BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierne

Automobilke BMW zjavne ide karta a pred autosalónom v Paríži prichystala naozaj extrémne veľa noviniek a inovácií. Svoju porciu vylepšení tak po určitej dobe dostane aj BMW Z4, roadster, ktorý je v ponuke automobilky už nejakých pár rokov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.10.2022
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW vylepšilo model Z4,...

Auto-moto zaujímavosti

Táto už tretia generácia sa vrátila k pôvodnej látkovej streche a na trhu pôsobí už viac ako 3 roky. To znamená, že aktuálne potrebuje vylepšenie, ktoré automobilka nazýva LCI. Nie sú to žiadne rímske číslice, je to len označenie inovácie počas životného cyklu vozidla, Life Cycle Impulse, ako tomu BMW hovorí. A v prípade Z4 sú vylepšené naozaj iba detaily a bohatšia je výbava vozidla.

Vizuál prednej časti trochu zmení nový nárazník s trojdielnym nasávacím otvorom, ktorý je známy z ostatných modelov značky s balíkom doplnkov M. Podobné vylepšenia sú viditeľné aj vzadu, ale zboku prichádzajú nové a výraznejšie otvory na odvetranie. Aj ďalší nasávací otvor na boku predného nárazníka má trochu iný tvar a elegantne dopĺňa 19-palcové zliatinové disky, ktoré majú nový tvar a sú určené výhradne pre tento roadster.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Do palety farieb modelu pribudne hneď niekoľko odtieňov. V prvom rade to bude fialová Thundernight, ktorú s hrdosťou prezentuje kupé radu 2, Špeciálne BMW M240i. Ďalšou novinkou v repertoári odtieňov bude Modra Portimao Blue a sivá Skyscraper Grey. Pre nový modelový rok 2023 sa do ponuky zaradia aj zatmavené svetlomety z výbavy Shadow line. Budú príplatkom ku adaptívnym LED svetlám.

Pre niektoré verzie bude štandardom balík doplnkov M, ktorý sa pretaví aj do interiéru. V ňom budú športovejšie sedadlá, športový M volant potiahnutý kožou, rovnako aj pedále s logom M a čalúnenie umelou kožou Sensatech.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Ponuka agregátov ostane rovnaká, takže sa môžeme tešiť na klasický radový štvorvalec objemom 2 litre, ktorý bude mať výkon buď 135 kW (184 k) alebo 190 kW (258 k). V ponuke však zostane aj radový 6-valec objemom 3 litre, ktorý tróni na vrchole ponuky a schováva sa za označením M40i. Tento agregát prinesie 250 kW (340 k) a pohon výhradne zadnej nápravy. Vlastne každý model Z4 bude mať výhradne pohon zadnej nápravy. Štvorkolku v prípade takto malého roadsteru nie je vhodné používať, lebo by sa výrazne zvýšila hmotnosť a tým pádom by utrpeli jazdné vlastnosti.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Chvíľu prebiehali špekulácie o tom, či nová verzia po facelifte dostane aj manuálnu prevodovku, podobne ako sa to stalo pri Toyote Supra nedávno. Priestor na to určite je, ale aj napriek tomu asi v roadsteri Z4 manuál hľadať nebudeme môcť. Automobilka oznámila, že plánuje postupne Z4 z portfólia vyradiť, ale predaje sú stále celkom dobré a zjavne vydrží až do roku 2025. Vzhľadom na špecifickosť vozidla je od roku 2019 počet predaných kusov, až 55 000, veľmi dobrou správou.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Stále treba mať na pamäti, že auto jazdí famózne. Je to aj z dôvodu, že bolo už od začiatku koncipované ako vozidlo s otvorenou strechou a tomu bola prispôsobená aj tuhosť jednotlivých dielov. Nemôže sa teda stať, že by v zákrutách karoséria vŕzgala, prípadne sa krútila. Toto auto je výborným jazdeckým autom a to dokonca aj s motorom označením ako sDrive30i, čo je štvorvalec s výkonom 190 kW (258 k). Tak ako pre ostatné verzie aj tu je štandardom 8-stupňová automatická prevodovka.

BMW vylepšilo model Z4, ale iba mierneZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW spolupracuje so štyrmi veľkými mestami na udržateľnej budúcnostiAutomobilka BMW aktuálne ponúka armádu elektromobilov, ktoré sú už vo svojej piatej...13. Október, 2022
02Test: BMW M340i - Experiment s emóciamiBMW radu 3 len teraz prešlo modernizáciou a prichádza s novou vizážou. Nie je tomu inak ani...12. Október, 2022
03Volkswagen T-Roc R: Pocket monster za priaznivú cenuVolkswagen pri dvadsaťročnici svojej divízie R inovoval väčšinu svojich modelov a dal im...4. Október, 2022