Hĺbka dezénu

Súčasťou slovenskej legislatívy, týkajúcej sa motorových vozidiel je aj minimálna hĺbka dezénu. Ide o minimálnu hodnotu, akú musí mať vaša pneumatika aspoň na troch štvrtinách plochy, ktorá má kontakt s vozovkou. Spĺňať predpísanú normu by však nemalo byť najdôležitejšie, hĺbka dezénu má vplyv aj na vašu bezpečnosť. Aká by mala byť hĺbka dezénu a prečo je lepšie meniť pneumatiky ešte predtým, ako minimálnu hĺbku dezénu dosiahnete?

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
31.03.2022
Diskusia:
Zdroj: spinny.com

Hĺbka dezénu

Auto-moto zaujímavosti

Minimálna hĺbka dezénu

Vzhľadom na naše klimatické podmienky máme dočinenia s letnými aj zimnými pneumatikami. Tie majú pochopiteľne odlišné charakteristiky a aj odlišnú hĺbku dezénu. Majú rôzne vzorkovanie, aby pneumatika v zime mala na snehu čo najväčšiu priľnavosť. Minimálna hĺbka, alebo výška dezénu je hodnota, ktorú je potrebné dodržať pre optimálne fungovanie pneumatiky. Líši sa pri zimných a letných pneumatikách.

Letné pneumatiky - minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm

Zimné pneumatiky - minimálna hĺbka dezénu 3 mm

Je pochopiteľné, že zimná pneumatika musí mať hĺbku dezénu väčšiu, nakoľko sa používa v náročnejších podmienkach. Toto sú však minimálne hodnoty, ktoré síce spĺňajú zákonnú normu, pre vašu bezpečnosť je ale ideálne meniť ich skôr. Za ideálnych okolností zimné pri 4 mm hĺbke dezénu, letné pneumatiky pri hĺbke dezénu 3 mm.

Prečo meniť pneumatiky skôr

Letné pneumatiky je potrebné vymeniť pri hĺbke dezénu 1,6 mm, zimné pri 3 mm, ak vám to ale okolnosti dovolia, urobte to skôr. Dôvod je jednoduchý, bezpečnosť. Ojazdené pneumatiky výrazne predlžujú brzdnú dráhu, čo je najvýraznejší negatívny faktor. Pneumatika, ktorá je na hrane legálnosti, napríklad s dezénom hĺbky 1,6 mm má až 3 násobne dlhšiu brzdnú dráhu na vode v porovnaní s novou pneumatikou. Je tu rovnako aj zvýšené riziko aquaplaningu, všetky tieto veci výrazne ovplyvňujú vašu bezpečnosť. Okrem minimálnej hĺbky dezénu nezabúdajte ani na ich vek, ak majú už 4-5 rokov, mali by ste výmenu zvážiť tiež.

Hĺbka dezénuZdroj: spinny.com

Môžem dostať pokutu?

Pýtate sa, či môžete za nedodržanie minimálnej hĺbky dezénu dostať pokutu? Áno, môžete. Ak máte hĺbku dezénu na letných pneumatikách menej ako 1,6 mm a na zimných menej ako 3 mm, pri policajnej kontrole môžete dostať pokutu. Navyše ak by ste mali nehodu na pneumatikách, ktoré nespĺňajú minimálnu hĺbku dezénu, poisťovňa je oprávnená odmietnuť poskytnutie poistného plnenia a všetky škody budete musieť hradiť z vlastného vrecka. Ako sme ale spomínali vyššie, prioritná je bezpečnosť a meniť pneumatiky načas by ste mali hlavne kvôli nej.

Čo ostatné sledovať?

Okrem minimálnej hĺbky dezénu by ste mali sledovať aj iné ukazovatele. Hlavne rôzne poškodenia, napríklad praskliny, odreniny, vypukliny. V prípade akéhokoľvek poškodenia navštívne pneuservis.

Ako zmerať hĺbku dezénu?

Možností je viacero. Ideálne je mať hĺbkomer či posuvné meradlo. Ak nič z toho nemáte, nezúfajte. Stačí trocha ľudovej tvorivosti. Zoberte zápalku, poznačne hĺbku dezénu a buď s posuvným meradlom alebo improvizovane s pravítkom viete aspoň približne odhadnúť zostávajúcu hĺbku dezénu. V súčasnosti však pneumatiky disponujú indikátorom hĺbky dezénu. Pri letných ide obvykle o malé gumené kocky vo vzorke dezénu. Ak sa okolitý dezén už zarovná s indikátorom, je čas na výmenu. Pri zimných pneumatikách môže byť indikátorom vzorka vločky na pneumatike. Ak zmizne, je čas na výmenu.

Hĺbku dezénu neradno podceňovať. Pneumatiky treba vymeniť načas, nielen že sa vyvarujete pokute a prípadným opletačkám s poisťovňou, predovšetkým hľadíte na bezpečnosť svojej jazdy, čo je rozhodne na nezaplatenie. Na svoje pmneumatiky nezabúdajte a nezanedbávajte ich včasnú výmenu, výrazne tým zvýšite bezpečnosť svojej jazdy.

Zhrnutie:

Letné odporúčané minimum: 3 mm

Zimné odporúčané minimum: 4 mm

Zákonné minimum v lete: 1,6 mm

Zákonné minimum v zime: 3 mm

Hĺbka dezénuZdroj: finnward.com

Na záver ešte jeden trik. Hĺbku dezénu jednoducho zmeriate vďaka 2 € mince. Strieborná obruba na jej vonkajšej strane meria 4 mm. Ak mincu zasuniete do dezénu a nie je prekrytá celé strieborná časť, je čas obzerať sa po nových pneumatikách, čoskoro budú na hranici svojich vlastností.

Zdroj foto: spinny.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Táto 17 ročná Fabia I stojí 5 250 €, prečo?Škoda Fabia prvej generácie je dodnes pomerne rozšírená. Niet sa čomu čudovať, vo svojej...19. August, 2021
02Mazda CX-50 vyzerá drsne a môže mať turboMazda znova rozširuje ponuku a keďže väčšinu jednočíselných označení má obsadených,...24. November, 2021
03Otvorené BMW M4 bez štvorkolky nekúpiteBMW postupne rozširuje ponuku modelov M v strednej triede. Hneď na začiatku sa ukázal sedan...1. Jún, 2021