Jaguar vylepšil svoj malý crossover E-Pace, bude mať aj trojvalec

Jaguar modelom F-Pace začal vystrkovať drápy aj medzi SUVčkami a crossovermi. No a na úspech prvého modelu nadviazal aj menší model E-Pace, ktorý aktuálne prechádza do modernizovanej fázy s jemnými zmenami vzhľadu a veľkými zmenami pod kapotou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.11.2020
Diskusia:

Jaguar vylepšil svoj malý...

Auto-moto zaujímavosti

Prednú časť vyšperkuje, pri verzii po facelifte, nový predný nárazník, ktorý má tiež aerodynamickejšie proporcie ako doteraz. Nové sú aj LEDkové predné svetlá, ktoré vhodne dopĺňajú masku chladiča s inou mriežkou. Do bočných výduchov v blatníkoch sa nasťahovala silueta Jaguara, ktorý je aj v logu automobilky. Na kapotu sa leaper už nedostane vo forme sošky, ako to kedysi bolo štandardom.

Predné svetlá sú teda vždy LEDkové, ale automobilka má niekoľko stupňov tejto technológie. Okrem základného stupňa Advanced LED má pre vyššie stupne výbav Premium LED a za príplatok bude maticový systém Pixel LED. Zadné svetlá, tiež osadené LEDkami majú pripomínať elektrický model i-Pace.

Jaguar vylepšil svoj malý crossover E-Pace, bude mať aj trojvalecZdroj: Jaguar

Vnútri sa zmenil najmä stred prístrojovej dosky, veď tam tróni nový dotykový displej so zakriveným vrchným sklom. Má uhlopriečku 11,4 palca a ovláda najnovší systém Jaguar PiVi Pro, ktorý využíva služby Google, dá sa synchronizovať s Microsoft Outlook a samozrejme má aj Apple CarPlay a Android Auto. Nová je aj radiaca páka a volant. Vodič bude mať vo výhľade digitálny panel s uhlopriečkou 12,3 palca miesto klasických ručičkových prístrojov.

Vynovený E-Pace ponúkne tiež zlepšené sedadlá v oblasti kolien, či štítky na čalúnení a hlavne systém ClearSight. To je vlastne spätné zrkadlo, ktoré nezobrazuje priamo odraz, ale obraz zo zadnej kamery, ktorá je umiestnená za sklom, takže pri pohľade dozadu nezavadzajú predmety v interiéri.

Jaguar vylepšil svoj malý crossover E-Pace, bude mať aj trojvalecZdroj: Jaguar

Veľké zmeny nastávajú pod kapotou malého crossoveru, teda relatívne malého. Z naftového sveta je základom dvojliter dosahujúci 120 kW (163 k), ktorý má pohon prednej nápravy a manuálnu šesťstupňovú prevodovku. S pohonom všetkých kolies už spolupracuje deväťstupňový automat, ktorý čerpá z rovnako výkonného motora, ale s doplneným mild-hybrid systémom. Rovnako je na tom aj výkonnejšia verzia s 150 kW (204 k).

Ešte zaujímavejšie je to s benzínovými motormi. Každý jeden má nejakú formu hybridu, väčšinou mild-hybrid. Základom teda bude 1,5-litrový trojvalec, ktorý bude mať pohon prednej nápravy a osemstupňový automat. Bude mať výkon 118 kW (160 k). Je o 33 kilogramov ľahší ako rovnako výkonný dvojlitrový štvorvalec. Dvojlitrové turbo bude mať výlučne pohon všetkých kolies, mild-hybrid, deväťstupňový automat a jednu z troch úrovní naladenia výkonových charakteristík. Základom pre dvojliter bude 147 kW (200 k), nad ním bude 184 kW (249 k) a vrcholom bude 221 kW (300 k).

Jaguar vylepšil svoj malý crossover E-Pace, bude mať aj trojvalecZdroj: Jaguar

Avšak úplný výkonový vrchol dosahuje znova 1,5-litrový trovalec, ktorý je v plug-in hybride tou spaľovacou časťou. V tomto systéme ponúka výkon 147 kW (200 k) a sekunduje mu elektromotor s 80 kW (109 k) na zadnej náprave. Reálne tak má plug-in hybrid výkon až 227 kW (309 k). Na stovku sa dostane za 6,5 sekundy a podľa testovacieho cyklu WLTP pre takéto autá má kombinovanú spotrebu
2 litre na sto kilometrov.

Samotná batéria plug-in hybridu má kapacitu 15 kWh a znova podľa WLTP dokáže auto poháňať až 55 kilometrov. Výhodou je možnosť použitia rýchleho nabíjania až 32 kW a niekedy aj viac. V takom prípade sa za pol hodinu dostane na 80 percent kapacity.

Jaguar vylepšil svoj malý crossover E-Pace, bude mať aj trojvalecZdroj: Jaguar

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Land Rover Defender vezme elektriku do terénuTerénna legenda, Land Rover Defender, len nedávno dostala novú generáciu. Tá celkom...17. September, 2020
02Fiat Tipo bude mať nové motory a akčnú verziu CrossAko to vyzerá v nižšej strednej triede z pohľadu lacných áut? Väčšina sa posúva smerom...4. November, 2020
03Peugeot inovoval Auto roka 2017, 3008 má novú vizážAni to nevyzerá tak, že Peugeot 3008 je na trhu už viac ako tri roky. Po svojom predstavení...3. September, 2020