Autom sa už možno onedloho nedostane všade. Iba ak...

Tento článok vám pomôže rozhodnúť sa, či si kúpite do budúcna auto s benzínovým alebo dieselovým motorom.

admin v Reklamné články
02.11.2017
Diskusia:

Autom sa už možno onedloho...

Reklamné články

Tento článok vám pomôže rozhodnúť sa, či si kúpite do budúcna auto s benzínovým alebo dieselovým motorom.

Autom sa už možno onedloho nedostane všade. Iba ak...

Auto je jeden z najväčších a najprevratnejších vynálezov ľudstva. Vrátane papiera, kníhtlače, počítačov a internetového pripojenia patria automobily k najpoužívanejším, čo sa týka denno denného používania.

Ale len málokto by mohol ešte pred sto rokmi predvídať ich environmentálny dopad.

Dnes už vieme, že emisie a výfukové plyny sú jedným z hlavných príčin, kvôli ktorým dochádza k rapídnym zmenám klímy. No tých niekoľko stoviek či tisíc automobilov v prvých rokoch od ich masovej produkcie nebolo nič v porovnaní s tým, keď sa auto stalo bežnou súčasťou našich životov.

Najmä keď v roku 2014 už bolo na celom svete 1,2 miliardy využívaných automobilov. Pri takýchto počtoch už je dopad výrazne citeľný, keďže podiel škodlivých látok a oxidu uhličitého exponenciálne narastá každý rok, čo má za následok zadržiavanie tepla na našej planéte.

A nie je to len príroda a klíma, ale aj naše zdravie, ktoré týmto drasticky trpí, pretože nadmernými emisiami sa znečisťuje aj ovzdušie veľkomiest.

S týmto sa potýkalo najmä mesto Hongkong, ktoré už v roku 1997 malo 40 dní v roku, kedy viditeľnosť nebola vyššia ako 8 kilometrov.  V roku 2005 už toto číslo narástlo na 102 dní v roku. Za daň si to vyžiadalo aj zdravie ľudí v podobe vyššieho výskytu astmy a infekcií priedušiek.

Nanešťatie, prešlo to aj do Európskych veľkomiest ako Berlín, Paríž či Londýn, ktorých ovzdušie začína byť zdraviu škodlivé,

Aj z toho dôvodu začali mnohé európske mestá pristupovať k opatreniam v podobne nízkoemisných, prípadne bezemisných zón.

Nízkoemisné zóny predstavujú jeden z najúčinnejších spôsobov, akým môžu mestá a regióny výrazne obmedziť znečisťovanie ovzdušia. Ide o zónu, ktorá obmedzuje alebo reguluje pohyb vozidiel so spaľovacím motorom na benzín alebo s dieselovými motormi na naftu. Často ide o ich úplný zákaz v danej oblasti.

Bezemisné zóny často predstavujú centrá mestá a nie je možné sa do nich dostať inymými ako bezemisnými prostriedkami. V praxi to znamená napríklad električky, trolejbusy, bicykle alebo elektromobily.

V súčasnosti už 14 Európskych krajín a v nich 220 miest už má alebo sa pripravuje zaviesť takéto zóny, aby obmedzili znečisťovanie. Patria sem napríklad:

  • Belgicko: Antverpy, Brusel...

  • Nemecko: Berlín, Hanover, Stuttgart…

  • Holandsko: Rotterdam, Utrecht...

Ak by ste do týchto zón chceli vojsť autom, je najprv potrebné mať tzv. ekologickú známku. A to platí nielen pre domáce, ale aj pre zahraničné vozidlá.

Táto známka hovorí o tom, ako veľmi vaše auto znečisťuje ovzdušie a podľa toho sú aj známky rozdelené do niekoľkých typov.

Na Slovensku nás možno čaká niečo podobné. K podobným opatreniam sa chystá ako prvé mesto Žilina, ktorá sa chystá zaviesť bezemisné zóny v centre mesta.

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z www.rai.sk. Autá s ekologickou známkou si môžete požičať aj u nás.


Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW i8 debutuje ako prvé na svete s laserovými svetlami!Laserové reflektory od Bmw. Prevratná novinka s dosahom až 600m. 23. Február, 2014
02Úžitkové Renaulty sa po novom nestratia ani v teréneRenault, ako tradičná francúzska automobilka sa počas svojej existencie stretáva...20. Apríl, 2016
03Výmena kolies: Rok 1950 vs. 2013!Dnes sme si pre vás pripravili jedinečné porovnanie! Ukážeme vám, ako ďaleko sa...16. Apríl, 2014