Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprie

Nižšia stredná trieda, alebo aj segment C, ak chcete, má možnosť prejsť na elektrickú energiu. Už hodnú chvíľu to avizuje elektrický Citroën ë-C4, ale nedávno pribudol do modelovej ponuky aj rovnako elektrický Peugeot e-308, ale s novou formou pohonu. Má vylepšené akumulátory, ale aj motory. Na základe tohto príde aj nová alternatíva v ponuke, Opel Astra-e. Bude mať novú generáciu elektrického systému koncernu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Opel

Elektrický Opel Astra-e...

Auto-moto zaujímavosti

Súčasná generácia Oplu Astra, ktorá je plne pod taktovkou nového koncernu prichádza nielen s plug-in hybridmi, ale bude mať prvýkrát v histórii aj čisto elektrický pohon. Konjunkcia s nedávno predstaveným Peugeotom e-308 je neodškriepiteľná a aj tento automobil je postavený na báze spaľovacieho vozidla, ktoré má inak benzínový, alebo naftový motor. V ponuke elektrickej Astry sa objaví nielen hatchback, ale aj kombi Astra Sports Tourer.

Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieZdroj: Opel

Automobilka Opel, ktorá patrí do rovnakého koncernu ako Peugeot a Citroën využije presne rovnaké pohonné ústrojenstvo ako má najnovší Peugeot. Reálne to znamená nový efektívnejší elektrický motor s výkonom 115 kW (156 k), ale krútiaci moment bude dokonca o 10 Nm vyšší. Bude vrcholiť hodnotou 270 Nm. Elektrický motor bude poháňať výlučne predné kolesá. Batéria znova poskytne rovnakú kapacitu 54 kWh v hrubom meraní, čistá využiteľná bude 51 kWh. Táto kapacita bude rovnaká pre hatchback, ale aj pre spomenuté kombi. Opel má dokonca o niečo optimistickejší pohľad na dojazd svojho vozidla ako Peugeot. Astra-e má spraviť na nabitie až 416 km, kým elektrická verzia Peugeotu e-308 zvládne 400 km.

Maximálny nabíjací výkon bude tiež rovnakých 100 kW, čo znamená, že za pol hodiny sa dokáže nabiť na 80%. Je to z dôvodu, že nad 80% sa už nabíjací výkon spomaľuje s ohľadom na životnosť batérie.

Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieZdroj: Opel

Automobilka Opel oznámila, že elektrická Astra-e bude mať maximálnu rýchlosť obmedzenú až na 170 km/h, bez ohľadu na to, či ide o kombi, alebo krátku verziu. Oproti klasickým spaľovacím verziám bude v interiéri menej miesta. Nie však pre pasažierov, ale pre batožinu. Hovorí o tom číslo súvisiace s modelom Sports Tourer, ktoré má nižšiu hodnotu. Hádate správne, je to objem batožinového priestoru. Z pôvodných 608 litrov v štandardnom stave s piatimi sedadlami a z 1634 litrov po sklopení sedadiel je o niečo menej. Elektrická Astra-e Sports Tourer ponúkne základný objem kufra 516 litrov, ale po sklopení zadných sedadiel sa dostane na 1553 litrov. Stále sú to veľmi rozumné hodnoty hodné rešpektu aj po zmenšení.

Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieZdroj: Opel

Do predaja sa nová Astra-e na elektrický pohon dostane už na jar budúceho roku. Rozšíri modelové portfólio o novú alternatívu v čisto elektrickom svete. Doteraz najvýkonnejšia možnosť je verzia GSe, ktorá má plug-in hybrid a celkový výkon 165 kW (225 k) a krútiaci moment 360 Nm. Dá sa očakávať, že postupom času Stellantis posunie tento nový pohon a novú batériu s efektívnejšími parametrami aj do ďalších vozidiel. Prvá bola teda elektrická verzia Peugeotu e-308, potom nový motor dostal aj elektrický Peugeot e-208 a Astra-e je reálne tretím modelom s novou generáciou pohonu. Koncen Stellantis totiž povedal, že od určitého roku, teda roku 2030, bude mať výhradne elektrické vozidlá. Tieto nové generácie pohonu sú teda predzvesťou novej doby.

Elektrický Opel Astra-e prichádza, komponenty Stellantisu nezaprieZdroj: Opel

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Peugeot e-2008 - Elektrický chillPeugeot má už pekne širokú ponuku elektrických vozidiel. Začína predsa malým e-208, ktorý...9. November, 2022
02Opel Mokka: Nie je Mokka ako MokkaOpel Mokka je aktuálne na trhu vo svojej druhej generácii. Aktuálne sa spolieha na...22. November, 2022
03Opel Grandland GSe má 300 koní a upravený vzhľadNie je to tak dávno, čo Opel ukázal svetu inovovanú verziu svojho modelu Grandland X. Vtedy...2. November, 2022