Pozreli sme sa do fabriky Volkswagenu, presnejšie tam, kde autá kontrolujú a analyzujú
Najväčší zamestnávateľ ľudí na Slovensku je bratislavská fabrika Volkswagenu, ktorá píše svoju tradíciu už dlhé roky. My sme sa boli pozrieť do jej Centra analýz kvôli odštartovaniu výroby deviatej generácie Volkswagenu Passat, už iba s karosériou kombi Variant. Len pre pripomenutie, tento rok je 33 rokov odvtedy, čo sa začala vyrábať v tomto závode tretia generácia modelu.
Pozreli sme sa do fabriky...
Spravodajstvo
Hneď na úvode nás uvítala práve prvá vyrobená verzia Passatu Variant vedľa tej najnovšej. Rozdiel v veľkosti je enormný a nový Passat je, za tých 6 generácií, ako z inej triedy. Vo fabrike na Volkswageny postupne zvyšujú svoje kompetencie a po výzve s navýšením komplexity Passatu oproti modelu Up! prichádzajú výzvy aj s kyberbezpečnosťou a ako bonus Volkswagen na Slovensku vyrába aj špeciálnu prípravu pre policajné vozidlá a vozidla záchranných zložiek.
Centrum analýz pozostáva z 5 základných sekcií. Prvá z nich je analýza hnacieho ústrojenstva vozidiel, ďalšia analýza elektriky a elektroniky vozidiel, ďalej analýza celkovej akustiky a analýza vodnej tesnosti a výbavy vozidiel. Všetko má svoj zmysel a niektoré z analýz sme si mohli pozrieť aj naživo. O tých elektrických, ktoré zahŕňajú aj funkčné skúšky netreba veľa hovoriť, aj keď sú dôležité. Skúša sa osvetlenie, uzamykanie, informačno-zábavný systém, komfortné funkcie, ale aj dynamicky asistenčné systémy vodiča a vlastnosti podvozku. Vysokonapäťové skúšky kontrolujú každý jeden vysokonapäťový komponent plug-in hybridných vozidiel a elektromobilov.
Zdroj: Autobazar.EU
Ale potom prišli praktickejšie časti. Zaujímavé je sledovať ako vyškolení špecialisti kontrolujú zatváranie dverí s presnosťou na niekoľko Newtonov a počúvajú aké zvuky z auta idú. Na základe toho už vedia čo majú pripraviť a nastaviť.
Skúška tesnosti zase znamená, že vozidlo zaparkuje v bazéne s určitou hĺbkou vody a do interiéru nesmie preniknúť ani kvapka vody. Veď by to bol problém, keďže napríklad Touareg má baterku pod nohami spolujazdca. Hneď vedľa plavebnej komory je komora monzúnová. V nej automobilka testuje vozidlá na tesnosť, čo znamená až 250 litrov vody na meter štvorcový v desaťminútovom intervale. Reálne je sila vodného živlu väčšia ako v prípade monzúnov.
Zdroj: Autobazar.EU
Ďalšia zo skúšok je akustická. Do špeciálnej očalúnenej miestnosti s akustickým tlmením je umiestnené auto a umelé hlavy počúvajú každý jeden silnejší aj slabší zvuk, ktorý sa dá analyzovať a dá sa s ním pracovať. Hlavy sú špeciálne a môžu byť na ktoromkoľvek z miest vo vozidle, aby experti vedeli lokalizovať hluk z každého miesta.
Zdroj: Autobazar.EU
Určite by sa toho v Centre analýz dalo vidieť aj viac, ale už týchto pár stanovíšť dokázalo zaplniť program skupiny. Je zaujímavé vidieť ako sa nové vozidlá Volkswagen testujú a pripravujú pre zákazníkov. Testy nie sú prevádzané na každom jednom kuse, samozrejme, ale jednotlivé kusy sú vyberané podľa vopred stanovených kritérií.
Treba ešte pripomenúť, že slovenská fabrika vyrába Superb, Touareg, ale aj Passat a v minulosti vyrábala aj ďalšie modely. Patrí na špičku v rámci koncernu a na špičku aj v rámci zamestnávateľov na Slovensku. Práve Passat je dôležitý stavebný prvok, lebo ho Volkswagen predal až 34 miliónov kousov celkovo, čo z neho robí druhý najúspešnejší Volkswagen v celej histórii. Passat predbehol dokonca aj legendárny Chrobák, ktorý si svoje prvé miesto držal poriadne dlho. Teraz je najpredávanejší Golf a až za ním je Passat.
Zdroj: Autobazar.EU
Prihláste sa na odber nášho newslettera
Novinky zo sveta áut priamo na váš e-mail.
Súhlasím so Všeobecnými obchodnými podmienkami a vyhlasujem, že som sa oboznámil/a s Informáciou o spracúvaní osobných údajov
Najčítanejšie tento týždeň




