Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90

O tom, že Volvo má blízky vzťah k elektrickej budúcnosti ste už určite počuli. Prvým samostatným plne elektrickým vozidlom však prekvapilo až teraz. Po odvodenom elektrickom XC40 a C40 prichádza nový model s názvom EX90, ktorý je výlučne na elektrickú energiu a bude veľkostne zaradený ku XC90. Volvo plánuje ukázať jeden nový elektrický automobil každý rok do konca desaťročia, čo znamená, že nás ešte sedem kúskov neminie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Volvo

Volvo má novú elektrickú...

Auto-moto zaujímavosti

Podľa obrázkov je možné zaradiť novú karosériu presne do línie, ktorú automobilka teraz využíva. Akurát má trochu inú prednú masku, ktorá nepotrebuje tak veľké otvory na chladenie. Na výrobu EX90 použilo Volvo úplne novú platformu a taktiež príde so siedmimi miestami, podobne ako XC90. Aj vďaka novej platforme má byť toto Volvo najbezpečnejšie zo všetkých, ktoré boli kedy vyrobené.

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90Zdroj: Volvo

Môže za to aj nová generácia senzorov, ktoré sú umiestnené nad čelným sklom a vyzerajú ako nasávací otvor na autách jazdiacich rally. V tomto zastrešenom priestore je integrovaná armáda radarov, lidarov a kamier. O ovládanie všetkých asistenčných prvkov sa starajú vysokovýkonné počítače, ktoré využívajú špeciálny software vyvinutý priamo Volvom. Auto počítačom sprostredkúva neprestajný obraz okolia s pokrytím celých 360 stupňov a skenuje aj objekty vzdialené stovky metrov dopredu, keby náhodou vodič nemal výpadok pozornosti a neprišiel k ujme. Všetok hardware, ktorý bude na takúto detekciu bude v aute štandardne. Otázka je ako automobilka prístúpi ku rôznym druhom predplatného a platieb za jednotlivé služby, čo je teraz veľmi moderný dôvod na diskusiu.

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90

Poďme ale k elektrickým vlastnostiam. Vozidlo bude mať batériu s kapacitou 111 kWh a bude mať zo začiatku dvojmotorové usporiadanie. Jeden motor bude na každú jednu nápravu. Výkon, celkový, bude 370 kW (503 k) a krútiaci moment 910 Nm. Volvo hovorí, že na takto veľkú batériu bude mať EX90 dojazd až 500 km. O tom akou rýchlosťou sa bude môcť nabíjať ešte automobilka nič nehovorí, ale vieme, že z 10 na 80% sa dobije za približne 30 minút.

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90Zdroj: Volvo

Automobilka nehovorí len o novom vozidle, ale aj o niečom, čo sa dá nazvať počítačom na kolesách. Okrem toho má byť toto veľké vozidlo omnoho príjemnejšie na jazdu a na displeji bude bežať aplikácia využívajúca Unreal Engine. K slovu prídu aj skúsenosti s procesormi Snapdragon. Volvo aj v interiéri auta využíva aplikáciu, ktorá beží na 14,5-palcovom stredovom displeji a sekunduje jej druhý displej pred vodičom. V rámci spolupráce má podporu všetkých Google aplikácii, vrátane Google máp a pripojenie 5G má prinášať dostatočný tok dát, aby mohli všetky aplikácie bežať.  Nielen mapy, ale aj streamovacie hudobné aplikácie.

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90Zdroj: Volvo

Volvo sa tiež rozbehlo smerom, ktorý hovorí o využití telefónu ako kľúča k samotnému vozidlu. Ak sa priblížite s telefónom vo vrecku, tak sa Volvo EX90 odomkne a automaticky nastaví váš profil vrátane nastavenia sedadlá, klimatizácie a mnohých ďalších atribútov. Ďalšou novinkou je vylepšená aparatúra Bowers & Wilkins, ktorá prináša prvýkrát reproduktory aj do opierok hlavy. To aspoň tvrdí Volvo. My si pamätáme, že do druhej generácie V70 už automobilka reproduktor do hlavovej opierky montovala. Bol síce iba na reprodukovanie veci z mobilu v rámci handsfree, ale bol. Prví zákazníci uvidia svoje nové Volvo EX90, ak si ho objednajú, už na začiatku roku 2024, pričom objednávkový systém Volvo spustí už na jeseň v roku 2023.

Volvo má novú elektrickú vlajkovú loď EX90Zdroj: Volvo

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01DS7 Crossback Black Edition: Šou pokračujeNedávno automobilka DS Automobiles ukázala modernizovanú verziu svojho modelu DS7...8. November, 2022
02Škoda Enyaq RS iV už nie je len kupéO Škode Enyaq RS iV ste už určite počuli. Automobilka ju propaguje s karosériou kupé už...4. November, 2022
03BMW XM prichádza ako sériové PHEV s výkonom až 550 kWBMW už konceptom naznačovalo kam sa bude uberať nová alternatíva na vrchole ponuky. A práve...29. September, 2022