Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénu

Ford pokračuje v tom, čo začal s minulou generáciu Rangeru. Ponuka nového modelu, ktorý príde na trh onedlho bude obsahovať aj špeciálnu verziu Raptor. Tá bude pripravená aj na ťažší terén, hlavne bude znova odvodená od vozidiel, ktoré pretekajú na púšti v pretekoch BAJA. Nový Ranger Raptor príde, našťastie, aj do Európy. Bude mať ale trošku slabší motor ako Explorer ST.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Ford

Ford Ranger Raptor:...

Auto-moto zaujímavosti

Motor s tromi litrami objemu a usporiadaním V6, s označením EcoBoost ponúkne výkon 212 kW (288 k) a krútiaci moment nezanedbateľných 491 Nm. To je veľký skok oproti predchádzajúcej generácii modelu, ktorá z naftového dvojlitra dávala 154 kW (210 k). Krútiaci moment však bol vtedy o 9 Nm vyšší. Tak ako pri minulej generácii bude aj nová využívať spojenie motora s 10-stupňovou automatickou prevodovkou.

Pohon všetkých štyroch kolies bude taktiež samozrejmosťou. Prekvapením je, že trojlitrový šesťvalec nebude jediný motorom v ponuke. Ford pripravil aj naftovú možnosť, o ktorej ale zatiaľ nie je veľa známe. V prípade benzínového motora môžeme rátať s technológiou anti lag, ktorú automobilka odvodila od superšportového Fordu GT. Táto technológia pomôže, ak budete chcieť akcelerovať tesne po tom, čo ste pustili akceleračný pedál.

Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuZdroj: Ford

Tak ako minulé generácie, aj nový Ranger bude mať vylepšený podvozok. Terénne vlastnosti podčiarknu hliníkové vrchné a spodné ramená spolu s vylepšením systému zadnej nápravy. Ford nainštaluje tlmiče od svetoznámej značky Fox, ktoré majú polovičné trenie oproti predchodcovi. Nové tlmiče tiež ponúknu väčší rozsah využiteľnej výšky tlmenia a tlmiacu silu o 25 percent výraznejšiu ako v obyčajných Rangeroch.Výrazným vylepšeným bude spevnenie stĺpika C, ložnej plochy a priestoru pre rezervu. Spevnené sú aj úchyty tlmičov a držiaky náprav.

Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuZdroj: Ford

Pohon všetkých štyroch kolies je teda štandardne, ale dá sa nastaviť dvojstupňová rozvodovka. Uzamykateľné diferenciály vpredu a vzadu spolupracujú so siedmimi nastaviteľnými režimami. Ranger Raptor ponúkne aj systém Trail Control, čo je vlastne tempomat do terénu, ktorý dokáže fungovať až do rýchlosti 30 kilometrov za hodinu. Pod rozšírenými blatníkmi má táto verzia 17-palcové zliatinové disky ktoré obúvajú naozaj terénne pneumatiky s vysokým bočným profilom. Výraznou zmenou, pri benzínovej verzii, je použitie výfuku s aktívnymi klapkami. Bezpečnostnú výbavu možno chápať aj ako vhodné osvetlenie, pričom aj tu Ranger Raptor ponúka naozaj slušné LEDkové maticové svetlá štandardne.

Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuZdroj: Ford

Interiér nebolo veľmi treba meniťm stačilo pridať pár oranžových akcentov a magnéziové pádla pod volantom. Pre Ranger Raptor si automobilka nachystala aj 10-reproduktorové audio, na ktorom spolupracovala so známou značkou Bang and Olufsen. To, čo sa nemení, oproti ostatným Rangerom, je veľký displej pred vodičom a rovnako veľký displej v strede s 12-palcovou uhlopriečkou fungujúci so systémom SYNC 4. Tento systém podporuje bezdrôtové zrkadlenie Android Auto a Apple CarPlay.

Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuZdroj: Ford

V Európe sa nový Ford Ranger Raptor začne predávať s EcoBoostom už v lete tohto roka, teda skôr koncom leta a naftová verzia sa objaví už budúci rok. Zaujímavé je, že v iných krajinách, mimo Európskej únie, kde nie sú tak agresívne emisné limity a pokuty za každý jeden gram nad stanovený limit, je výkon tejto pohonnej jednotky posunutý až na 294 kW (400 k). Cenu je zatiaľ skoro predpokladať, lebo zatiaľ nemáme ani ceny základných, obyčajnejších verzií.

Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford Bronco Everglades má na blatníku samolepku s meraním hĺbky vodyFord predstavil Bronco už dávnejšie a zjavne má úspech. Preto sa aj ponuka výbav postupne...18. Február, 2022
02Vybrali sme 3 drahé a 3 lacnejšie GT autá z inzerátovObčas to na človeka príde. Potrebuje veľké kupé, na ktorom sa prepraví do St. Tropez...25. Február, 2022
03Volkswagen Taigo je dobrý aj s litrovým motoromAutomobilka Volkswagen už pred pár týždňami predstavila malý crossover Taigo. Ak si ho...1. Marec, 2022