MINI osviežilo tri svoje modely naraz, majú rovnaké črty

Britská automobilka MINI patriaca pod BMW sa podujala na ďalší facelift svojho najmenšieho modelu a to hneď so všetkými tromi odvodenými karosériami, ktoré vystupujú ako samostatné modely. Modernizácia sa tak dotkne trojdverovej verzie, päťdveráku a tiež malého kabrioletu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.02.2021
Diskusia:
Zdroj: MINI

MINI osviežilo tri svoje...

Auto-moto zaujímavosti

Táto generácia modelu je na trhu od roku 2014, ale v roku 2018 si už jeden menší facelift užila. Vtedy prišli najmä charakteristické zadné svetlá s polovicou britskej vlajky. Tie ostávajú aj po tejto modernizácii, ktorá prebehla teraz. Vlastne vzadu sa zmenil len nárazník a ten nový využíva viac farby karosérie aj v spodnej časti, kde je nová lišta pripomínajúca difúzor.

MINI osviežilo tri svoje modely naraz, majú rovnaké črtyZdroj: MINI

Omnoho viac sa toho udialo v prednej časti. Predné svetlá majú výrazne čierny stred, čo môže pripomínať oči na niektorých hračkách, alebo tie nalepovacie, ktoré sa po anglicky volajú googly eyes. Okrem nich je úplne nový aj nárazník s prepracovanou maskou chladiča. Tu je však veľmi individuálne ako auto pôsobí. Vyzerá modernejšie, ale zároveň akoby stratilo časť retronádychu. Tieto dva aspekty idú ruka v ruke.

Pre John Cooper Works nebude v prednej maske farba karosérie, tá ostane drsnejšia. Na výber bude aj možnosť, pre všetky modely, nahradiť chrómové prvky čiernou lesklou farbou. Novinkou je aj väčší spojler na zadných dverách.

MINI osviežilo tri svoje modely naraz, majú rovnaké črtyZdroj: MINI

Niekoľko zmien sa dostalo aj do interiéru. V prvom rade sú preč klasické ručičkové ukazovatele pred vodičom. Tie definitívne nahradil tabletovo vyzerajúci malý displej s oválnym tvarom, ktorý sa prvýkrát ukázal v elektrickom Cooperi SE. Pre všetky modely bude štandardne 8,8-palcový dotykový displej s bezdrôtovým Apple CarPlay. Zmenou prešlo aj ambientné osvetlenie a výduchy klimatizácie. Medzi nové prvky patrí aj nové čalúnenie, ale omnoho viac ešte poteší prvýkrát možnosť zvoliť vyhrievaný volant. Tieto novinky sú pre všetky modely a všetky verzie, čiže pre kabrio a oba hatchbacky.

MINI osviežilo tri svoje modely naraz, majú rovnaké črtyZdroj: MINI

Z pohľadu motorov sa menili veci len mierne. Pre Cooper bude určený 1,5-litrový trojvalec s výkonom 100 kW (136 k) a krútiacim momentom 220 Nm. Na výber bude šesťstupňový manuál a sedemstupňový dvojspojkový automat. Pre Cooper S MINI pripravilo dvojliter so štyrmi valcami a výkonom zvýšeným na 141 kW (192 k). Krútiaci moment sa dostal na 281 Nm. Vrcholom benzínovej ponuky bude naďalej verzia John Cooper Works s 170 kW (231 k). Z ponuky stále nevypadáva ani Cooper SE s elektrickým motorom dosahujúcim 137 kW (187 k).

Inovovaný model sa začne predávať už onedlho.

MINI osviežilo tri svoje modely naraz, majú rovnaké črtyZdroj: MINI

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

015 zaujímavostí o BMW X6M CompetitionTrh s výkonnými SUV je trochu zvláštny. Teraz je asi na vrchole bez nutnosti hybridu, ale...27. Január, 2021
02Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021
03Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobilRenault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie...6. Január, 2021