Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EU

Každoročne sa situácia trošku mení a najžiadanejšie autá sú jemne rozdielne. My sme sa pozreli na štatistiky predajov na Autobazar.EU za minulý rok a zistili aké auto bolo to, o ktorej bol najväčší záujem, ktoré zákazníci požadovali najviac. Vozidlo v nadpise je kombináciou viacerých atribútov, ktoré pri kúpe uprednostňovali.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Biela Škoda Octava Combi s...

Auto-moto zaujímavosti

Každému bude asi jasné, že najpredávanejšou značkou automobilov na slovenskom trhu je aj v prípade jazdených vozidiel značka Škoda. Je to celkom logické, lebo je najväčšia ponuka modelov práve s okrídleným šípom v znaku. Dôvod? Už ako nové sa autá predávajú veľmi dobre a saturácia trhu je na vysokej úrovni. V prípade predajov jazdených vozidiel cez Autobazar.EU, v rámci minulého roka, znamená toto tvrdenie až 18,59 % podielu. Pritom priemerná cena vozidiel tejto automobilky bola 12 133 eur. Druhé miesto v najpredávanejších značkách zaujal Volkswagen s 12,73 % a priemernou cenou 13 792 €. Na treťom mieste bol zase Ford už iba s 6,43 % a 11 387 €. Je zaujímavé, že štvrté miesto pre seba zaknihoval Mercedes, ktorého priemerná cena sa pohybovala na úrovni 34 907 € a jeho podiel medzi predanými jazdenými autami bol až 6,21 %.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Keď sa pozrieme na modely samotné, tak v prvej desiatke už napríklad Mercedes nefiguruje, ale na desiatom mieste je Audi A4 Avant. Poďme sa však pozrieť na prvé miesta. Podľa očakávaní je najpredávanejší model Octavia Combi. Z celkového počtu predaných áut bolo Octavii Combi až 5,35 % a jej priemerná cena bola 11 120 €. Na druhom mieste je Volskwagen Passat Variant, ktorý už ale ukazuje podiel iba 2,58 % a jeho priemerná cena, za ktorú sa minulý rok predával je 13 546 €. Dá sa povedať, že 10 najpredávanejších modelov na trhu jazdených vozidiel v štatistikách Autobazar.EU obsadili autá z koncernu Volkswagen. Fabia, Superb, Golf, Tiguan. Tiguan je práve najväčším prekvapením, lebo sa umiestnil na deviatom mieste, aj keď je jeho podiel iba 1,05 %.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Ak by sme sa pozreli na to ako sa predávali jednotlivé palivové verzie vozidiel, tak by bolo jasné, že dominancia stále patrí nafte. Jej podiel na trhu jazdených áut predaných minulý rok je 60,78 %, pričom benzín má len 36,58 %. Zvyšné percentá si rozdelili ostatné pohony. Najviac z nich zarezonoval hybrid, ale ten má stále iba jedno percento podielu.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Keď sme v nadpise spomenuli farbu, tak treba povedať aj tú presnú štatistiku. Áno, biela bola najpredávanejšia. Má až 17,97 %. Je to ale z dôvodu, že veľa áut na trhu jazdených je práve tejto farby. Je ľahšia na údržbu ako čierna a zároveň dokáže nechať vyniknúť niektoré línie. A je vhodná na firemné polepy, to je asi jeden z najdôležitejších faktorov. Hneď na druhom mieste za bielou skončila čierna so 16,13 %, na treťom mieste je sivá s 12,47 % a prvá farba mimo monochromatického spektra je štvrtá modrá so 7,6 %. Za ňou je najžiarivejšia z top 10, červená s podielom 6,09 %.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Ďalší zaujímavý atribút, ktorý hovorí o predaných vozidlách je karoséria. Tu s výrazným náskokom dominuje kombi s 32,5 % pred hatchbackom s 20,76 %. Na tretie miesto sa už predral crossover, alebo SUV, ktoré má 15,4 %. Sedan pomaly padá do úzadia, rovnako ako MPV a ostatné formy karosérie, ktoré tiež vykazujú menšie trhové podiely.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Z pohľadu pohonu a prevodovky dominuje manuálna prevodovka a predný pohon. Autá sú väčšinou od 6 do 10 rokov, ale celkovo do 15 rokov. Hodnotovo je najväčší podiel vozidiel do pätnásťtisíc eur. A najväčšie prekvapenie zo všetkých je, že predajnosť je najväčšia v Banskobystrickom kraji až 29,76 percenta.

Biela Škoda Octava Combi s naftou: Takto vyzerá ideálne auto na predaj na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Ak by sa to dalo zovšeobecniť, tak optimálne auto na predaj je naozaj biela Škoda Octavia Combi s motorom TDI, manuálnou prevodovkou, ktorú predávate v Banskobystrickom kraji. Ale je to ešte o niečo zložitejšie, takže prajeme veľa šťastia s predajom vášho auta, nech je akékoľvek. Toto sú štatistiky predaja, najbližšie sa pozrieme na štatistiky vyhľadávania a tie sú ešte o poznanie odlišnejšie od toho, čo reálne ide preč.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéBMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz...23. Február, 2023
02Najpredávanejší plug-in hybrid v Európe je Ford KugaZlé jazyky tvrdia, že o plug-in hybridy nie je záujem. Ale opak je pravdu. Aj ak ich vodič...23. Február, 2023
03Range Rover jemne vylepšil model VelarJedno z najštýlovejších SUV, ktorým Range Rover Velar určite je prichádza s jemnou...9. Február, 2023