Octavia RS rekordér: 365,5 km/h, najrýchlejší preplňovaný 2-liter už 10 rokov!

Škode sa podaril významný rekord, ktorý dodnes neprekonal žiaden iný automobil!Octavia RS - už 10 rokov najrýchlejší preplňovaný 2-liter na svete! Dodnes nemá pokoriteľa. Namiesto výkonu sériového modelu 240 km/h, dá tento špeciál rekordných 365,5 km/h! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.09.2021
Diskusia:
Zdroj: skoda-storyboard.com

Video: Škoda Octavia vRS...

Auto-moto zaujímavosti

Škoda v roku 2021 oslávi niekoľko prvenstiev a výročí. Tento rok je už 30 rokov v koncerne Volkswagen. Superb sa vyrába už 20 rokov. Nepokoriteľný výkon dosahuje aj v disciplíne najrýchlejších mašín sveta. Dodnes neprekovaný rekord sa podarilo vytvoriť v roku 2011 na rýchlostnej trati v Bonneville. Rekordérom, najrýchlejším preplňovaným 2-litrom, je tak dodnes upravený model Octavia RS 2. generácie po facelifte. Aké úpravy boli nutné pre vytvorenie rekordu?

Škoda Octavia vRS Bonneville Špeciál Zdroj: skoda-storyboard.com

Najrýchlejší preplňovaný 2-litrový motor

V originálnom šate disponovala štandardným 2,0-litrovým agregátom. Vozidlo dostalo výkonnejšie turbodúchadlo od spoločnosti Garrett. Chladenie agregátu zabezpečil špeciálny pretekársky chladič. Ďalšou úpravou bola svetlá výška vozidla, ktorá sa znížila o výrazných 80 mm. Škoda pre vytvorenie „bonnevilleského špeciálu“ využila špeciálny ochranný rám a mnohé rozširujúce prvky bezpečnostnej výbavy. Škoda Octavia RS dostala mreže okien, brzdiaci padák a  hasiace prístroje.

Škoda Octavia vRS Bonneville Špeciál Zdroj: skoda-storyboard.com

Upravený výkon, palivo

Najväčšie zmeny sa udiali pod kapotou. Výkon Škody Octavia vRS Bonneville Special presahuje hranicu 500 koní a plniaci tlak turbodúchadla je viac ako 200 kPa. Šťavu a silu si Octavia RS rekordér dopĺňa pretekárskym vysokooktánovým palivom – zmesou vody a metanolu. Octavia RS dostala nový palivový systém, väčší chladič a prevodovku s dlhšími prevodovými stupňami z ekonomickej Octavie GreenLine. Brzdový systém podržal padák, ktorý vodič aktivoval zatiahnutím páčky. Tieto šialené úpravy vystrelili ručičku tachometra na rekordnú hranicu 365,5 km/h. Pozeráš sa na dodnes najrýchlejšiu mašinu s prepĺňaným dvojlitrovým motorom.

Škoda Octavia vRS Bonneville Špeciál Zdroj: skoda-storyboard.com

Zaujímavý rekordér

Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že model nevznikol za účelom vytvorenia rekordu. Vozidlo bolo vyrobené pôvodne na objednávku pre importéra zo Spojeného kráľovstva a malo slúžiť ako novinárske vozidlo. Nápad prevetrať ho na soľných pláňach Utahu, sa zrodil až potom, čo bol odovzdaný majiteľovi.

Octavia RS: 365,5 km/h, najrýchlejší preplňovaný 2-liter už 10 rokov!Zdroj: skoda-storyboard.com

Vzhľad a úspech

Neprehliadnuteľný imidž zabezpečuje odtieň Corrida Red, ktorý dodnes poznáme z športových RS modelov Škoda. Svoj zelenostrieborný lak prišiel na rad až neskôr. Ani pokorenie rýchlosti blízko hodnote 400 km/h nebolo zámerom. Hlavní aktéri túžili po dosiahnutí rýchlosti 300 km/h. Nezabúdaj, že oficiálna maximálna rýchlosť sériového modelu je len 240 km/h! Niektoré zdroje uvádzajú dosiahnutú rýchlosť až 367,97 km/h. Ako hodnotíš tento viac ako desaťročný rekord?

Octavia RS: 365,5 km/h, najrýchlejší preplňovaný 2-liter už 10 rokov!Zdroj: skoda-storyboard.com

Škoda Octavia vRS Bonneville Špeciál

Poznáš iný automobil, ktorý dokázal v úzkej disciplíne väčší úspech ako táto Octavia RS? Aký automobilový rekordér ťa zaujal najviac? Podeľ sa s nami o typ na ďalšieho rekordéra, hodného pozornosti.

Zdroj: whichcar.com, skoda-storyboard.com

Škoda Octavia vRS rekord v Bonneville - najrýchlejší preplňovaný 2-liter od 2011

Video: Škoda Octavia vRS rekord v Bonneville 2011

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Peugeot s rekordným nájazdom: Za 9 rokov 591 000 km!Na trhu máme vyhlásených kráľov výdrže a extrémneho nájazdu. Odhliadajúc od nezničiteľných...26. September, 2021
02Dacia Duster Combi existuje: Za príplatok 2 999 €Dacia Duster ako Kombi? Realita! Nejedná sa o žiadnu dizajnovú štúdiu. Tento stroj z pera...22. September, 2021
03Lada Niva špeciál pre EÚ: Len 50 ks, cena 19 990 €!Kto je ochotný zaplatiť skoro 20 000 € za terénne auto s ruskými koreňmi? Odpoveď súvisí...24. September, 2021