Golf GTI má nového konkurenta, po krku mu pôjde BMW 128ti

Volkswagen Golf predstavil svoju verziu GTI a je jasné, že o konkurentov núdza nebude. Akurát taký normálnejší hothatch napríklad u BMW absenotval. Jasné, v ponuke je M135i, ale ten je príliš extrémny a má pohon všetkých kolies, čiže konkuruje skôr Golfu R. BMW však prichystalo odpoveď na GTI.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.09.2020
Diskusia:

Golf GTI má nového...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia hatchbacku oželela pohon zadnej nápravy. Predokolka má motor vpredu naprieč a označenie na kufri 128ti. Je to návrat známeho označenia športovejších modelov. To, že nemá 128ti pohon aj zadnej nápravy má za následok zníženie hmotnosti až o 80 kilogramov.

Golf GTI má nového konkurenta, po krku mu pôjde BMW 128tiZdroj: BMW

Aby náhodou štvorkolka nechýbala, tak BMW použilo samosvorný diferenciál Torsen, ktorý bude v základnej výbave ostrejšieho hatchbacku. Kým M135i má výkon 225 kW (306 k), tak tento slabší brat bude mať 195 kW (265 k). Agregát je naďalej spojený výhradne s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Rýchle radenie tiež prispieva ku stovke za 6,1 sekundy.

Golf GTI má nového konkurenta, po krku mu pôjde BMW 128tiZdroj: BMW

Okrem toho sa BMW pozrelo aj na podvozok. Pre 128ti je svetlá výška znížená o centimeter a pruženie je trochu športovejšie naladené. Zmena prichádza aj vo forme rýchlejšieho a priamejšieho riadenia. Brzdy 128ti prevzalo z modelu M135i. A pre zákazníkov pribudne možnosť zvoliť si športové pneumatiky bez príplatku.

Golf GTI má nového konkurenta, po krku mu pôjde BMW 128tiZdroj: BMW

BMW zatiaľ neodhalilo 128ti úplne, do sveta posunulo len fotky jemne maskovaného kusu. Ale je jasné, že to bude vážny bojovník medzi hothatchami. Aspoň výkonmi, uvidíme akú cenovú politiku automobilka zvolí. Tento model je však veľkým krokom do iného sveta oproti predchádzajúcej najbližšej jednotke s označením 130i, ktorá mala pohon zadnej nápravy a trojlitrový radový šesťvalec vpredu pozdĺžne.

 Golf GTI má nového konkurenta, po krku mu pôjde BMW 128tiZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Motoristi oslávili sviatok práce na Slovakia Ringu1.máj je na slovenskej motoristickej scéne už dlhšie roky synonymom majálesu šprintérov,...10. Máj, 2018
02Zmena zákona: Sprísnené podmienky pre mladých vodičov! Smutná štatistiky tragédií na cestách vypovedajú o tom, že mladí vodiči za volantom, spolu...26. September, 2017
03Lada Formula 1: Čo dokáže Lada s centrálnym uchytením kolies?Zaujíma ťa aké sú možnosti úpravy starej Lady? Čo povieš na úpravu Lady s využitím...10. Január, 2020