Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čierna skrinka v aute a automatický obmedzovač rýchlosti: Čo v autách (ne)chceme?

Sme ako vodiči pripravení na automatické brzdenie áut napríklad pri 50 km/h limite pred obcou? EÚ zavedie 9 nových bezpečnostných systémov pre všetky osobné a nákladné automobily. Ako sa zmení jazda autom po novom?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
10.05.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: techdrive.co

Čierna skrinka v aute a...

Auto-moto zaujímavosti

Nové automobily budú mať nové integrované povinné funkcie. Veľa sa hovorí napríklad o povinnosti zavedenia povinných čiernych skriniek v automobiloch. Ako bude vyzerať cestovanie v blízkej budúcnosti a ktoré zmeny sú na spadnutie? Aké údaje sa ukladajú do pamäte „čiernej skrinky?

Sme ako vodiči pripravení na automatické brzdenie áut napríklad pri 50 km/h limite pred obcou? EÚ zavedie 9 nových bezpečnostných systémov pre všetky osobné a nákladné automobily. Ako sa zmení jazda autom po novom?Zdroj: techdrive.co

Dáta ukladané do čiernej skrinky (EDR, Event Data Recorderu):

• rýchlosť vozidla v rozpätí 0 až 250 km/h aspoň 5 sekúnd pred zrážkou,
• stupeň otvorenia škrtiacej klapky (stlačenie plynového pedálu) do 5 sekúnd pred nárazom,
• brzdenie do 5 sekúnd pred nárazom,
• pohyby volantu do 5 sekúnd pred nárazom,
• zmeny pozdĺžnej a priečnej rýchlosti počas zrážky,
• stav bezpečnostných pásov (zapnuté / nezapnuté) do 1 sekundy pred zrážkou,
• otáčky motora,
• aktivácia systému ABS,
• uhol sklonu vozidla,
• prevádzka stabilizačného systému (ako ESP),
• aktivácia airbagu,
• stav polohy predných sedadiel (airbag),
• stav indikátora systému monitorovania tlaku v pneumatikách tesne pred nehodou
• činnosť tempomatu 5 sekúnd pred nárazom,
• stav aktívnych asistenčných systémov vodiča (systém udržiavania v jazdnom pruhu).

Čierna skrinka nezachráni, ale poslúži

Množstvo takto zozbieraných údajov môže výborne poslúžiť pri ďalších bežných úkonoch, vybavovaní poistky atď. Čierne skrinky síce  nedokážu posádku zachrániť, ale pomôžu objasniť príčiny nehôd na cestách. Zachytávajú posledné sekundy pred nehodou, či rôzne parametre auta pred kolíziou. Ak sa vozidlo zničilo, je možné zistiť, čo tomu predchádzalo.

Čierna skrinka pre auto (EDR) = malé zariadenie s funkciami podobnými dnešným smartfónom. Zdroj: techdrive.co

V súlade s pravidlami GDPR

Na rozdiel od klasických čiernych skriniek, tieto skrinky nebudú zaznamenávať zvuk. Ich použitie teda nebude v rozpore s ochranou osobných údajov, GDPR. Cieľom úprav je znížiť počet smrteľných dopravných nehôd. V EÚ je ich priemerne 25 000 ročne. Predstavený plán pritom chce toto číslo znížiť na 0 a zabezpečiť, aby sa na cestách zbytočne nestrácali ľudské životy.

Automatické brzdenie pred obcou na 50 km/h?

1 skutočnosť pre zavedenie systému. Bezpečnosť. Automatické núdzové brzdenie znížilo počet nehôd na základe testovaní v priemere o 40 %. Nestačí ako párny dôvod? Niektorí motoristi sú výrazne proti zavedeniu zmien a automatickému limitovaniu a znižovaniu rýchlosti áut podľa maximálnej povolenej rýchlosti na danom úseku. Častým dôvodom je neznalosť. Poďme si bližšie priblížiť spomínané zmeny.

Koľko zaplatia motoristi? Symbolický poplatok

Nové predpisy sa odrazia v cenách áut? Analýza nákladov, ktorá bola vykonaná pod taktovkou Združenie distribútorov a výrobcov automobilových dielov SDCM, odhaduje, že navýšenie ceny bude symbolické. Motoristi zaplatia pri kúpe nového automobilu približne o 70 až 80 eur viac.

Automatické brzdenie, čierne_skrinky - nové povinnosti autá od roku 2022.Zdroj: rac.co.uk

Zhrnutie systémov – Ako fungujú?

  • Povinný „obmedzovač“ rýchlosti. Prepojenie radarov a mapových podkladov sa postará o nastavenie rýchlostných limitov platných na konkrétnych cestách.
  • Ako systém upozorní vodiča? Ak prekročí povolenú rýchlosť, systém sa ohlási vibrovaním plynového pedálu.
  • Postupne sa zavedie povinná predpríprava na alkotester. Inštalácia dychových analyzátorov blokujúcich naštartovanie motora znemožní naštartovanie motora po zistení alkoholu v dychu vodiča.
  • Zaujímavý a veľmi nápomocný z hľadiska bezpečnosti môže byť systém na sledovanie únavy vodiča. Ide o systém, ktorý analyzuje správanie vodiča. Ak počítač vyhodnotí, že je vodič ospalý, odporučí vodičovi prestávku.
  • Systém detekcie rozptýlenia taktiež vyhodnotí stupeň sústredenosti vodiča a upozorní ho na potrebu prestávky.
  • Signál núdzového zastavenia informuje vodičov za vozidlom preblikaním brzdových svetiel o tom, že vodič začal výrazne brzdiť.
  • Detekcia objektov pri cúvaní alebo zadné parkovacie senzory alebo zadná kamera.
  • Spoľahlivý inteligentný brzdový systém. Vyhodnotí riziko kolízie. Následne pomocou brzdového systému automaticky zníži rýchlosť vozidla. Dokáže zabrániť zrážke.
  • Systém udržiavania v jazdnom pruhu sa postará o nevybočenie z jazdného pruhu..
  • Záznamník údajov o nehode, spomínaná čierna skrinka v aute. Funguje tak, že zbiera údaje o jazde a pomáha odhaliť príčiny a okolnosti nehody.

Poznámka: Niektoré z týchto systémov obsahujú automobily už v základnej výbave a vodiči ich využívajú už dnes.

Čierna skrinka pomôže objasniť dôvod nehody.Zdroj: techdrive.co

Nadobudnutie účinnosti – Odkedy sú zmeny platné?

Tieto zmeny budú platiť pre všetky osobné a nákladné automobily, ktoré sú schválené pre použitie na cestách Európskej únie. Čo je zásadné v nových úpravách? Nadobúdajú platnosť už čoskoro. Najviac pozornosti si získali nasledujúce zmeny. Vo všetkých nových autách bude nainštalovaný inteligentný obmedzovač rýchlosti. Čierna skrinka a smart obmedzovač rýchlosti má byť inštalovaný vo všetkých nových autách do 2 rokov. Povinnosť mala vstúpiť do platnosti už v máji roka 2022, nakoniec však nariadenie nadobúda účinnosť od 6. júla 2022. 2. fáza zavedenia zmien bude o 2 roky a od roku 2024 sa už schválené povinnosti budú týkať všetkých nových automobilov. Čo to znamená? Zmenám sa nevyhnú ani automobily, ktoré boli schválené ešte pred júlom 2022. Staršie modely majú tak mať čas, aby sa pripravili na montáž EDR.

Poznámka: V súčasnosti predávané autá majú vo výbave takzvanú predprípravu na čiernu skrinku.

Znížiť počet obetí na cestách na 0

Európska komisia tak reaguje na snahy o zníženie nehodovosti. Tento európsky plán chce obetiam na cestách úplne zabrániť do roku 2050. Taktiež je cieľom zastaviť cestných pirátov, ktorí porušujú predpisy. Podarí sa znížiť počet obetí na cestách? Sú navrhované zmeny znesiteľné a prinesú vodičom želané zvýšenie bezpečnosti?

Sme ako vodiči pripravení na automatické brzdenie áut napríklad pri 50 km/h limite pred obcou? EÚ zavedie 9 nových bezpečnostných systémov pre všetky osobné a nákladné automobily. Ako sa zmení jazda autom po novom?Zdroj: techdrive.co

Inteligentný obmedzovač rýchlosti potrebuje ďalší technický vývoj

Inteligentný obmedzovač rýchlosti bude postupne prítomný vo všetkých autách. Systém potrebuje podľa odborníkov ešte ďalší technický vývoj, aby bol presný a použiteľný. Ako hodnotíš jeho prínos na zlepšenie bezpečnosti na cestách? Podeľ sa s nami o tvoj názor v komentároch pod článkom.

Čierna skrinka v aute a automatický obmedzovač rýchlosti

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01520-koňová Škoda Superb 4×4 beštia: Za koľko? Delo s upraveným výfukom a nasávaním má všetko, čo potrebuješ od šialenej Škody Superb...28. Apríl, 2022
021 200 koní a 4x4: Čo dokáže Maserati GranTurismo blesk z Talianska? 1 200-koňové Maserati pre náročných. Toto delo úplne vymaže konkurenciu z povrchu zemského!...2. Máj, 2022
03Rarita s nájazdom 15 km: Ako nová na predaj po 35 rokoch!Ako zarobiť kúpou auta? Poctivým garážovaním a predajom s nulovým nájazdom po 35...4. Máj, 2022