Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku

V každom aute by mali rodičia používať pre svoje dieťa príslušnú detskú sedačku, dokonca to ukladá samotný zákon. A nie je to len tak pre nič-za nič. Detská sedačka je optimalizovaná na veľkosť dieťaťa a tým pádom ho dokáže lepšie ochrániť v prípade nárazu. Je však dôležité dbať na to, aby bolo dieťa v tejto sedačke dobre upevnené a tiež aj aby bola sedačka dobre upevnená.

JozefM v Rady a tipy
01.12.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Recaro

Poradíme vám ako vybrať...

Rady a tipy

Lenže sedačiek je na trhu naozaj veľa a vyznať sa v nich nemusí byť úplne jednoduché. Pozrime si teda aké sú základné charakteristiky, ktoré detské sedačky majú a na ktoré treba prihliadať pri samotnej kúpe a výbere.

Veľkosť a hmotnosť dieťaťa

Veľkosť a hlavne hmotnosť detí je hlavná veličina pri výbere sedačky. Dokonca základná kategória od 0 rokov by mala mať sedačku proti smeru jazdy, čo je logické, lebo v prípade silnejšieho brzdenia, alebo nehody sú sily rozložené na celé telo, ktoré sa oprie do škrupiny samotného telesa sedačky. Týmto sedačkám pre úplne malé deti sa ľudovo hovorí aj vajíčko a často bývajú súčasťou trojkombinácie kočiara.

Teoretické rozdelenie je jasné, dokonca sú na to aj kategórie. Pokrývajú hmotnosť detí od 0 do 36 kilogramov, čo je teoreticky od narodenia do 12 rokov. Potom už môžu sedieť bez nutnosti akéhokoľvek dodatočného prispôsobenia na bežnom sedadle. Dokonca od 12 rokov a výšky 150 centimetrov povoľuje slovenský zákon sedieť aj na prednom sedadle spolujazdca. Skupiny detských sedačiek sú teda:

-        od 0 do 13 kilogramov

-        od 9 do 18 kilogramov

-        od 15 do 36 kilogramov

-        podsedáky

Jednotlivé skupiny sa prekrývajú, aby nebolo nutné v určitom momente presne riešiť novú sedačku. Toto je však norma ECE-R 44. Existuje však ešte norma ECE-R 129, ktorá má skôr svetovú platnosť a tá hovorí o výške dieťaťa, nie o jeho hmotnosti. Tu je a skupín viac:

-        Q0: do 60 cm

-        Q1: od 60 do 75 cm

-        Q1.5: od 75 do 87 cm

-        Q3: od 87 do 105 cm

-        Q6: od 105 do 125 cm

-        Q10: nad 125 cm

Normy sú hlavne orientačné, lebo dieťa, ktoré sedí, podľa jednej normy do sedačky, nemusí sadnúť podľa druhej, preto treba dbať aj na komfort a dostatočné upevnenie. Reálne ak má dieťa 12,8 kilogramu, už môže mať výšku, kedy potrebuje väčšiu sedačku a nasilu ho voziť v menšej je kontraproduktívne. Aj otočenie do smeru jazdy je individuálna záležitosť. Niektoré deti držia proti smeru jazdy dlho, ale niektoré chcú vidieť dopredu a práve príspevok k bezpečnosti cestnej premávky je skôršie otočenie, aby bolo dieťa kľudné a vodič nemal krik a plač, ktorý by ho znervózňoval.

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku

Upevnenie sedačky

Sedačku je možné upevniť viacerými spôsobmi. Najbežnejšie sú však upevenenia bezpečnostným pásom, alebo ISOFIXom. Niektoré sedačky sú dokonca vybavené oboma týmito systémami, čo je vhodné najmä v prípade, že sedačku treba prehadzovať medzi rôznymi vozidlami, ktoré nie sú zhodne vybavené upevnením ISOFIX.

1. Upevnenie bezpečnostnými pásmi

Najjednoduchšie upevnenie detskej sedačky je bezpečnostnými pásmi. Tu treba tiež dbať na to aké samotné upevnenie je. Väčšina sedačiek by mala disponovať blokovaním pásu, ktoré udrží sedačku pevne na mieste. To platí až do momentu, kedy nie je sedačka len prostriedkom na zvýšenie sedenia detí. Vtedy sú už títo menší jedinci pripútaní klasickým bezpečnostným pásom.

2. ISOFIX

Prvé auto, ktoré bolo vybavené upevnením ISOFIX bol Volkswagen Golf štvrtej generácie v roku 1997. Na vývoji spolupracovala automobilka s výrobcom detských sedačiek Britax Römer a potom sa tento štadard stal povinným v nových autách. Od roku 2004 je každé nové auto vybavené, minimálne na zadných sedadlách týmto uchytením. Pozostáva z dvoch hákov a väčšinou z pásu s ukotvením nad sedadlom, alebo na zadnej strane sedadla. Prídavná upevňovacia noha nie je na každej sedačke a nie je kompatibilná s autami, ktoré majú schránku pod podlahou, čiže s väčšinou MPV.

3. Vstavané detské sedačky

Niektoré automobilky ponúkajú vstavané detské sedačky, ktoré sa jednoducho vysunú zo zadného sedáku. Jasné, nie sú pre všetky hmotnostné kategórie, ale skôr pre väčšie deti. Týmito systémami disponuje napríklad Volvo, alebo ho mal aj Volkswagen a SEAT v modeloch Sharan a Alhambra. Samozrejme v príplatkovej výbave.

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačkuZdroj: Recaro

Testy

Niektoré organizácie testujú detské sedačky a podrobujú ich záťažovým skúškam a crash testom. Tieto údaje sú potom voľne prístupné pre všetkých. Väčšinou sú to bezpečnostné organizácie vo viacerých krajinách. U nás sú najrelevantnejšie nemecký ADAC a rakúsky ŐAMTC.

ADAC

ADAC si zvolil vlastné rozdelenie sedačiek, ktoré je ešte trochu odlišné od tých, ktoré udávajú normy a je prispôsobené veku dieťaťa. Z týchto testov (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/) vyberáme najlepšie v každej kategórii, čím nižšie skóre, tým lepšia ochrana:

A)     Do 1 roka
1. Stokke iZi Go Modular X1 i-Size by Besafe + iZi Modular i-Size základňa (skóre 1,7)
Táto detská sedačka dosiahla lepšie výsledky so základňou, ktorá sa dá pripojiť na ISOFIX
2. Silver Cross Simplicity Plus + Simplicity Isofix základňa (skóre 1,7)
Aj tu je situácia rovnaká, kým bez ISOFIXovej základne má sedačka 2,3, s ňou sa dostáva na 1,7.
3. Mima iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size základňa (skóre 1,7)
Znova je dôležité využiť aj základňu, ale aj bez nej je výsledok prijateľných 2,0.
4. Maxi-Cosi Tinca + Tinca základňa (skóre 1,7)
Pri Maxi-Cosi je rozdiel medzi testom so základňou a bez nej veľmi podobný, bez základne dosiahla sedačka 1,8.
5. Babyzen Yoyo iZi Go Modular X1 i-Size + iZi Modular i-Size základňa (skóre 1,7)
Bez základne, ktorá má pripojenie na ISOFIX je skóre 2,0.

B)     Do 1 a pol roka
1. Peg Perego Primo Viaggio Lounge + i-Size základňa (skóre 1,7)
Aj tu prichádza to isté, bez použitia základne je skóre stále použiteľné, ale až 2,4.
2. Silver Cross Simplicity Plus + Simplicity Isofix základňa (skóre 1,7)
Aj tu je situácia rovnaká, kým bez ISOFIXovej základne má sedačka 2,3, s ňou sa dostáva na 1,7.
3. Maxi-Cosi Marble (skóre 1,8)
4. Maxi Cosi Pebble 360 (skóre 1,8)
Zaujímavé je, že táto detská sedačka dosiahla rovnaké skóre aj so základňou aj bez nej

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku

C)     Do 4 rokov

1. Cybex Sirona SX2 i-Size (skóre 2,1)
2. Britax Römer Dualfix iSense + Flex Base iSense (skóre 2,4)
3. Swandoo Marie 3 (skóre 2,4)

D)     Do 7 rokov
1. Axkid One+ (skóre 2,1)
2. Axkid One (skóre 2,2)

E)      Do 12 rokov
1. Cybex Solution S i-Fix (skóre 1,8)
2. Joie i-Traver (skóre 1,9)
3. Recaro Mako Elite 2 (skóre 2,0)
4. Cybex Pallas G i-Size (skóre 2,0)
5. Joie i-Trillo LX (skóre 2,1)

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačku

ŐAMTC

Rakúsky systém je trochu iný a berie do úvahy hlavne výšku krpca. Ale vo finále je to spolupráca medzi oboma inštitúciami, lebo výsledky sú rovnaké, len rakúsky inštitút ich interpretuje.

Poradíme vám ako vybrať detskú autosedačkuZdroj: Recaro

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nový Range Rover: Z veľkého sa stal obrovskýRange Rover po takmer 10 rokoch prichádza s novou generáciou svojho najväčšieho modelu. Ten...28. Október, 2021
02Volkswagen Tiguan e-Hybrid s plug-in hybridom je aj rýchly, má režim GTEVolkswagen nedávno inovoval jeden zo svojich naozaj dôležitých modelov, Tiguan....26. Október, 2021
03Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiStále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi....27. Október, 2021