Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čo sa to zase deje s cenami palív? Prečo stále rastú?

Chvíľu to vyzeralo, že ceny palív pôjdu dole, ale pred mesiacom sme priniesli informáciu o tom, že ceny rastú a aj odôvodnenie prečo sa tak deje. Bolo to očividné aj na čerpacích staniciach. Vtedy to bolo z jedného prostého dôvodu, ktorý stále pretrváva a je stále témou dňa. Aj k tej sa dostaneme, ale okrem nej cena palív, čiže cena benzínu a cena nafty stúpa aj kvôli iným atribútom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Čo sa to zase deje s...

Auto-moto zaujímavosti

Kým v septembri sa mohlo zdať, že cena benzínu začne klesať a rovnako bude nasledovať aj cena nafty, október priniesol výrazné vytriezvenie. Miesto plánovaného cenového stropu na benzín 1,5 eura a nafty 1,65 eura začala táto suma znova stúpať. Bolo to z veľmi jednoduchého dôvodu. Cena základnej suroviny, ale aj samotných palív je riadená dopytom a ponukou. Čím menšia ponuka je, tým je vyššia cena. To je logické. A preto sa zoskupenie OPEC+ na čele s jednou nemenovanou najväčšou krajinou na svete, ktorá aktuálne míňa neskutočné peniaze na kroky, ktoré sú proti logike, rozhodlo niečo s padajúcou cenou ropy robiť. Stačilo jedno vyhlásenie a jedno obmedzenie a cena za barel robí stúpla o takmer 20%. Týmto krokom bolo oznámenie, že sa zníži objem ťaženej ropy o milión až dva milióny barelov denne. Základom pre túto situáciu nebolo síce referendum, ale štúdia o tom, že spotreba benzínu a nafty má klesnúť v nachádzajúcich mesiacoch a viedlo by to k výrazným prebytkom. Nikto takéto nič neočakáva, lebo prichádza zimná sezóna a časť palív je používaná na vykurovanie. Takže štúdia bola vlastne trochu zmanipulovaná. Ak nie vymyslená úplne. Ale prejavila sa vo zvýšenej cene ropy nielen Brent, ktorá narástla zo 100 na 120 amerických dolárov za barel, ale aj v cene ropy Ural, ktorá narástla zo 60 na 70 amerických dolárov.

Cena ropy je veľmi dôležitá aj z pohľadu samotnej ťažby. Krajiny OPEC+ majú náklady, ktoré sú fixné zhruba na úrovni 30 amerických dolárov za barel a zvyšok je považovaný za zisk. Preto je nerentabilné, aby sa ťažba vykonávala za podmienok kedy by hrozilo, že náklady na ťažbu budú len tesne pokryté príjmami z predaja. A od ceny ropy sa, samozrejme, odvíja cena nafty a cena benzínu, ale zďaleka to nie je jediný faktor, ktorý cenu ovplyvňuje.

Aktuálne sme približne na 1,75 € za liter benzínu a cena nafty pomaly atakuje priemerne 1,95 € za liter. Ani po minulom mesiaci tak neprichádza ustálenie a cena benzínu stúpa rovnako ako cena nafty. Pri nafte je to odôvodnené aj tým, že časť obyvateľstva využíva práve naftu na kúrenie vo svojich domoch. Myslíme celosvetovo, nie u nás, my sme na tom úplne inak. Aj tak to ale znamená, že si tieto domácnosti vytvárajú zásoby na prežitie zimy a vytvárajú vyšší dopyt po tomto ropnom deriváte. Reálne kvôli tomuto faktu rastie cena nafty.

Čo sa to zase deje s cenami palív? Prečo stále rastú?Zdroj: Autobazar.EU

Pri cene benzínu nie je nárast taký zásadný, a súčasná suma stále patrí k tým vyšším v rámci strednej Európy. Nižšie ceny, ale výrazne, majú len masívne subvencované maďarské čerpacie stanice, ktoré už dlhodobo držia cenu na hodnote 1,25 € za liter, čo ale prispieva k extrémnym nákladom zo štátneho rozpočtu. Poliaci na benzín znížili DPH a v Poľsku je palivo lacnejšie aj z dôvodu, že je na trhu omnoho výraznejšie konkurenčné prostredie a správa sa tak trhovejšie ako slovenský trh, ktorý je skôr prirovnateľný k oligopolu.

Ďalším zásadný faktorom, ktorý vplýva na cenu benzínu a aj cenu nafty v Európe je jemne klesajúca hodnota eura voči americkému doláru. Kým ešte nedávno málo euro vyššiu hodnotu, tento efekt sa prehupol do úplne opačnej situácie. To znamená, že keď sa na burzách obchoduje v dolároch, tak treba ceny prepočítať a prepočítavanie týmto menej výhodným kurzom nezachytilo iba cenu ropy, ale aj od nej odvodené podsekcie, či deriváty. Cena benzínu a cena nafty aj vďaka tomuto faktu jemne stúpla.

Čo by pomohlo k stabilizácii a, povedzme že, normálnejšiemu stavu cien pohonných látok v Európe a aj na Slovensku? Určitý pokles cien prinesie naplnenie zásobníkov na vykurovanie. Avšak ešte rozumnejšie by bolo, keby OPEC+ znova rozbehne ťažbu v pôvodných hodnotách. Aj keď do Európy prúdi stále menej tejto ropy, rozhodnutia majú globálny charakter, lebo aj krajiny, ktoré napríklad od Ruska stále berú kvantá ropy musia, pri nižšej ťažbe, hľadať iné zdroje a taktiež zvyšujú dopyt aj po ďalších druhoch čierneho zlata. No a v neposlednom rade by situácii výrazne pomohlo ukončenie vojny, lebo to vytvára značnú nestabilitu na všetkých trhoch so všetkými komoditami.

Zníženie ceny palív sa však neočakáva. Naopak, ešte určitý čas, kým pretrvá zvýšený dopyt po palivách na vykurovanie bude celková cena benzínu a cena nafty rásť. Očakáva sa, že sa dostane na maximá, ktoré predvádzala v lete, či skôr presnejšie auguste tohto roka. To by znamenalo, Že cena benzínu sa dostane nad 1,8 eura a cena nafty tesne nad 2 €. Táto nepríjemná vízia určite znova zasiahne peňaženku každého jedného majiteľa auta, ale dôvody na zvýšenú cenu už všetci vieme.

Čo sa to zase deje s cenami palív? Prečo stále rastú?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Cena benzínu už klesala, prečo znova rastie?Pred mesiacom sme uverejnili analýzu cien benzínu a nafty za ostatných pár mesiacov, či...11. Október, 2022
02SEAT Arona REDline: Limitka má aj trojvalec a manuálSEAT Arona je tým autom, ktoré je niekedy možno neprávom prehliadané. Je však po inovácii...25. Október, 2022
03Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéO Škode Enyaq RS iV ste už určite počuli. Automobilka ju propaguje s karosériou kupé už...4. November, 2022