Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USA

Cadillacu sa podarilo pretaviť svoj koncept Celestiq do reálneho produktu, ktorý sa zaradí do modelovej ponuky. Bude novou vlajkovou loďou automobilky a ponúkne výhradne elektrický pohon. Bude stáť na absolútnom vrchole súčasného portfólia americkej luxusnej značky. Novinka by sa mala dostať do výroby v decembri 2023, ale už teraz je jasné ako vyzerá a aké bude mať špecifikácie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Cadillac

Cadillac Celestiq: Luxus...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model Cadillac Celestiq bude stáť na platforme Generel Motors Ultium Platform. Bude mať pohon všetkých štyroch kolies, o ktorý sa postará dvojica elektromotorov. Jeden bude vpredu a jeden vzadu, aby nebolo nutné spodom auta ťahať rotujúce časti, lebo to by bolo absolútne nelogickým ťahom. Celkový výkon sa má dostať na 442 kW (600 k) a krútiaci moment má byť až 868 Nm. Automobilka hovorí, že s týmito výkonmi sa na stovku vie dostať za menej ako 4 sekundy. Z nuly na 60 míľ za hodinu je tento čas iba 3,8 sekundy.

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USAZdroj: Cadillac

V útrobách vozidla je schovaná batéria s kapacitou 111 kWh a podľa odhadov má mať dojazd takmer 500 km. Kapacita batérie je pritom podobná tomu, čo Mercedes dáva do svojho modelu EQS. Nabíjanie modelu Celestiq je možné výkonom až 200 kW, pri jednosmernom prúde, pričom po 10 minútach nabíjania by mal dojazd luxusného korábu stúpnuť až o 130 km. Samotná jazda vo veľkom Cadillacu by mala byť veľmi uvoľňujúca a napomôcť k dosiahnutiu tejto méty má aj 5 prvkový každého jedného kolesa. Adaptívne vzduchové pružiny a magnetická kontrola nastavenia by mali vyrovnať všetky nerovnosti na ceste. Všetky myslíme tie bežné. Kráter po náraze meteoritu, alebo typickú kysuckú bočnú cestu vyrovnať nedokáže ani Rolls-Royce. Pritom nový veľký Cadillac prichádza s celkom veľkými kovanými diskami s priemerom 23 palcov, ktoré ale využívajú rovnaké pneumatiky ako má aj Rolls-Royce Spectre, Michelin Pilot Sport EV. Tie spolupracujú aj s aktívnymi stabilizátormi a natáčaním zadnej nápravy až do uhla 3,5 stupňa. Novinka, Cadillac Celestiq, podporuje aj čiastočne autonómnu jazdu pomocou systému Ultra Cruise.

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USAZdroj: Cadillac

Vzhľad nového veľkého Cadillacu je približne rovnaký ako vzhľad konceptu, ktorý tieto tvary predstavil už dávnejšie. Má tiež dlhú kapotu a dlhú strechu. Týmito dvoma detailami akoby chcel pripomínať vozidlá z päťdesiatych rokov v modernej interpretácii. Veľmi zaujímavé je aj použitie niektorých materiálov a postupov. Niektoré z prvkov vozidla sú vytvárané systémom 3D tlače, konkrétne až 115 komponentov je vyrobených touto metódou. Medzi nimi sú napríklad ovládače okien, madlá na dverách a prvky stredovej konzoly. Až 300 kusov rôznych prvkov je zase ohýbaných do požadovaného tvaru z plátov ocele. Predné časti blatníka a masky chladiča sú zase odlievaný hliník.

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USAZdroj: Cadillac

Interiér je zaujímavý použitím extrémne širokého, až 55 palcového, displeja. Je zložený z dvoch menších displejov, ktoré sú pod spoločným krycím sklom. Princíp je teda podobný ako v prípade Hyperscreen od Mercedesu. Vodičova časť slúži na informovanie a jednotlivé ponuky ovláda skleným ovládačom na stredovej konzole. Pasažier zatiaľ môže prehrávať médiá a používať internet bez toho, aby vyrušoval vodiča. Vodič vlastne nevidí, čo sa spolujazdcovi zobrazuje. Ďalší displej má uhlopriečku 11 palcov a je na úpätí prístrojovej dosky. Vzadu je to znova o displejoch, každý pasažier má pred sebou 12,6 palcovú obrazovku a na ovládanie sedadiel je menší 8-palcový displej v strede. Týmto sa ovláda aj klimatizácia a dvere. Áno, dvere sa otvárajú stlačením príslušného softvérového tlačidla na displeji. Strecha sa skladá z presklených prvkov, ktoré majú 4 zóny a každý pasažier si dokáže zvoliť zatemnenie svojej časti individuálne.

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USAZdroj: Cadillac

Cadillac hovorí, že toto bude prelomový model aj z pohľadu kúpy. Prinesie nový spôsob tvorby vozidla, kedy špeciálne poverený Concierge pracovník osloví budúceho majiteľa a pomôže mu s personalizáciou a bude s ním komunikovať počas celého procesu výroby. Cadillac bude auto vyrábať vo fabrike General Motors Technical Center v Michigane, konkrétne v meste Warren. Produkčná linka zvládne maximálne 6 áut súčasne, čo bude hovoriť o exkluzivite modelu. Základná cena je pritom viac ako 300 000 amerických odlárov, čo pri aktuálnom kurze a dovozných poplatkoch vyjde približne na 300 000 eur.

Cadillac Celestiq: Luxus je elektrický, aj v USAZdroj: Cadillac

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Rodinné autá nie sú len SUV, pozrite si týchto 5 prémiových kombíkovV súčasnosti je trend medzi novými autami jasný. Každý chce SUV a každý si mysli, že ho to...30. September, 2022
02Rolls-Royce Spectre je výlučne elektrický, na nabitie spraví 520 kmAutomobilka Rolls-Royce už dlhšie naznačovala, že prechod na elektrické vozidlá je pre ňu...19. Október, 2022
03Elektrický Jeep prichádza, je ním malý AvengerJeep získal pripojením FIATu ku koncernu Stellantis prístup k technológiám, ktoré doteraz...19. Október, 2022