Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotor

Plug-in hybrid už v ponuke McLarenu bol. Konkrétne to bol vrcholný model P1. Teraz sa táto technológia dostáva aj do bežnejších modelov. Automobilka predstavila model Artura, ktorý využíva práve hybrid, ktorý je možné nabíjať z bežnej elektrickej siete.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2021
Diskusia:
Zdroj: McLaren

Nový McLaren Artura má...

Auto-moto zaujímavosti

Tvarovo je nový model, ktorý nesie názov Artura, podobný tým, ktoré má McLaren v portfóliu už dlhšie. Vlastne by sa dalo povedať, že tieto tvary sú evolúciou, nie revolúciou. Základné črty sú veľmi podobné ako napríklad pri modeloch 600LT a 720S.

Nový model prináša tiež podobný interiér ako ostatné doteraz fungujúce autá. Ale má úplne nový informačno-zábavný systém McLaren Infotainment System MIS II. Nový systém podporuje nielen samotné funkcie auta a čiastočnú telemetriu, ale dokáže spolupracovať aj s mobilnými telefónmi prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. Telemetria má naviac funkciu Variable Drift Control, ale tú automobilka špecifikuje ako výlučne okruhovú špecialitu.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

McLaren postavil Arturu na základe novej karbónovej architektúry, ktorú sám nazýva McLaren Carbon Lightweight Architecture. Rozdielom oproti predchádzajúcej platforme je možnosť použiť batérie a hybridný systém. Pritom všetko váži Artura len 1600 kilogramov. Hybridné komponenty, čiže elektromotor a batéria sú z toho 140 kilogramov a spaľovací motor váži len 170 kíl, čo je o 50 menej ako predchádzajúca V8.

Ušetriť hmotnosť motora sa podarilo odstránením dvoch valcov. Áno, Artura je len V6. Trojliter má prepĺňanie dvomi turbami a výkon 430 kW (585 k). Pritom krútiaci moment je až 584 Nm. Sekunduje mu elektromotor s výkonom 70 kW (95 k) a krútiacim momentom 225 Nm. Celkovo sa tak Artura môže pýšiť výkonom sústavy 500 kW (680 k) a krútiacim momentom masívnych 804 Nm.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

Vďaka hybridnému systému sa superšport dostane na stovku za 3,0 sekundy. To znamená, že je len o 0,2 sekundy pomalší v tejto disciplíne ako predchádzajúci plug-in hybrid automobilky, P1. Maximálna rýchlosť je 330 kilometrov za hodinu a motor je spojený s dvojspojkovou automatickou prevodovkou s ôsmimi stupňami.

Keďže je to plug-in hybrid, tak dokáže jazdiť aj výhradne na elektrickú energiu. Má ju uskladnenú v batériách s kapacitou 7,4 kWh. Na nabitie dokáže prejsť až 30 kilometrov. Štandardný nabíjací kábel ESVE, ktorý je k autu dokáže nabiť z nuly na 80 percent batériu za dve a pol hodiny.

Predpokladaná cena takéhoto auta je 200-tisíc eur.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupPorsche 911 GT3 Cup je dlhodobo najpredávanejším pretekárskym autom svojej triedy. A to...16. December, 2020
02Porsche oslavuje 25 rokov Boxsteru, pripravilo špecialituPorsche Boxster začal svoj život ako nový modelový rad roadsteru s motorom v strede už...14. Január, 2021
03Lamborghini postavilo auto bez čelného skla na normálne cestyAuto bez čelného skla je unikát, ale nie je to úplne nevídaná možnosť, veď Ferrari malo...23. December, 2020