Nový Jeep Grand Cherokee bude najskôr ako predĺžený model L

Jeep Grand Cherokee, ktorý je na trhu v súčasnosti začal svoju púť v roku 2011, čo znamená, že by sa mal zberať do automobilového dôchodku a uvoľniť miesto novšiemu modelu. Avšak to nie je úplne tak. Nový Grand Cherokee prichádza, ale ako predĺžená verzia s označením L.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.01.2021
Diskusia:

Nový Jeep Grand Cherokee...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model je úplne iný. Takže Grand Cherokee a Grand Cherokee L sú dve rôzne autá. Grand Cherokee L je omnoho väčší ako Grand Cherokee, dokonca môže mať až tri rady sedadiel. Tento model má výraznú prednú časť, ktorá však už tradične disponuje siedmimi vertikálnymi lištami. Okolo nich sú svetlá, ktoré využívajú na svoju funkciu LEDky. Obrovské auto sa ani nechce tváriť menšie ako reálne je. Horizontálna línia pod oknami sa zvrtne až pri poslednom stĺpiku karosérie, čo podporuje dojem extrémnej dĺžky.

O veľkosti auta svedčí, že 21-palcové zliatinové disky naozaj zanikajú. Oproti Grand Cherokee je verzia L, tá nová, väčšia v každom smere. Na dĺžku má 5,13 metra, čo znamená, že je vo veľkostnej kategórii BMW X7 a Mercedesu GLS. Prerastá ho, samozrejme Cadillac Escalade, najmä jeho predĺžená verzia, ktorá už atakuje veľkosť európskych pick-upov. Pritom Grand Cherokee L má rázvor až 310 centimetrov, aby mali pasažieri v interiéri dostatok miesta.

Jeep Grand Cherokee LZdroj: Jeep

O veľkosti svedčí aj fakt, že pri siedmich sedadlách ponúka tento model batožinový priestor s objemom 484 litrov. Po sklopení tretieho radu veľkosť vzrastie až na 1328 litrov. Vpredu je priestoru tiež dosť, ale je poznať, že vozidlo je celkovo modernejšie. Stredný displej má pre základné verzie 8,4-palcovú uhlopriečku. Lepšie vybavené modely budú mať 10,1 palca. Na displeji funguje systém Uconnect 5. Ten štandardne funguje s Apple CarPay a Android Auto. A ako bonus bude až 12 konektorov USB-C. Na prepojenie s infotainmentom budú len dva vpredu, ale ostatnými bude možné nabíjať rôzne zariadenia. Ale výhodou pre tých, čo nemajú dátový program na mobile, teda skoro pre nikoho, bude možnosť pripojiť svoje zariadenie na 4G wi-fi hotspot zabudovaný v aute. Možno tablety a notebooky budú z tohto benefotovať.

Jeep Grand Cherokee LZdroj: Jeep

Zatiaľ je Grand Cherokee L určený len pre trh v Severnej Amerike. To znamená, že základný motor bude V6 Pentastar s objemom 3,6 litra. Ten bude mať výkon 215 kW (290 k). Ale pre takto veľké auto sa viac hodí väčší motor V8 s objemom 5,7 litra, ktorý ponúkne výkon až 265 kW (360 k). Dokonca motor V6 nemusí mať nutne pohon všetkých kolies. Pre V8 je pohon 4x4 štandardom. Pre väčší motor je stanovená hmotnosť prívesu viac ako 3,5 tony. Oba motory budú spojené s automatickou osemstupňovou prevodovkou.

Jeep Grand Cherokee LZdroj: Jeep

Jeep Grand Cherokee L bude mať štandardne vzduchový podvozok. Ten nielen ponúkne rozsialhe možnosti v zmene svetlej výšky, ale zároveň ponúkne viacero alternatív tuhosti podvozku. Predchodca mal vzduchový podvozok len v príplatkovej výbave a pre vyššie stupne výbavy. V štandardnej výbave nového modelu bude, z bezpečnostnej sekcie, varovanie pred kolíziou s automatickým brzdením. Tiež v základnej výbave figuruje asistent udržiavania pruhu, či udržiavanie konštantnej vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla. Za príplatok bude dostupný aj aktívny asistent riadenia s druhým stupňom autonómnej jazdy. Z pohľadu zvukového prejavu informačno-zábavného systému sa Grand Cherokee L posunul od 17-reprákovej sústavy Harman Kardon ku 19-reproduktorovej sústave od výrobcu McIntosh. Zaujímavým doplnkom bude aj dvojdielne strešné okno, aj keď to nebude unikát. Také má predsa aj BMW X7. Toto strešné okno bude štandardom pre výbavy Overland a Limited.

Jeep Grand Cherokee LZdroj: Jeep

Budúci Grand Cherokee bez doplneného písmena L bude mať rázvor kratší o 10 centimetrov a celkovú dĺžku 4 999 milimetrov. Ak by to niekoho zaujímalo, tak táto verzia bude označená ako WL a nahradí tak WK.

O tom, či sa toto auto dostane aj do Európy inak ako individuálny dovoz nepadlo ani slovo, ale bola by škoda nedať do neho výkonný naftový motor, s ktorým by sa Jeep mohol plnohodnotne postaviť proti BMW X7 a GLS od Mercedesu. Jeep Grand Cherokee L bude v produkcii v domácej fabrike v Detroite v USA. Pre krátku verziu budú vyhradené kapacity v Jefferson North Assembly Plant a pre L zase v Mack Avenue Assembly Complex.

Jeep Grand Cherokee LZdroj: Jeep

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonNiekedy sa stane, že automobilky do svojich modelov natlačia naozaj výkonné motory. Teraz...18. December, 2020
02Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaFord Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len...23. December, 2020
03Z BMW X7 spravili terénne autoJe jasné, že v základnej konfigurácii je BMW X7 výhradne cestné auto so zlepšenou možnosťou...28. December, 2020