Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu Stellantis

Francúzska automobilka Peugeot stále so súčasnou generáciu modelu 3008 prešla výrazným prerodom. Kým predtým to bol výraznejšie crossover so začlenením skôr ku MPV, teraz sa viac tvári ako SUV. A presne tento recept použije aj v budúcnosti pre ďalšiu generáciu, z ktorej najskôr prichádza verzia e-3008, plne elektrická, prinášajúca mnohé novinky nielen v dizajne, ale aj v použitých technológiách.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.09.2023
Diskusia:
Zdroj: Peugeot

Nový Peugeot e-3008...

Auto-moto zaujímavosti

Prvé a základné, čo sa na novom aute zmení je samotný tvar karosérie. Stále síce ostane verný svojmu pôvodnému, teda súčasnému prevedeniu, čo sa týka samotnej filozofie, ale bude mať výrazne zmenené tvary a viac kupé štýlu. Vpredu bude lákať na obrovskú masku, ktorá bude pozvoľna prechádzať do nárazníkov cez tri LED pásy pripomínajúce stopy po pazúroch leva. Novinka bude mať na dĺžku 4,54 metra a na šírku 1,89 metra. Najskôr sa objaví ako elektrický automobil, čiže tvary spaľovacích verzii môžu byť jemne zmenené. Peugeot e-3008 bude mať štandardne LED svetlá a v niektorých verziách aj Pixel LED, maticové adaptívne lúče vpredu.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Zvonka, vrátane zadnej časti, to bude evolúcia súčasných tvarov a vozidlo bude pôsobiť dynamicky aj keď stojí. Na výber bude zo 6 farieb a rôznych zliatinových diskov s priemerom až enormných 21 palcov. Interiér zase využije ďalšiu evolúciu systému i-Cockpit, ktorý bude mať 21-palcový širokouhlý displej pred vodičom tiahnúci sa krížom cez celú prístrojovú dosku. Ak ste toto už niekde videli, tak inšpirácia niektorými prémiovými automobilkami je až neodškriepiteľná. Toto je však záležitosť najviac vybavenej verzie. Slabšie vybavené alternatívy budú mať dva 10-palcové displeje v spoločnom rámiku.

Pod hlavným displejom ale bude aj menší displej, ktorý poznáme z 308 a 408. Naň si môžete umiestniť niekoľko skratiek, ktoré používate najčastejšie. Štandardom pre Peugeot e-3008 bude vyhrievanie sedadiel, ale aj sedadlá s chrbticovým certifikátom AGR. Peugeot odhalil aj to, že základný objem batožinového priestoru bude 470 litrov pre verziu s pohonom oboch náprav a 520 litrov pre verziu s pohonom prednej nápravy.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Základom elektrického systému automobilu bude úplne nová verzia komponentov. Batéria bude mať 400 V a 73 kWh v základnej verzii. Ponúkne až 157 kW (215 k) a 343 Nm. Automobilka hovorí, že tento základ by mal prejsť na jedno nabitie až 525 km. Dvojmotorová verzia má síce rovnakú batériu, ale pridáva motor s výkonom 83 kW (113 k) a krútiacim momentom 166 Nm na zadnú nápravu. Celkovo je kombinovaný výkon až 240 kW (326 k) a rovnako ako predokolka má aj štvorkolka dojazd 525 km.

Zaujímavejšie veci avšak ponúkne Long Range špecifikáciu. Bude mať batériu s kapacitou až 98 kWh, už tú čistú, a elektrický motor s výkonom 170 kW (231 k) poháňajúci predné kolesá. Aj tu je krútiaci moment na hodnote 343 Nm, ale na nabitie dokáže táto verzia prejsť až 700 km. Pre väčšiu batériu však automobilka neprinesie pohon všetkých 4 kolies, lebo zjavne samotná batéria prekáža pri montáži druhého elektrického motora. Výhody štvorkolky si tiež môžete využívať iba v prípade, že je rýchlosť menšia ako 135 km/h. Aj alternatíva s pohonom všetkých kolies je nad touto rýchlosťou iba s pohonom prednej nápravy.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Novinka, ktorú Peugeot implementuje do nového modelu e-3008 bude nielen možnosť nabíjať výkonom až 160 kW jednosmerným prúdom, ale aj možnosť odovzdávať energiu v štandarde V2L. V takom prípade dokážete poháňať domáce spotrebiče s celkovým výkonom až 3 kW a 16 A. Peugeot e-3008 prinesie aj smart nabíjanie, ktoré dokáže využiť určité časti, kedy je energia lacnejšia a znížiť tak záťaž na peňaženku v čo najväčšej miere.

Veľký dojazd by určite nebol možný bez tepelného čerpadla, ktoré autu znižuje spotrebu elektrickej energie. Toto čerpadlo je štandardom pre všetky stupne výbavy a takisto pre všetky stupne výbavy je štandardom aj regeneratívne brzdenie posielajúce energiu naspäť do batérií pri spomaľovaní. Pri regeneratívnom brzdení sa automaticky zopnú zadné brzdové svetlá a úroveň sa dá korigovať pádlami pod volantom.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Peugeot svoj najnovší crossover bude vyrábať vo fabrike Stellantis v meste Sochau vo Francúzsku, kde bude vyrábať aj samotné batérie. Úvodná informácia hovorí o tom, že automobilka začne dodávať tieto zaujímavé vozidlá už pred koncom tohto roka. A ak by ste chceli odporúčanie, tak rovno zvoľte verziu s najväčšou kapacitou v ponuke.

O cene je teda ešte stále skoro hovoriť, ale treba rátať s tým, že na trhu sú už osvedčení hráči, možno s trochu väčším interiérovým priestorom. Áno, hovoríme o Škode Enyza a Volkswagene ID.4. V súčasnosti, pri pohľade na cenotvorbu však treba brať do úvahy aj doterajšieho outsidera, Ford Mustang Mach-E, ktorý sa dokáže s Peugeotom porovnať obrovskou batériou a tiež pohonom jednej nápravy v prípade najväčšieho dojazdu. Pri Forde je však poháňaná zadná náprava a dojazd je 600 km.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Toto všetko platí o elektrickej verzii, tá príde ako prvá. Po nej však majú nasledovať aj alternatívy so spaľovacími agregátmi. Veď by bola škoda nechať úplne nový full hybrid s 1,2-litrovým motorom len tak v sklade. A model ešte určite vydrží pár rokov aj s ostatnými spaľovacími motormi.

Nový Peugeot e-3008 predvádza najpokrokovejšiu elektrickú technológiu koncernu StellantisZdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes triedy E vyrukoval s najlepšou verziou, nie je to AMGMinulá generácia Mercedesu triedy E priniesla niečo, po čom trh pišťal už dobre dlho....7. September, 2023
02Vylepšený Peugeot 508 je na Slovensku, koľko bude stáť?Automobilka Peugeot inovovala svoj model, ktorý má najvyššie číselné označenie zo...12. August, 2023
03Peugeot 308 SW GT PHEV: Aj rodinné, aj dynamické, aj elektrické, aj s turbomotoromTo, čo vidíte na fotkách je aktuálne tretia generácia Peugeotu 308 a vlastne aj tretia,...29. August, 2023