Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosť

Po predstavení novej generácie modelu Mercedes-Benz triedy GLC prichádza jeho druhá karosárska verzia označená ako Coupe. Toto vozidlo nadväzuje na úspešného predchodcu a stavia sa ako konkurent proti BMW X4. Využíva úplne rovnaký štýl ako väčšie GLE Coupe, ale pridáva detaily modelu o triedu nižšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.03.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz GLC Coupe:...

Auto-moto zaujímavosti

Predná časť je teda veľmi podobná novému GLC SUV, taktiež ponúka extrémne veľkú masku chladiča s viacerými možnosťami stvárnenia, ale hlavne má štandardne LEDkové svetlá a za príplatok digitálne svetlo, Digital Light, v relatívne malých telesách svetlometov. Je to úplná novinka pre GLC a automobilka doteraz takto pokročilé svetlomety v triede nemala. Zadná časť zase evokuje väčší model GLE Coupe. Využíva na to veľmi podobný tvár svetiel, ktoré sú ale prepojené pásom, aj keď to na fotkách čierneho auta nie je vidieť. A tiež má veľmi podobné línie zadnej časti, podobné sú teda väčšiemu modelu.

O pokročilosti dizajnu hovorí aj fakt, že kým predchodca mal koeficient aerodynamického odporu 0,30, nová verzia je na tom lepšie a predvádza koeficient iba 0,27. Z tohto pohľadu je až šialený model EQS SUV, ktorý môže mať, v určitej kombinácii výbavy a kolies koeficient iba 0,20.

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosťZdroj: Mercedes-Benz

Interiér novej verzie GLC, aj ako Coupe, ukazuje to najlepšie, čo teraz Mercedes ponúka. Sú to dva samostatné displeje, pričom ten stredný má sklon približne 45 stupňov a ovláda sa ním systém MBUX so zaujímavo spracovanou nulovou vrstvou. Čo je nulová vrstva? Je to základná forma zobrazenia informácií, na ktorej je toho naozaj veľa a prináša veľmi rýchlu možnosť prepnutia do požadovaného nastavenia, prípadne zobrazenia.

Interiér ostáva naďalej priestranný, lebo aj GLC Coupe zhltne 545 litrov batožiny. Je to o 45 litrov viac ako mal predchodca. Rovnako sa zmenila aj veľkosť pri sklopení zadných sedadiel. Aktuálne je GLC Coupe na hodnote 1 490 litrov, čo predstavuje nárast o 90 litrov v medzigeneračnom porovnaní. GLC Coupe však ponúkne aj verzie plug-in hybrid, ktoré budú mať hodnoty trochu okresané kvôli umiestneniu batérie. Základná bude 390 litrov, lebo vozidlo budem musieť uvoľniť veľa priestoru elektrickým komponentom. Po sklopení bude mať plug-in hybrid 1 335 litrov priestoru. V štandardnej výbave bude elektricky ovládaný pohyb veľkého veka batožinového priestoru. A priestor na zadných sedadlách je tiež určený relatívne veľkým rázvorom osí kolies, ale to už všetci vieme z tradičného modelu GLC s karosériou SUV. Akurát na hlavu bude miesta o niečo menej ako má praktickejšia a menej dynamicky vyzerajúca alternatíva v aktuálnej ponuke.

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosťZdroj: Mercedes-Benz

Tak ako štandardná verzia, aj Coupe príde s možnosťou vybavenia vzduchovým podvozkom a natáčaním zadnej nápravy. Nie je to taký extrém ako vo veľkých modeloch, ale aj 4,5 stupňa dokáže zmenšiť polomer otáčania na 10,9 metra.

Pod kapotou karosárskej novinky budú rovnaké motory ako má tradičné GLC. To znamená dvojlitrové štvorvalce na benzínovom poli a takisto dvojlitrové štvorvalce v naftovej časti spektra. Dvojliter označený ako GLC 200 príde s výkonom 150 kW (204 k) a výkonnejšia alternatíva GLC 300 zase ponúkne 190 kW (258 k). Naftový dvojliter bude schopný priniesť 145 kW (197 k) ako GLC 220d a 198 kW (269 k) ako GLC 300d. Všetky agregáty sú svorne vybavené 9-stupňovým automatom a pohonom všetkých štyroch kolies 4Matic. Najvýkonnejšia verzia z benzínového spektra dokáže vyšprintovať na stovku za 6,3 sekundy, kým naftovej alternatíve to trvá o desatinu sekundy viac.

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosťZdroj: Mercedes-Benz

Najväčší výkon zatiaľ ponúknu verzie, ktoré budú mať plug-in hybridné usporiadanie pohonu. Budú stále využívať ako základ dvojlitrový spaľovací motor, ale ten bude spriahnutý s elektromotorom. V realite to znamená pre GLC 300e na benzín maximálny celkový výkon 230 kW (313 k) a najvýkonnejšie GLC 400e dosiahne maximum s hodnotou 280 kW (381 k). Naftová možnosť označená ako GLC 300de príde s výkonom 245 kW (333 k). V každom prípade bude mať plug-in hybrid extrémnu kapacitu batérie až 31,2 kWh, pričom je možné ju nabíjať striedavým prúdom s výkonom až 60 kW. Reálne je dojazd plug-in hybridu až 131 kilometrov na nabitie. Samozrejme v intenciách meraní WLTP v kombinovanom cykle.

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosťZdroj: Mercedes-Benz

Model GLC Coupe sa na našom trhu objaví už tento rok a bude o niečo drahší ako štandardné GLC s bežnou karosériou. Ako bonus oproti nej ponúkne dynamickejšie tvarovanie a o zlomok nižšiu spotrebu kvôli lepšej aerodynamickej efektivite karosérie. Toto bude spojené s malým znížením emisií celkovo, čo bude znamenať aj zníženie emisií CO2 na kilometer. Nové GLC Coupe sa bude môcť s prehľadom na trhu postaviť proti spomenutému BMW X4, ale aj proti Audi Q5 Sportback. Viac konkurentov vlastne toto auto mať nebude. Konkurentom pri pôvodnom výbere môže byť ale aj štandardná verzia s bežnejšou a praktickejšou karosériou. Dôležitým faktom však ostáva, že v príprave je aj verzia AMG. Uvidíme, s akým agregátom príde. Zatiaľ to vyzerá, že model GLC má výhradne štvorvalcové motory. Šepká sa síce o šesťvalci, ale stále to nie je isté. GLC ako AMG môže predsa dostať aj extrémnu plug-in hybridnú aparatúru z AMG C63.

Mercedes-Benz GLC Coupe: Štýl nezabíja praktickosťZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW vylepšilo aj X5 M Competition a X6 M Competition, sú elektrifikovanéBMW len nedávno ukázalo ako bude vyzerať modernizovaná verzia modelov X5 a X6 a už teraz...23. Február, 2023
02BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaBMW má hierarchiu svojich modelov pevne rozdelenú. Niektoré modely môžu šokovať, niektoré...8. Február, 2023
03Mercedes CLA má facelift, kde sú zmeny?Rok 2013 bol rokom kedy automobilka Mercedes šokovala rozšírením modelového radu...31. Január, 2023