Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierne

Automobilke BMW zjavne ide karta a pred autosalónom v Paríži prichystala naozaj extrémne veľa noviniek a inovácií. Svoju porciu vylepšení tak po určitej dobe dostane aj BMW Z4, roadster, ktorý je v ponuke automobilky už nejakých pár rokov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW vylepšilo model Z4,...

Auto-moto zaujímavosti

Táto už tretia generácia sa vrátila k pôvodnej látkovej streche a na trhu pôsobí už viac ako 3 roky. To znamená, že aktuálne potrebuje vylepšenie, ktoré automobilka nazýva LCI. Nie sú to žiadne rímske číslice, je to len označenie inovácie počas životného cyklu vozidla, Life Cycle Impulse, ako tomu BMW hovorí. A v prípade Z4 sú vylepšené naozaj iba detaily a bohatšia je výbava vozidla.

Vizuál prednej časti trochu zmení nový nárazník s trojdielnym nasávacím otvorom, ktorý je známy z ostatných modelov značky s balíkom doplnkov M. Podobné vylepšenia sú viditeľné aj vzadu, ale zboku prichádzajú nové a výraznejšie otvory na odvetranie. Aj ďalší nasávací otvor na boku predného nárazníka má trochu iný tvar a elegantne dopĺňa 19-palcové zliatinové disky, ktoré majú nový tvar a sú určené výhradne pre tento roadster.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Do palety farieb modelu pribudne hneď niekoľko odtieňov. V prvom rade to bude fialová Thundernight, ktorú s hrdosťou prezentuje kupé radu 2, Špeciálne BMW M240i. Ďalšou novinkou v repertoári odtieňov bude Modra Portimao Blue a sivá Skyscraper Grey. Pre nový modelový rok 2023 sa do ponuky zaradia aj zatmavené svetlomety z výbavy Shadow line. Budú príplatkom ku adaptívnym LED svetlám.

Pre niektoré verzie bude štandardom balík doplnkov M, ktorý sa pretaví aj do interiéru. V ňom budú športovejšie sedadlá, športový M volant potiahnutý kožou, rovnako aj pedále s logom M a čalúnenie umelou kožou Sensatech.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Ponuka agregátov ostane rovnaká, takže sa môžeme tešiť na klasický radový štvorvalec objemom 2 litre, ktorý bude mať výkon buď 135 kW (184 k) alebo 190 kW (258 k). V ponuke však zostane aj radový 6-valec objemom 3 litre, ktorý tróni na vrchole ponuky a schováva sa za označením M40i. Tento agregát prinesie 250 kW (340 k) a pohon výhradne zadnej nápravy. Vlastne každý model Z4 bude mať výhradne pohon zadnej nápravy. Štvorkolku v prípade takto malého roadsteru nie je vhodné používať, lebo by sa výrazne zvýšila hmotnosť a tým pádom by utrpeli jazdné vlastnosti.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Chvíľu prebiehali špekulácie o tom, či nová verzia po facelifte dostane aj manuálnu prevodovku, podobne ako sa to stalo pri Toyote Supra nedávno. Priestor na to určite je, ale aj napriek tomu asi v roadsteri Z4 manuál hľadať nebudeme môcť. Automobilka oznámila, že plánuje postupne Z4 z portfólia vyradiť, ale predaje sú stále celkom dobré a zjavne vydrží až do roku 2025. Vzhľadom na špecifickosť vozidla je od roku 2019 počet predaných kusov, až 55 000, veľmi dobrou správou.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Stále treba mať na pamäti, že auto jazdí famózne. Je to aj z dôvodu, že bolo už od začiatku koncipované ako vozidlo s otvorenou strechou a tomu bola prispôsobená aj tuhosť jednotlivých dielov. Nemôže sa teda stať, že by v zákrutách karoséria vŕzgala, prípadne sa krútila. Toto auto je výborným jazdeckým autom a to dokonca aj s motorom označením ako sDrive30i, čo je štvorvalec s výkonom 190 kW (258 k). Tak ako pre ostatné verzie aj tu je štandardom 8-stupňová automatická prevodovka.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nové Mitsubishi ASX ste videli, je to klonAutomobilka Mitsubishi ukázala svoj nový model. Nový model je však príliš silné označenie,...28. September, 2022
02Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022
03BMW M2 prichádza s kontroverznými tvarmiAutomobilka BMW konečne predstavila novú generáciu modelu M2, ktorý je logickým...12. Október, 2022