sériovo 22-palcové, ale za príplatok môžu byť nahradené 23-palcovými zliatinovými diskami.

Cena tejto verzie bude nad 200-tisíc eur.

 Aston Martin ukázal najvýkonnejšie SUV DBX 707Zdroj: Aston Martin

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Alfa Romeo Tonale predvádza ako má vyzerať menšie SUVTo, že Alfa Romeo je v takej zvláštnej situácii je každému jasné. Má dva modely, na ktoré...9. Február, 2022
02Test: Peugeot 5008 GT – rodinno-úžitkový ideálPeugeot 5008 len nedávno prešiel faceliftom. To vie každý, už sa predsa začína objavovať na...2. Február, 2022
03Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Nové automobilky vznikajú len veľmi v obmedzenom režime. Pri tých väčších je to zväčša...3. Február, 2022