Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupé

O Škode Enyaq RS iV ste už určite počuli. Automobilka ju propaguje s karosériou kupé už hodný čas, teda od minulého roka. Avšak teraz do ponuky prichádza nová alternatíva z klasickejšou karosériou SUV, či väčšieho kombi, posúdenie necháme na vás.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Škoda

Škoda Enyaq RS iV už nie...

Auto-moto zaujímavosti

Tak ako sa mení kupé od ostatných verzií, mení sa aj SUV. Znamená to, že má úplne iné nárazníky so športovejším štýlom a taktiež iné zliatinové disky v porovnaní s ostatnými štandardnejšími modelmi. Disky môžu mať priemer až 21 palcov. To hlavné je však pohonná sústava. Ku nej sa dostaneme, len musíme skonštatovať, že aj v interiéri nastalo zopár zmien.

Do sériovej výbavy sa dostali aj športové sedadlá a iný druh obkladov prístrojovej dosky. Väčšie zmeny nebolo nutné robiť, maximálne sa stačilo zamerať na čalúnenie a celkový športovejší pocit aj vďaka čiernemu stropu. Dôležitú úlohu hrá, v tomto prípade, aj prešívanie zelenou niťou.

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéZdroj: Škoda

Automobilka dokonca použila na nový Enyaq RS iV bez akýchkoľvek dodatkov a so štandardnou karosériou aj rovnakú farbu, zelenú Mamba. Tá ukazuje, že tieto dve elektrické verzie RS sú naozaj spriaznené a majú rovnaký základ. Rozdielom je teda iba zadná časť, ale tá je naozaj dôležitá. Kým pri kupé je koeficient odporu vzduchu 0,234, novinka, SUV, má koeficient odporu vzduchu Cd až 0,265. Normálne by sa nezdalo, že je to veľa, lebo napríklad nová trieda GLC od Mercedesu má 0,29, ale pri elektromobiloch to naozaj dokáže spraviť veľa. Dojazd verzie SUV je teda nižší. Z pôvodnej maximálnej hodnoty 545 km, ktoré zvládne kupé, sa dojazd novinky zníži na 500 km.

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéZdroj: Škoda

Pritom kapacita batérie a výkon motora aj usporiadanie agregátov pohonnej sústavy ostávajú úplne rovnaké. Aj Enyaq RS iV má dva elektromotory, ktoré majú najvyšší výkon 220 kW (299 k). Najvyšší krútiaci moment je 460 Nm a tieto hodnoty priamo odkazujú aj na sesterský model Volkswagen ID.5 GTX a skôr podobne karosársky stvárnený ID.4 GTX. Všetky spomenuté modely majú pohon všetkých štyroch kolies vďaka použitiu elektromotora na každej náprave. Škoda Enyaq RS iV sa dostane na stovku za 6,5 sekundy a maximum má obmedzené na 180 km/h.

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéZdroj: Škoda

Dojazd spomenutých 500 kilometrov je možný vďaka použitiu batérie s kapacitou 82 kWh, brutto. Použiteľná kapacita je pritom stále veľmi dobrých 77 kWh. Nabíjanie je možné výkonom až 135 kW, čo znamená skok z 10 na 80 % nabitia za 36 minút. Tak ako pri ostatných športových verziách jednotlivých elektrických modelov koncernu VW je aj tu výrazný systém, ktorý dáva výkon len v určitých podmienkach. Maximálny výkon je dostupný len pri zvolenom režime Sport a aj to po dobu maximálne 30 sekúnd. Reálne je dostupný o niečo nižší výkon.

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéZdroj: Škoda

Tak ako je to pri Volkswagene, aj tu bude alternatíva s karosériou SUV o niečo lacnejšia ako kupé. Ešte však nie je známy cenník novinky a kupé zase neponúka inú verziu ako RS iV, podľa ktorej by sa dala prepočítať zmena ceny. Jedno je však jasné, Škoda vysiela signál do sveta, že je kompetentná na poli elektrických vozidiel a dokáže ponúknuť aj možnosti s vyšším výkonom.

Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéZdroj: Škoda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Porsche 911 Carrera T: 7-stupňový manuál a zadné sedadlá fučPri Porsche sme si už dávno zvykli, že postupne rozširuje svoje portfólio modelov o nové a...2. November, 2022
02Škoda Yeti pick-up raritaTento model ostal v pamäti nás všetkých. Kto pri ňom na chvíľu nezatúžil po sériovej podobe...22. Október, 2022
03Video špeciál: Škoda Vision 7S - Budúcnosť automobilky Škoda a nové logo naživoČeská automobilka Škoda vstupuje do novej éry, v ktorej prvýkrát od prevzatia koncernom...31. August, 2022