Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logo

Ostatná generácia modelu Dacia Duster zažíva nebývalú popularitu medzi zákazníkmi. Vozidla sú viditeľné na cestách a je ich stále viac a nielen v garážach, ale aj priamo v premávke. O úspechu nehovorí iba cena, ale aj robustnosť vozidla a tiež ponuka motorov, najmä však možnosť mať ho s pohonom všetkých 4 kolies, alebo s LPG z výroby. Nie všetky verzie však dostanú štvorkolku a v ponuke budú, teda ostanú aj alternatívy s pohonom výlučne predných kolies, ktoré sú výrazne lacnejšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Duster má viac...

Auto-moto zaujímavosti

Dacia prešla výraznou zmenou a preniesla úplne nové logo do života, na showroomy a už od minulého roka sa vyrábajú vozidla s práve týmto vylepšení. Pri Dustri je však noviniek o niečo viac, nie je to iba o logu na maske chladiča a na volante. Zmenami prešla aj jedna zásadná časť interiéru.

Najskôr si ale povedzme niečo o pohonnej jednotky auta. Dacia stavila na ponuku viacerých agregátov a okrem litrového trojvalca je v nej aj štvorvalec objemom 1,3 litra. Je to motor, ktorý využíva rovnaké základy ako agregáty v modeloch Renaulte, ale aj Mercedese. V tomto prípade má výkon 110 kW (150 k) a cez automatickú prevodovku s dvomi spojkami a siedmimi stupňami poháňa výlučne predné kolesá. Tento systém je zárukou relatívne dobrých dynamických parametrov, ktoré sú na toto auto až prekvapivé a zároveň je aj zárukou rozumnej spotreby. Inak povedané, do 7 litrov sa vopcháte bez problému kedykoľvek a keď sa posnažíte, netreba veľa, tak viete jazdiť aj do 6 litrov priemerne. Najväčším zvyšovačom spotreby je tu diaľnica. Duster totiž nie je malé auto a rozhodne nie je vozidlom s malou čelnou plochou. Toto si rozhodne pýta daň. Stále ale dosahuje spotreby podobné ako má aj Kadjar s rovnakým motorom.

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoZdroj: Autobazar.EU

Ak ideme hodnotiť jazdné vlastnosti, tak pri tomto vozidle treba vedieť fakt, že jazda je stavaná primárne na komfort a samotná tuhosť podvozku je riadne nízka. V reále to znamená väčšie náklony v zákrutách a taktiež extrémne plavnú jazdu. Dacia teda vytvorila vozidlo, ktoré aj napriek vyššiemu výkonu nenúti nikoho hnať sa dopredu za každú cenu. Skôr nabáda na jazdu spojenú s dosahovaním nižších spotrieb.

S konštatovaním, že interiér má veľkosti absolútne rovnaké ako pred zmenou, čiže aj v tomto prípade má najväčší batožinový priestor zo všetkých Dustrov, keďže má iba pohon prednej nápravy, môžeme skočiť rovno do toho, čo sa vlastne zmenilo v ponuke modelu s jemnou modernizáciou a hlavne so zmenou loga. Tým najvýraznejším odklonom od pôvodného vzhľadu je určite predná maska chladiča. Má nové logo v tvare štylizovaných písmen D a C, ktoré majú evokovať skratku od slova Dacia a zároveň maska získala aj iné horizontálne elementy nadväzujúce na svetlomety. Na kufri je zase biely nápis Dacia. Prečo biely? Lebo výroba bieleho plastu je omnoho ekologickejšia ako výroba plastu s pochrómovaným povrchom. Táto zmena má byť smerovaním automobilky ku väčšej ekologickosti a udržateľnosti výroby. Environmentálna náročnosť výroby bielych označení je až o tretinu nižšia ako náročnosť pochrómovaných prvkov.

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoZdroj: Autobazar.EU

Vonkajší tvár nebolo treba žiadno zásadne meniť, stačilo využiť tieto dve základné zmeny. Novinkou je aj pridanie zelenej farby do palety odtieňov karosérie. Tá spája všetky modely z aktuálneho portfólia a je možné ju objednať na akýkoľvek automobil zo súčasnej produkcie Dacie. Kriticky vzaté, je to jedna z najatraktívnejších farieb, ktorú majú všetky modely spoločnú.

Interiérový pohľad zase napovie, že aj na volante je podobná zmena ako prebehla na kufri. Miesto loga automobilky je na ňom nápis s novým štýlom písma a zároveň s bielou farbou. Dôvody sú presne rovnaké ako zmena farby loga zvonka. Pozorn0 oko si tiež všimne aj inovovanú tému informačno-zábavného systému. Vo veľkom využíva zelenú farbu z exteriéru a dáva jej viacero odtieňov. Táto téma pôsobí modernejšie a neruší v noci príliš silným žiarením.

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoZdroj: Autobazar.EU

Ako by povedali v teleshopingu, to stále nie je všetko. Pre tých, ktorí majú skúsenosť s pôvodnou verziu Dustra prichádza niečo, čo doteraz malo úplne inú formu. Výduchy v strede prístrojovej dosky dostali nový obdĺžnikový tvar, ktorý už predtým mal model Renault Duster predávajúci sa na niektorých trhoch, kde Dacia nemá ako značka relevanciu.

Na to, že inovovaný Duster vlastne prišiel v roku 2021, čiže facelift máme za sebou je zmena celkom intenzívna a niektoré automobilky toľko vecí menia pri reálnom facelifte, niekedy druhom, niekedy treťom. Dacia však pripravuje svoje modely na výrazný úspech kontinuálne. Za úspechom Dacie Duster určite stojí aj cenová ponuka. Základná verzia s litrovým trojvalcom a pohonom prednej nápravy stojí 14 590 eur, pričom 1,3 TCe s automatom je za 20 930 eur, ale s výbavou Journey. Takto vybavený kus naozaj obsiahlou výbavu, ktorá dokonca zastrešuje aj 4 kamery okolo auta stojí 22 140 eur. To je hodnota, ktorú dokáže dosiahnuť len máloktorý konkurent. Vlastne z konkurencie naozaj možno hovoriť len o zopár modeloch. Ak by sme rátali pohon všetkých 4 kolies, tak by to mohla byť maximálne niektorá z verzii Suzuki Vitara, aj keď tá bude o niečo drahšia. Ak by sme brali do úvahy predokolky, ako je tento kus, tak by ponuka súperov na trhu mohla obsahovať aj niektoré modely MG, napríklad ZS. Dacia teda výrazne ťaží zo svojho cenového zamerania a je jednou z najúspešnejších značiek aliancie Renault Nissan.

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoZdroj: Autobazar.EU

Duster je práve tým modelom Dacie, ktorý inovácia v rámci zmeny loga zasiahla najvážnejšie. Okrem masky a nápisu na kufri sa zmenil aj interiér a celkom zásadne. Pri pohľade na dátum začiatku predaja a aktuálny dátum to vyzerá, že práve so zmenou loga prišiel aj druhý facelift. Možno nakoniec automobilka ďalšie zmeny nebude robiť, keďže vozidlo prišlo na trhu roku 2018 a reálna modernizácia sa ukázala v roku 2021. Toto auto by malo, v podľa všetkého, vydržať v ponuke ešte do roku 2025, kedy by sme mohli očakávať novú generáciu. Bude výrazne ovplyvnená koncept tom Bigster, ktorý automobilka plánuje ukázať už onedlho v sériovom stave a jeho tvary budú ešte radikálnejšie využívať novú vizuálnu líniu danú obnoveným smerovaním značky. Z výhradne lacného výrobcu keď sa totiž Dacia chce stať výrobcom vozidiel na voľný čas a pre rodinné použitie. To sa, našťastie, nevylučuje s rozumným stanovovaním finálnych cien. Dacia vždy zostane lacnou značkou, aj keď má Aliancia v zásobe ešte jedného možného kandidáta vo forme lacnejších vozidiel s historickým označením Datsun.

Dacia Duster má viac zmien, nie je to iba nové logoZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionTreba to zopakovať znova, Alpina bola donedávna samostatná takmer automobilka, ktorá...3. Február, 2023
02Dacia ukončila transformáciu, je aj viac ekoDacia sa podujala na ďalšiu výraznú zmenu. Je ňou zmena identity, čo zahŕňa nielen zmenu...20. December, 2022
03Dacia Spring Extreme Electric 65 má omnoho viac výkonuDacia Spring je tým elektromobilom, ktorý ponúka výhody jazdenia elektricky a nabíjania...19. Január, 2023