Niektoré modely Fordu pôjdu do dôchodku. Ktoré to budú?

Automobilka Ford sa chystá na reštrukturalizáciu svojho portfólia naozaj výrazne. Nové modely akosi vytláčajú tie staré, ktoré v ponuke figurujú dlhodobo. To, že Ford Mondeo už nebude minimálne v rovnakej forme, ale zmení ju, je každému jasné nejaký čas. Teda odvtedy, čo sa nová generácia predstavila v Ázii ako crossover podobný Citroënu C5 X. Ale na hrane je to aj s inými autami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.11.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Niektoré modely Fordu...

Auto-moto zaujímavosti

Zatiaľ to nie sú všetko potvrdené informácie, ale hovorí sa, že automobilka sa postupne zbaví až troch svojich modelov. Nebudeme hovoriť o C-Maxe, ktorý je už dávno preč, ale o Fieste. Výroba Fiesty má skončiť v roku 2023 a náhrada má byť maximálne vo forme Pumy a aj elektrickej Pumy. Pumu automobilka vyrába v rumunskej fabrike a má pôsobiť ako náhrada za dlhodobo obľúbený malý model. Fiesta tak skončí po 47 rokoch a po 9 generáciách. Je to z dôvodu, že výroba v nemeckom závode v Kolíne nie je tak rentabilná a presun do inej fabriky by nebol vôbec jednoduchý.

Niektoré modely Fordu pôjdu do dôchodku. Ktoré to budú?Zdroj: Autobazar.EU

Koniec výroby Fiesty však znamená ešte jednu vec. V Kolíne sa prestanú vyrábať aj motory. Po fabrikách v Spojených štátoch amerických je práve v Kolíne najvýznamnejšia továreň, v ktorej sa pohonné jednotky vyrábali. Kolínska továreň bude prestavaná na miesto, kde sa bude vyrábať stredný elektrický crossover už budúci rok. V pláne je vyrobiť 1,2 milióna elektrických vozidiel počas najbližších 6 rokov práve v Kolíne. Výroba litrového trojvalca sa tak kompletne presunie do Rumunska.

Pôvodná Fiesta sa ukázala už v roku 1976 a odvtedy sa podarilo automobilke predať až 18 miliónov malých hatchbackov po celom svete. Výroba prebiehala až v 13 rôznych krajinách na svete.

Niektoré modely Fordu pôjdu do dôchodku. Ktoré to budú?Zdroj: Autobazar.EU

Ďalším modelom, teda ďalšími dvomi modelmi, ktoré opustia trh sú modely Galaxy a S-Max. V súčasnosti patria medzi najpriestrannejšie vozidlá svojho segmentu, teda segmentu, ktorý sa postupne vytráca kompletne v prospech modelov SUV. Ford Galaxy, ktorý vo svojej samostatnej druhej generácii debutoval v roku 2006 priniesol radosť až 820 000 zákazníkom po celej Európe. Aktuálna tretia generácia vzniká spolu s druhou generáciou S-Maxu a ich predaje, na nešťastie, výrazne padajú. V roku 2021 sa podarilo dodať len 4 700 kusov modelu Galaxy a 7 400 kusov modelu S-Max. Nie je to však len zníženým dopytom, je to aj odstávkami a výraznými nedostatkami rôznych komponentov. Objednávkové formuláre pre oba tieto modely sú už uzavreté a zvyšné, ktoré sú stále platné a majitelia si ich stihli objednať, vyrobí fabrika v španielskom meste Valencia. V ostatnej fáze života mali tieto modely najlepšiu možnú pohonnú sústavu, ktorou bol hybridný systém pozostávajúci z 2,5-litrového štvorvalca pracujúceho v Atkinsonovom cykle a malého elektromotora doplneného batériou s kapacitou 1,1 kWh. Systém je spojený s klasickou prevodovkou eCVT, ktorá vychádza z predchádzajúcej spolupráce s Toyotou a celkový výkon je 140 kW (190 k). Po vylúčení S-Max u a Galaxy z ponuky sa tak najväčším európskym osobným modelom stáva Kuga. Tá rozhodne neponúka až taký veľký priestor ako práve dva odstavené veľké vany, ktoré prepravovali rodiny a pracovné skupiny dlhé roky.

Niektoré modely Fordu pôjdu do dôchodku. Ktoré to budú?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Čo sa to zase deje s cenami palív? Prečo stále rastú?Chvíľu to vyzeralo, že ceny palív pôjdu dole, ale pred mesiacom sme priniesli informáciu o...7. November, 2022
02Nová Dacia Manifesto: Ford Bronco za menej!Nízkonákladová výroba sa pomaly pretavila do prinášania skutočne zaujímavých modelov áut....18. September, 2022
03DS7 Crossback Black Edition: Šou pokračujeNedávno automobilka DS Automobiles ukázala modernizovanú verziu svojho modelu DS7...8. November, 2022