Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť nafty

Francúzska automobilka Citroën v ostatnej dobe tlačí dopredu samé elektrické vozidlá. Avšak nezabúda ani na štandardné spaľovacie agregáty, ktoré ponúka, okrem väčších modelov, v každom jednom vozidle. Napríklad model C4 prichádza nielen s benzínovými motormi, ale dokáže ponúknuť aj na tú alternatívu pre tých, ktorí jazdia naozaj veľa.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.01.2023
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën C4 stále predvádza...

Auto-moto zaujímavosti

Agregátová ponuka C4 je naozaj dosiahla. A dokáže tým pádom splniť požiadavky každého. Pre tých, čo chcú vyzerať ekologicky a jazdia primárne mesto je v ponuke elektrická verzia, pre tých, ktorým elektrický pohon nevonia a občas vyjdú na dlhší výlet je v ponuke benzínový motor a pre tých, čo jazdia naozaj veľa má automobilka stále v ponuke naftovú alternatívu.

Práve naftová alternatíva je stále zaujímavá, lebo z 1,5-litrového štvorvalca ponúka výkon 96 kW (130 k) a spolupracuje napríklad aj s osemstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá ma stále základný princíp hydrodynamického meniča od japonskej firmy Aisin. Toto auto je očividne stavané na komfortnú prevádzku, o čom svedčia extrémne hladké zmeny prevodových stupňov a nielen to. Tým hlavným komfortným prvkom bude podvozok, ale ešte pred ním sa pozrime na to ako funguje naftová pohonná jednotka.

Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť naftyZdroj: Autobazar.EU

Štvorvalcový naftový motor má výkonu dostatok a aj krútiaci moment 300 Nm nie je nízky, ale je dostupný pre relatívne nízkych otáčkach, iba 1750. Vo finále auto pôsobí priemerne dynamicky, lebo zrýchlenie na stovku trvá 9,5 sekundy. Dôležitejšie ako dynamické parametre, ktoré sú stále na schopnej úrovni, je kontrolovanie spotreby.  S naftovým autom sa predsa musí dať jazdiť s nízkymi prísunmi paliva. A aj to reálne ide, ak ho nezabiehal pilot F1. V zime a na zimných pneumatikách sa dá dostať na hodnoty pod 6 litrov úplne s prehľadom. Keby sa posnažíte, viete sa dostať aj pod 5, ale väčšinou to bude medzi 5,3 a 5,8. V prípade použitia diaľnice sa spotreba prehupne niekde ku 6,5 litrom nafty na 100 km. Stále však v zimnom režime. V lete sa dá dostať možno aj o 0,3-0,5 litra nižšie. Vzhľadom na postupnú elimináciu naftových motorov je jeho použitie v modeli C4 celkom príjemnou správou. Motor je adekvátne výkonný a kultivovaný a vlastne mu nič nechýba a je to jediná možnosť ako sa v C4 dostať ku štvorvalcovému agregátu.

Výraznou devízovú modelu C4 je komfort. Pruženie je nastavené na mäkšiu úroveň a takisto ku komfortu prispievajú aj sedadlá s dvomi druhmi peny. V zákrutách možno cítiť trochu väčší náklon, ale reálne nerovnosti na cestách nie sú problém. Ak teda do nich nespadne celé koleso, ale také veľké jamy sa už ukazujú málokedy. Citroën teda stavil to, čo bolo jeho prioritou v rokoch minulých a to na komfort. Športové ambície nechal iným značkám koncernu Stellantis.

Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť naftyZdroj: Autobazar.EU

Ale to, čo Citroën ostatným nenechal je avantgarda. Po normálne vyzerajúcom, až nudnom, predchodcovi je aktuálny Citroën C4 celkom šokujúcim vozidlom s naozaj avantgardným tvarovaním. Predná časť je akoby rozpustená a stuhnutá vo forme fluidných línií prechádzajúcich až do zadnej časti karosérie. Predné svetlomety majú dve poschodia, pričom vo vrchnom sídli denné svietenie a v tom spodnom je všetko ostatné. Darmo tu budeme hľadať adaptívne maticové LEDkové svetlá, C4 sa spolieha na štandardné svetelné systémy s prepínaním LEDkových stretávacích a diaľkových svetiel. V zadnej časti zase prichádza inakosť oproti predchodcovi s tvarmi liftbacku. To znamená, že zadné sklo je trochu viac horizontálne a otvára sa spolu s vekom kufra. Toto favorizuje nakladanie veľkých predmetov a C4 má aj celkom rozumný batožinový priestor s objemom 380 litrov. Na rázvore s dĺžkou 267 centimetrov sa podarilo vytvoriť aj celkom slušný priestor pre pasažierov vzadu. Nie je ho extrémne veľa ako vo väčšom bratovi C5 X, ale stále dokáže ponúknuť dostatočný komfort aj z priestorového hľadiska. Tým najväčším problémom nastupovania do zadnej časti, ale aj do tej prednej sú masívne široké prahy. Tie má nielen elektrická verzia, ale aj spaľovacie, lebo by bolo zložité a drahé robiť veci inak ako unifikovane. Jednoducho, jeden štýl pre všetkých. Na nastupovanie sa dá zvyknúť a prekrytie prahu dverami zase zabezpečuje to, že si pri naskakovaní a vyskakovaní nezašpiníte oblečenie.

Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť naftyZdroj: Autobazar.EU

Predná časť interiéru avantgardného auta znova vyzerá avantgardne, ale pritom je relatívne rozumná. Má predsa samostatnú klimatizáciu, ktorá zobrazuje hodnoty na vstavanom displej, a má tiež klasické ovládače na kormidle. Volant je síce trochu inak tvarovaný ako je bežný kruh, ale stále prináša príjemné ovládacie možnosti. Odťažitý pocit v ňom je asi daňou za snahu o čo najväčší komfort a izoláciu od vonkajšieho prostredia. C4 stále využíva staršiu verziu informačno-zábavného systému, čo znamená klasické neduhy. Avšak displej samotný, ako ovládací prvok systému, je už použiteľnejší a má rýchlejšie reakcie ako vlastne kedykoľvek predtým. Znova je to bod, na ktorý sa nedá nič nepríjemné povedať, ale jasné, že automobilka už to vie aj lepšie. Veď predsa aj sesterské modely z koncernu, konkrétne rovnako veľký Peugeot 308 a aj Opel Astra dostali práve novšiu verziu. Treba však uznať, že táto pôvodná je rokmi overená a funguje naozaj stopercentne. Komu by sa nepáčila, môže si pre lepší pocit pripojiť káblom svoj mobilný telefón, lebo systém podporuje zrkadlenie nielen cez Apple CarPlay, ale aj cez Android Auto. Môžete tak mať na displeji svoje vlastné mapy a vlastné rozhranie stanovené vašim zariadením.

Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť naftyZdroj: Autobazar.EU

Citroënu sa naviac podarilo udržať cenu modelu na relatívne dobrej úrovni a aj za slušne vybavený kus s panoramatickou presklenou strechou nedáte viac ako 30 000 eur. Už je situácia taká, že pod 20 000 pomaly vozidlo so základnými špecifikáciami v tejto triede nekúpite. Citroën však stále ponúka rozumnú alternatívu a prinesie za dané peniaze veľkú porciu úžitkových hodnôt a hlavne prinesie komfort a avantgardu, ktorými disponuje naozaj veľmi málo konkurentov. Buď majú jedno, alebo druhé, alebo to hrajú na bezpečne línie, ktoré sa môžu zhodovať s preferenciami väčšiny. Preto je na cestách toľko nudne konfigurovaných áut s nudnými tvarmi, lebo ľudia hľadajú istotu pri opätovnom predaj. Taký Citroën C4 s naftovým motorom a červenou farbou karosérie, ktorý využíva aj osemstupňovou automatickou prevodovkou, môže zamiešať s kartami aj pri ďalšom predaji, keďže niektoré automobilky už naftové motory v tejto triede dávno opustili. Vlastne sa dá povedať, že z rýdzo osobných vozidiel Citroënu je C4 jedným z posledných útočísk reálneho naftového štvorvalca.

Citroën C4 stále predvádza použiteľnosť naftyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoDacia sa podujala na ďalšiu výraznú zmenu. Je ňou zmena identity, čo zahŕňa nielen zmenu...20. December, 2022
02Peugeot Inception je o autonómii a štýleKeďže autosalóny prestávajú existovať, teda väčšina z nich sa posúva do ústrania,...11. Január, 2023
03Test: Citroën C5 X PHEV - Hlavne nezvykle a komfortneAutomobilka Citroën spravila jeden zásadný krok a do Európy, čiže aj na náš trh, priviezla...4. Január, 2023