Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologicky

Je to tu! Hyundai predviedol to, o čom sa šepkalo už poriadne dlho. Fakt je, že Kia predviedla model EV6 s brutálnym výkonom a zrazu bol Hyundai na ťahu. Zdieľa predsa niektoré podobné koncernové veci a vysoký výkon bol teda len záležitosťou času. Nový Hyundai Ioniq 5 N je teda novinkou, ktorá zadupe do zeme všetky teórie o nudnosti elektrických vozidiel.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.07.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Hyundai

Hyundai posunul Ioniq 5 ku...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka predvedie, v prvom rade, dva elektrické motory, ktorých celkový výkon je 448 kW (609 k). Krútiaci moment je až 740 Nm. Ale to nie je všetko. Očakáva sa, že v režime N Grin Boost bude mať výkon až 478 kW (650 k) a krútiaci moment 780 Nm. Tento maximálny výkon bude dostupný v určitých podmienkach po dobu 10 sekúnd. Nie je to nič prekvapivé a maximálny výkon automobilky už dlhodobo udávajú v prípade elektrických áut iba na určitú dobu. Veď si stačí spomenúť na Enyaq RS, ktorý má maximálny výkon dostupný tiež iba určitý čas, ale musí byť splnené napríklad aj teplotné rozmedzie batérie a tiež určité minimálne nabitie.

To nič nemení na fakte, že Hyundai Ioniq 5 N bude zdrvujúco rýchlym autom, ktoré dokáže v štandardnom nastavení zrýchliť na stovku za 3,5 sekundy a špeciálne nastavenie ukrojí ešte 0,1 sekundy. Ioniq 5 N tiež posunul maximálnu rýchlosť až na 260 km/h, ale to nie je všetko. Automobilka stále čerpá z batérie s kapacitou 84 kWh, ktorá využíva osemsto-voltový systém. Z 10 na 80 % sa tak dostane za 18 minút.

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologickyZdroj: Hyundai

Hyundai staval auto tak, aby bolo použiteľné aj na trati. Má preto hneď niekoľko špeciálnych záležitosti. Batéria má napríklad automatické prednastavenie, ktorým dokáže lepšie reagovať v prípade režimov Drag a Track. Pre režim Track optimalizuje teplotu batérie tak, aby dokázala odovzdávať energiu aj počas záťaže na trati. Drag zase využíva krátku dobu disponibility čo najväčšieho prísunu energie. Hyundai tiež v ostatných režimoch zlepšil použiteľnosť na každodennej báze. Z ďalších športovo ladených funkcií má dokonca aj N Launch Control, ktorý prichádza s logom N a ponúka 3 rôzne nastavenia trakcie pre čo najlepšie rýchle štarty. O hmotnosti sa nehovorí, ale dvojmotorová verzia má 2,3 tony, takže táto nebude zaostávať. Je to vlastne auto, ktoré svojím zameraním a štýlom konkuruje BMW iX M60.

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologickyZdroj: Hyundai

Z vizuálnych zmien treba spomenúť určite obrovské zliatinové kolesa a zmenenú tému exteriéru na klasickú športovú, ktorú Hyundai prezentuje dlhodobo. Ioniq 5 tiež dostane aerodynamické prvky, ktoré verzia bez písmena N nemá. Výrazná novinka bude ale aj vo forme nových bŕzd s regeneráciou. V prvom rade sa teda auto spolieha na brzdenie regeneráciou a v tom druhom až na brzdy samotné. Nový systém brzdenia dokáže len z elektromotora vytiahnuť až 0,6 G brzdného účinku. Predné brzdy sú ale aj napriek tomu obrovské s priemerom 400 mm a zadné až 360 mm. Predné prinášajú štvorpiestikové strmene a zadné sa spoliehajú na jeden piestik. Ako celok sú práve toto najsilnejšie brzdy, ktoré Hyundai kedy použil.

Novinka v prípade Ioniq 5 N bude aj N pedal. Je to systém, ktorý pomocou pribrzdenia mení rozloženie hmotnosti tak, aby ťažké vozidlo lepšie zvládalo zákruty. To však stále nie je všetko a Hyundai si pripravil aj N Drift Optimiser. Ako názov napovedá je to systém, ktorý pomáha udržať uhol pri jazde bokom. V sériovom vybavení bude aj Torque Kick Drift, ďalší systém simulujúci nakopnutie spojkou pri manuálnych vozidlách s pohonom zadnej nápravy.

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologickyZdroj: Hyundai

Ešte väčším extrémom ako všetko spomenuté doposiaľ je ale možnosť emulovať automatickú prevodovku s ôsmimi stupňami a dvomi spojkami. Simulácia prebieha pomocou modulovania krútiaceho momentu motora. Ďalší systém simuluje zvuk dvojlitra z modelov N so spaľovacím motorom. Hyundai Ioniq 5 N bude vskutku zaujímavé vozidlo, ktoré má aj zmenené rozmery.

Oproti štandardným verziám narástla dĺžka o 80 mm a šírka o 40 mm. Auto je dokonca o 20 mm bližšie k ceste a nerobí to iba znížený predný nárazník, ktorý má funkčný systém zatvárania jednotlivých otvorov, ale aj samotný podvozok. Kolesá s priemerom 21 palcov obúvajú pneumatiky Pirelli P Zero, ktoré boli upravené vzhľadom na použitie na elektrickom aute a tiež s ohľadom na vyššiu hmotnosť vozidla. Do interiéru modelu sa dostali športovo ladené sedačky a nový volant s logom N a ďalšími novými tlačidlami. Sedadlá sú zaujímavé aj tým, že nemajú iba športový tvar, ale sú aj bližšie k zemi. V prípade Ioniq 5 N bude na výber 10 farieb. Farby Performance Blue, či už s matným povrchom, alebo s lesklým povrchom budú exkluzívne pre túto verziu. Na výber bude aj čierna, sivá, dokonca vo viacerých druhoch, ale aj biela a oranžová. Interiér bude mať zase iba čiernu sa modrými Performance detailami.

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologickyZdroj: Hyundai

O tom aká bude cena a aké budú ďalšie detaily vybav, prípadne o dojazde je zatiaľ ťažké hovoriť, tieto údaje ešte len prídu. Jedno je však jasné, toto auto sa do ponuky dostane už začiatkom budúceho roka a bude úplne brutálnou alternatívou v ponuke jednotlivých elektrických modelov. Bude mať ale aj svojich konkurentov. Bude to hlavne Kia EV6 GT a BMW iX M60, ktoré ale bude stáť o hodnú porciu financií viac.

Hyundai posunul Ioniq 5 ku pocitu vozidiel N výkonom, akusticky aj technologickyZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Salón Elektromobilov 2023 prvýkrát v Martine Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023,...7. Júl, 2023
02Najpredávanejšie jazdenky v SR: TOP 5 kraľuje OctaviaZaujímavá štatistika s tabuľkou na konci článku. Nenechaj si ujsť poradie finalistov...18. Júl, 2023
03Ford E-Tourneo Courier: Elektrický van aj pre rodinuAutomobilka Ford nedávno predstavila úžitkovú verziu svojho modelu E-Transit Courier a...17. Máj, 2023