Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotor

Plug-in hybrid už v ponuke McLarenu bol. Konkrétne to bol vrcholný model P1. Teraz sa táto technológia dostáva aj do bežnejších modelov. Automobilka predstavila model Artura, ktorý využíva práve hybrid, ktorý je možné nabíjať z bežnej elektrickej siete.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.02.2021
Diskusia:
Zdroj: McLaren

Nový McLaren Artura má...

Auto-moto zaujímavosti

Tvarovo je nový model, ktorý nesie názov Artura, podobný tým, ktoré má McLaren v portfóliu už dlhšie. Vlastne by sa dalo povedať, že tieto tvary sú evolúciou, nie revolúciou. Základné črty sú veľmi podobné ako napríklad pri modeloch 600LT a 720S.

Nový model prináša tiež podobný interiér ako ostatné doteraz fungujúce autá. Ale má úplne nový informačno-zábavný systém McLaren Infotainment System MIS II. Nový systém podporuje nielen samotné funkcie auta a čiastočnú telemetriu, ale dokáže spolupracovať aj s mobilnými telefónmi prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. Telemetria má naviac funkciu Variable Drift Control, ale tú automobilka špecifikuje ako výlučne okruhovú špecialitu.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

McLaren postavil Arturu na základe novej karbónovej architektúry, ktorú sám nazýva McLaren Carbon Lightweight Architecture. Rozdielom oproti predchádzajúcej platforme je možnosť použiť batérie a hybridný systém. Pritom všetko váži Artura len 1600 kilogramov. Hybridné komponenty, čiže elektromotor a batéria sú z toho 140 kilogramov a spaľovací motor váži len 170 kíl, čo je o 50 menej ako predchádzajúca V8.

Ušetriť hmotnosť motora sa podarilo odstránením dvoch valcov. Áno, Artura je len V6. Trojliter má prepĺňanie dvomi turbami a výkon 430 kW (585 k). Pritom krútiaci moment je až 584 Nm. Sekunduje mu elektromotor s výkonom 70 kW (95 k) a krútiacim momentom 225 Nm. Celkovo sa tak Artura môže pýšiť výkonom sústavy 500 kW (680 k) a krútiacim momentom masívnych 804 Nm.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

Vďaka hybridnému systému sa superšport dostane na stovku za 3,0 sekundy. To znamená, že je len o 0,2 sekundy pomalší v tejto disciplíne ako predchádzajúci plug-in hybrid automobilky, P1. Maximálna rýchlosť je 330 kilometrov za hodinu a motor je spojený s dvojspojkovou automatickou prevodovkou s ôsmimi stupňami.

Keďže je to plug-in hybrid, tak dokáže jazdiť aj výhradne na elektrickú energiu. Má ju uskladnenú v batériách s kapacitou 7,4 kWh. Na nabitie dokáže prejsť až 30 kilometrov. Štandardný nabíjací kábel ESVE, ktorý je k autu dokáže nabiť z nuly na 80 percent batériu za dve a pol hodiny.

Predpokladaná cena takéhoto auta je 200-tisíc eur.

Nový McLaren Artura má menej valcov, ale pomáha mu elektromotorZdroj: McLaren

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lamborghini postavilo auto bez čelného skla na normálne cestyAuto bez čelného skla je unikát, ale nie je to úplne nevídaná možnosť, veď Ferrari malo...23. December, 2020
02Ešte väčšie krídla prináša McLaren SabreNajnovšie dielo od McLarenu má väčšie krídla ako dáva jeden energetcký nápoj. Nový model...7. Január, 2021
03Porsche oslavuje 25 rokov Boxsteru, pripravilo špecialituPorsche Boxster začal svoj život ako nový modelový rad roadsteru s motorom v strede už...14. Január, 2021