Dekarbonizácia motora, prečo ju nepodceniť?
Moderné motory mnohých ľudí fascinujú a mnohých zároveň aj vytáčajú. Sú omnoho úspornejšie, majú vyšší výkon, technologicky sú skrátka niekde celkom inde. Na druhej strane hromada technológií znamená zvýšené riziko poruchy a vyššiu mieru starostlivosti. Musíme myslieť aj na záležitosti, ktoré nás pred rokmi vôbec netrápili. Napríklad taká dekarbonizácia.

Dekarbonizácia motora,...
Auto-moto zaujímavosti
Čo je to zač?
Dekarbonizácia je proces odstraňovania uhlíkových usadenín z motorových častí. Hlavne moderné motory sa počas svojej činnosti usádzajú karbónovými usadeninami, ktoré vytvoria súvislý čierny povlak. A to je problém. Zanesené môžu byť viaceré časti motora, ako napríklad sanie, vstrekovače či turbo. To má logicky za následok mnoho negatívnych vlastností. Môže ísť o pokles výkonu motora, pokles kompresných tlakov, problematické štartovanie, zvýšenú spotrebu paliva. Práve preto je vhodné zanášaniu karbónom pedchádzať, prípadne efektívne motor vyčistiť.
Prevencia je základ
Dekarbonizácia motora mu vie naozaj výrazne pomôcť, avšak tomuto procesu vieme aj predísť. Prevencia je jednoducho základ. Iste, človek sa pri modernom motore usádzaniu karbónu celkom nevyvaruje, môže mu však pomerne výrazne pomôcť. Usádzaniu karbónu dochádza predovšetkým v prípade, ak motor podtáčate, obzvlášť to platí v prípade motorov s väčším objemom, typicky nad 2 litre. Aká je teda prevencia? Raz za čas, pokojne stačí aj 1 krát do týždňa motor poriadne prevetrať, vytočiť ho do naozaj vysokých otáčok, aby sa usadeniny spálili a nezanášali sa. Rovnako motoru neprospievajú ani kratšie trasy do cca 20 km, kedy sa motor poriadne neohreje. V podstate tu plati obdobné pravidlá, ako v prípade jazdy v aute s DPF filtrom. Motor občas riadne vytočiť a pokúšať sa minimalitovať kratšie jazdy, predovšetkým v chladnom počasí.
Spôsoby dekarbonizácie
Pokiaľ sa už pre odstránenie usadením rozhodnete, dekarbonizácia motora prebieha viacerými spôsobmi. Líšia sa procesom a aj cenou.
- chemická dekarbonizácia - cez sanie sa aplikujú chemické prípravky, ktoré karbón rozložia. Všetko prechádza cez výfukový systém von, Toto je technicky pomerne jednoduché riešenie, s ktorým vám pomôže hocktorý mechanik. Potrebuje k tomu len vzduchový kompresor a tlakovú nádobu, navyše tento spôsob je naozaj efektívny.
- vodíková dekarbonizácia - tento systém je obdobný, ako chemická dekarbonizácia. Cez sanie sa však nadháňa zmes vodíka a kyslíka, ktorá karbón rozkladá a výfukovým systémom ho odvádza von. Na tento spôsob je však potrebné špecializované zariadenie.
- mechanická dekarbonizácia - najefektívnejší, avšak najnáročnejší spôsob dekarbonizácie. Všetky časti motora,pri ktorých je to možné sa jednoducho rozoberú a mechanicky vyčistia. Aby sa predišlo ich poškodeniu vyžadujú naozaj precíznu prácu, no vďaka tomuto spôsobu je možné odstrániť všetok usadený karbón.
- toto je najjednoduchšia, no aj najmenej efektívna forma dekarbonizácie v prípade, ak je už neskoro. Naopak ide o jednoduchú a fantastickú formu prevencie. Do paliva sa iba pridajú aditíva, ktoré pri jazde vo vysokých otáčkach dokážu usadený karbón efektívnejšie vypáliť.
Je jedno, akým spôsobom bude dekarbonizácia motora prevedená, dôležité je usádzanie karbónu nepodceniť. Na zanedbanú starostlivosť doplatíte potom horšou kultivovanosťou motora, nižším výkonom či zvýšenou spotrebou. Pokiaľ máte auto s vyšším nájazdom, určite sa na tento problém svojho mechanika spýtajte. Vaše auto sa vám tak odvďačí lepšou a dlhšou službou.
Zdroj: autoexpress.co.uk
Zdroj foto: autoexpress.co.uk
Najčítanejšie tento týždeň




