Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Auto so solárnym pohonom je tu: 160 km/h, pol roka jazdy iba zo slnka

Auto so solárnym pohonom už dávno nie je iba sci-fi predstava. Doteraz najlepšie prevedenie prichádza na trh. Maximálka 160 km/h, pol roka jazdy iba zo slnka! Lightyear so solárnym pohonom si nemôžeš nechať ujsť. 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.06.2022
Diskusia:
Zdroj: lightyear.one

Video: Lightyear -...

Auto-moto zaujímavosti

Výrobcovia sa predbiehajú v prinášaní pokrokových prístupov. Najnovším trendom revolučných riešení je hľadanie super efektívneho spôsobu pohonu, ktorý nezruinuje rozpočet majiteľa. Takým riešením môže byť príchod prevratného solarmobilu, ktorý dokáže odstrániť nedostatky a prinesie výhody alternatívneho pohonu.

Lightyear – revolučný solárny automobil

Kúpou tohto auta majiteľ získa ročne až 11 000 kilometrov nájazdu čisto zo slnečného žiarenia. Auto, ktoré denne najazdí asi 70 km, netreba v slnečných podmienkach nabíjať viac ako 6 mesiacov. Sen o tom, že je skutočne možné jazdiť len zo slnečnej energie, je odteraz dostupný. Žiaden iný automobil dodnes neponúkol funkčné riešenie s podobnými parametrami.

11 000 km nájazdu ročne len zo solárneho žiarenia

Za projektom stojí  revolučný start-up z Holandska. Lightyear predstavil svoj koncept elektromobilu už v roku 2019. Tento zdokonalený model sa dnes dostáva do výroby. Už v podobe konceptu stavil model na strohé línie a minimalizmus. Kryté zadné kolesá, virtuálne spätné zrkadlá, špeciálne pneumatiky. Pozornosť upúta aj aerodynamicky navrhnutá karoséria s rekordne nízkym koeficientom odporu vzduchu len 0,19.  

Karoséria so solárnymi panelmi

Vrchná časť karosérie bola vytvorená zo solárnych panelov. Za ideálnych podmienok umožňujú dobíjanie akumulátora výkonom až nad 1 kW. Čo to znamená? Každá ďalšia hodina, počas ktorej vozidlo využíva energiu zo slnečných lúčov, predĺži dojazd o 10 kilometrov. Vďaka tomu Lightyear v slnečných podmienkach pri prejdení denného nájazdu asi 35 kilometrov, netreba automobil vôbec dobíjať po dobu 6 až 7 mesiacov.

Dojazd až 625 km

Nepoznáme oficiálne hodnoty pri nabíjaní klasickým spôsobom, čo však vieme? Vozidlo po hodinovom napojení na nabíjačku získa s akumulátorom 60 kWh dojazd 520 kilometrov. Podľa metodiky WLTP je toto normovaný dojazd 625 km. Koľko tento stroj spotrebuje energie? Elektrickej energie vozidlo spáli asi 10,5 kWh/100 kilometrov. 

Spotreba el. energie

Na kolesách sú obuté pneumatiky značky Bridgestone. Aj na elektromobil disponuje tento stroj prekvapivo nízkou hmotnosťou. Váha vozidla je len 1 575 kilogramov. Je to umožnené vďaka tomu, že sú elektromotory umiestnené priamo v kolesách. Netreba tak k chodu hlavne ani prevodovku. Maximálna rýchlosť je 160 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h však trvá až približne 10 sekúnd.

Interiér a cena

Zaujímajú ťa priestorové možnosti auta? Kufor ponúka objem 640 litrov batožinového priestoru. V interiéri sú použité kvalitné a drahé materiály. Veľká časť interiéru je vyrobená z recyklovaných materiálov. Na cestovanie v pohodlí je "must have" veľký monitor s displejom s veľkým rozlíšením. Kedy je ohlásený príchod na trh? Prvé stroje už schádzajú z výroby. Dodávka prvých exemplárov zákazníkom je už spustená. Samozrejme, nepozrieš si dokonalosť z Ingolstadtu len tak. 150-kusová edícia Pioneer Edition bude zákazníka stáť 150 000 €. Nestačí? K dispozícii pre ozajstných fajnšmekrov je verzia Limited Edition s cenovkou, ktorá prekvapí mnohých. Ako hodnotíš ponúkané parametre?

Zdroj: lightyear.one, businessinsider.com

Revolučné vozidlo na solárny pohon

Video: Lightyear - automobil so solárnym pohonom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01100 km/h pod 2 sekundy, 4 motory: 2 000-koňový Ford Transit SuperVan! Pokorí rýchlostné limity. Prekvapí nielen pohonom. To je 2 000-koňové monštrum z dielne...28. Jún, 2022
02Nová faceliftovaná Škoda Octavia: Prvé zábery - iná maska a zadná časť Nová faceliftovaná Škoda Octavia je tu. Čo môžeme od novinky, ohlásenej ešte v roku 2019...26. Jún, 2022
03Mercedes-AMG G 63 4x4² kladivo: 220 km/h, brodenie v 1 m hlbokej vode!Toto je 4x4² kladivo na konkurenciu. Obrovské 22-palcové terénne pneumatiky. Svetlá výška...24. Jún, 2022