Najlacnejšia Dacia s 220-koňovým motorom: Za koľko?

Tento 220-koňový Dacia časostroj ťa dostane. Najlacnejšie Dacia s 220-koňovým motorom je lahôdka, ktorú si môže naservírovať aj menej majetný vodič. Za koľko sa táto mašina predáva?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.07.2022
Diskusia:
Zdroj: Cosmin Ion@Facebook

Dacia Logan s 220-koňovým...

Auto-moto zaujímavosti

Rumunská automobilka vyrába najmä stroje, ktoré sú dostupné. Lacné vozidlá z Rumunska sa na trhu rýchlo uchytili a tešia sa popularite. Netreba však zabúdať na ďalšiu dôležitú vlastnosť. Okrem ceny ponúkajú aj zaujímavú úroveň úžitkovej hodnoty.

Najlacnejšie Dacia s 220-koňovým motorom

Keď sa povie lacné vozidlo, nikto neočakáva, že taký stroj zvládne extrémne zrýchlenie alebo bude disponovať s výkonom vyšším ako 200 koní.  Čo ponúka pretekárska Dacia Logan s extrémnym výkonom?

Z histórie

História modelu začína v roku 2004. Už za prvých 6 mesiacov predal rumunský výrobca 20-tisíc kusov vozidiel. V roku 2009 už model hlásil 100 000 registrácií, čo bol skutočne impozantný výkon. Tu sa zrodil nápad, dopriať Dacii to, čo jej býva odopierané. Výkon a nie hocijaký. Chce to skutočne šialený údaj s ohľadom na nízku cenu vozidla.

Motory

Prvá generácia ponúkala ako najsilnejší motor atmosférický 1.6 motor. 2. generácia už ponúkala „litrový objem s turbom“ s výkonom 100 koní. Je to málo? Neboj sa, nájdu sa Dacia fanatici, ktorí sa postarajú o prekonanie zaužívaného.

Dacia s extrémnou akceleráciou?

Existuje niečo, čo donedávna Dacia zákazníkom neponúkla? Nikdy v histórií nevedela Dacia podliezť zrýchlenie za menej ako 10 sekúnd. Táto Dacia Logan ťa dostane. Chuťovka ponúka 2-litrový motor s výkonom 220 koní. A dokáže pokoriť nejeden rýchlostný limit.

Hmotnosť 1 050 kg

Automobil s celkovou hmotnosťou len 1 050 kg je stvorený na podliezanie rýchlostných limitov. Áno, práve pôsobivá dynamika je tým, čo budeš chcieť od tejto mašiny predviesť ako prvé! Čo robí ešte vozidlo zaujímavé pre verejnosť?  Pôsobivý žltý lak s čiernymi grafickými polepmi zaujme na prvý pohľad.

Ostrá prerábka

Pútanie pohľadov nie je prvá vec, čo majiteľov Dacie napadne pri opise svojho vozidla. Ani ostatné vlastnosti nie sú pre rumunské „low-cost“ vozidlo vlastné. Vozidlo zdieľa so základom len karosériu, svetlá a ďalšie malé detaily. Tu začína úprava. Prerábka si vyžiadala zásah do takmer všetkých ostatných častí automobilu.

Dacia monštrum?

Karoséria je z laminátu. Dostala citeľné rozšírenie vpredu aj vzadu, ktoré bolo nutné pre osadenie 17-palcových kolies s pneumatikami od Michelinu a Avonu. Lakované kolesá so širším rozchodom dodali automobilu pretekársky šmrnc a postarali sa o potvrdenie skutočného úmyslu, spraviť z Loganu cestného piráta. To sa, zdá sa, podarilo.

Pohon

V útrobách drieme štvorvalec F4R od Renaultu, ktorý dostal značné zvýšenie výkonu. Celkový výkon tak činí až 220 koní!  Výkon na predné kolesá prenáša 6-stupňová prevodovka Sadev. Udržať stádo koní na vozovke dokážu spoľahlivé predné brzdy Ksport a zadné brzdy od spoločnosti AP Racing. Výborné tlmenie nárazov zabezpečujú tlmiče Intrax, ktoré ponúkajú majiteľovi možnosť nastavenia v 3 polohách. Tento závodný špeciál bol prestavaný už v roku 2020 a teší sa pozornosti aj dnes.

Cena

Nejedná sa o žiadneho náhodného nadšenca. Majiteľom vozidla je pretekár Ion Cosmin.  Svoj vyšperkovaný závodný model ponúka na predaj za 35 000 eur. Táto cena počíta ešte s malým znížením. Ako bonus dostane nový majiteľ záložnú karosériu na výmenu. Ani v prípade rozbitia vozidla o neho majiteľ nepríde. Koľko tento unikát vydrží na trati? Podmienky pretekárskych okruhov sú drsné, uvidíme ako sa s nimi tento stroj popasuje. O príbehu tohto auta budeme celkom určite ešte počuť.

Nutný základ

Ak očakávaš v interiéri vozidla zázraky, neprídeš si na svoje. Interiér je minimalistický. Vznikol len pre potreby základných úloh, neobsahuje nič, čo by si získalo výraznú pozornosť. To sa však nedá povedať o tomto automobile. Taký skvost sa v ponuke áut na predaj len tak nevidí. Pre náročného zákazníka je určený príves, ktorý je doplnkov výbavou vozidla. Jeho cena je „len“ 2 800 eur.

Bezpečnostné prvky

To, čo bolo ušetrené v interiéri, vynahradí vozidlo pestrou a potrebnou výbavou. Bezpečnosť zabezpečuje plnohodnotná ochranná klietka, ktorou disponujú pretekárske vozidlá. O komfort posádky sa postarajú sedačky značky OMP. Ďalšou výbavou je volant značky Momo a automatický hasiaci systém.

Pretekárska Dacia Logan

Pretekárska Dacia Logan by prekvapila aj samotného výrobcu. Táto rumunská prerábka sa rozhodne nemusí za svoj výkon hanbiť. Koľko by si bol ochotný zaplatiť za dostupný automobil s týmito parametrami? Cena je viac ako dobrá. A rovnako aj parametre! Podeľ sa s nami o tvoj názor na najlacnejšiu Daciu s 220-koňovým motorom.

Zdroj: Cosmin Ion@Facebook

Dacia Logan s 220-koňovým motorom

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lacné rodinné auto: TOP 5 jazdeniek do 20 000 eur!Dá sa dnes kúpiť automobil, ktorý zaujme parametrami a nezruinuje rozpočet vysokou cenou?...6. Júl, 2022
02480-koňová zadokolka: Posledné BMW M2 delo so spaľovacím motorom!Nového BMW M2 dela sa dočkáme už v roku 2023. Dostane kľúčové diely od väčšieho BMW M4....4. Júl, 2022
03TOP Bentley Continental GT na svete: 650-koní, motor V12, unikátne doplnky!Keď sa povie najvýkonnejšie, najrýchlejšie a najluxusnejšie Bentley Continental GT na...2. Júl, 2022