Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od Mazdy

Už je to nejaký čas, čo sa v ponuke objavil Morgan 3-wheeler, ktorý ukázal, že nie všetky autá potrebujú štyri kolesá a nie všetky trojkolesové vozidla potrebujú šialený hypermoderný design, ktorým sa prezentuje Can-Am Spyder. Teraz prichádza nová generácia trojkolesového vozidla od Morganu a bude niesť názov Morgan Super 3.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Morgan

Nový Morgan Super 3 bude...

Auto-moto zaujímavosti

Nová generácia trojkolesového automobilu je odkazom z histórie, ktorý sa nesie už 113 rokov. Pritom je toto naozaj úplne nová generácia, ktorá má rovnaký charakter a zážitky ako jeho predchodcovia, ale výrobca tvrdí, že je najviac konfigurovateľným modelom v histórii automobilky. Dokonca je na tom vraj lepšie ako Plus Four a Plus Six.

Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od MazdyZdroj: Morgan

Trojkolesové auto sa bude vyrábať v britskej fabrike v meste Malvern vo Worcestershire. Základom pre vozidlo bude hliníkový monokok a spolu s dielmi karosérie bude tvoriť pevný základ na ochranu pasažierov. Túto technológiu využívajú už aktuálne modely Plus Six z roku 2019 a Plus Four zroku 2020. Takýto základ má malému autu zabezpečiť nižšiu hmotnosť a väčšiu pevnosť konštrukcie. Vzhľadom na prepracované interiérové prvky je v novom Super 3 viac miesta nielen pre pasažierov, ale aj pre batožinu.

Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od MazdyZdroj: Morgan

Na prvý pohľad je Super 3 veľmi podobný svojmu predchodcovi, ale využíva úplne iné konštrukčné riešenia. Kým 3-wheeler mal véčkový motor medzi kolesami a odkazoval tak na dvadsiate roky minulého storočia, Super 3 čerpá inšpiráciu v polovici až konci toho istého storočia. Najväčším prekvapením je teda absencia véčkového motora medzi prednými kolesami.

Vnútro je navrhnuté tak, aby bol Super 3 použiteľný aj ako dobrodružné vozidlo. Kvôli tomu sú všetky ovládacie prvky vodeodolné a prachuvzdorné, dokonca sú takto upravené aj USB konektory a digitálny displej. Každý prvok, ktorého sa vodič, či spolujazdec dotýkajú je vyrobený z kovu, čo znamená, že je chladný na dotyk. Jedným z mala prvkov, ktoré prechádzajú z minulej generácie trojkolesového auta do tohto nového je štartovacie tlačidlo. To našlo inšpiráciu v odpaľovacom tlačidle na rakety vo vojenských lietadlách.

Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od MazdyZdroj: Morgan

Pohon malého auta s tromi kolesami zabezpečuje trojvalec od Fordu, ktorý má atmosférické plnenie a spaľuje benzín. Má  objem 1,5 litra a je celkom nemožné ho nájsť vo Fordoch bez prepĺňania. Morgan zatiaľ nehovorí o žiadnych výkonových parametroch, ale jedným dychom hovorí, že pohonná jednotka je dostatočne výkonná, veľmi úsporná a má charakter. Vraví tiež, že úplne perfektne sedí ku náture Super 3. Motor je spojený s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou z produkcie Mazdy. Tá ju využíva v modeli MX-5. Avšak pre použitie v Morgane prešla prevodovka niektorými zmenami zásadnými zmenami. Niektoré jej časti sú z karbónu.

Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od MazdyZdroj: Morgan

Nový super 3 sa už teraz dá objednať v Británii a Európe a prvé dodávky sú naplánované už o niekoľko mesiacov. Počiatočná cena pre obyvateľov Veľkej Británie je necelých 35 000 britských libier pred lokálnym zdanením. Ak si chcete pozrieť ako vyzerá a spraviť si vlastnú konfiguráciu, tak Morgan pripravil naozaj premakaný konfigurátor, v ktorom sa dajú navoliť naozaj detailné vylepšenia a zmeny. Začína to farbami, končí doplnkami a dokonca je možné zvoliť aj vlastnú farbu na mieru.

Nový Morgan Super 3 bude mať motor od Fordu a prevodovku od MazdyZdroj: Morgan

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíNie každý potrebuje SUV. Veď predsa ako optimálne služobné auto, ktoré sa dá kombinovať...8. Február, 2022
02Porsche Macan T má byť obratné rodinné SUV so slávnym logomPorsche je aktuálne iba na niekoľkých modelových radoch, ale tie majú naozaj extrémne veľa...23. Február, 2022
03Skúsili sme BMW M240i, jazdí brutálneBMW stále používa platformu s pohonom zadnej nápravy aj pre menšie autá. A najviac...1. Marec, 2022