Pozreli sme si vynovený Volkswagen Tiguan Allspace, je krajší ako doteraz

Volkswagen Tiguan už faceliftom prešiel a už sme o ňom písali. Ale jeho predĺžená verzia prichádza so zmenami až teraz. Vlastne, treba povedať, že práve predĺžený model je pre automobilku o trošku dôležitejší. Kým u nás predstavuje jeho podiel len 30 percent, celosvetovo je to až 55 percent.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Pozreli sme si vynovený...

Auto-moto zaujímavosti

Vysoký celkový podiel predĺženého Tiguanu Allspace je spôsobený faktom, že na niektorých trhoch, ako napríklad USA a Čína, nie je krátky Tiguan dostupný. V rámci prezentácie sme dostali aj informáciu ako vyzerá najpravdepodobnejší Tiguan Allspace na Slovensku, podľa dát zozbieraných za prvú generáciu. Taký ideál na Slovensku doteraz má teda dvojlitrový naftový motor s 110 kW (150 k), alebo 140 kW (190 k), automatickú prevodovku DSG, pohon všetkých kolies 4Motion, bielu farbu, či už klasickú, alebo perleť a v drvivej väčšine má výbavu Highline.

Inovovaný Tiguan Allspace bude pokračovať v podobne nastolenej línii a nezanevrie ani na naftové motory. Veľkou výhodou oproti krátkemu bratovi je možnosť priplatiť za dve doplnkové sedadlá. V takom prípade sa hodí posúvateľná stredná lavica v rozmedzí 18 centimetrov. Tiguan Allspace však naďalej ponúka aj veľký batožinový priestor, tu nebolo treba nič meniť.

Pozreli sme si vynovený Volkswagen Tiguan Allspace, je krajší ako doterazZdroj: Autobazar.EU

Najvýraznejšou zmenou faceliftu je nová predná časť, okrem novej masky chladiča a zmeneného nárazníka sú tu aj nové svetlá. Tie môžu mať inteligentné adaptívne LEDkové systémy IQ.Light. V takom prípade je osvetlená aj horná lišta masky chladiča. Podobne sa zmenili aj zadné svetlá, majú nové rozloženie prvkov. V trochu inak tvarovanom zadnom nárazníku je nová lišta s odrazovou plochou, ale nie pre všetky výbavy. Veľkou novinkou je, že po facelifte bude aj Allspace dostupný s výbavou R-Line, ktorá má športovejšie stvárnenie nárazníkov.

Vylepšená je aj vnútorná časť. Prístrojová doska má štandardne Digital Cockpit Pro, ktorý umožňuje alternovať zobrazenia a meniť jednotlivé prvky. Omnoho väčšou zmenou je použitie iného informačno-zábavného systému najnovšej generácie s displejom dosahujúcim až 9,2 palca uhlopriečky. Podpora bezdrôtového zrkadlenia telefónu je už samozrejmosťou.

Pozreli sme si vynovený Volkswagen Tiguan Allspace, je krajší ako doterazZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavý je aj prechod ku novému panelu klimatizácie, ten je plne dotykový a síce nedáva haptickú odozvu, ale pod hlavný displej sa práve takýto systém hodí lepšie. Nový hlavicu radiacej páky automatu s podsvietenými režimami netreba ani spomínať. Skôr zaujme nový volant. Ten má dotykové prvky miesto klasických tlačidiel, ale tieto poskytujú odozvu, takže je stlačenie na pocit podobné ako stlačenie normálneho tlačidla. Tiguan Allspace ponúkne, pre niektoré výbavy aj možnosť aktívneho vetrania predných sedadiel.

Tiguan Allspace si necháva dôležité kľúčové vlastnosti ako mal pred faceliftom. To znamená, že dokáže potiahnuť až 2,5-tonový príves, ak má pohon všetkých kolies. Áno, v ponuke je aj základná verzia s pohonom výlučne prednej nápravy a dokonca s manuálnou prevodovkou. Volkswagen Tiguan Allspace však začína s výbavou Life, ktorá už má všetko, čo môžete potrebovať. Predchádzajúci základ mal tak mizivé predaje, že ho nebolo potrebné držať naďalej v ponuke.

Pozreli sme si vynovený Volkswagen Tiguan Allspace, je krajší ako doterazZdroj: Autobazar.EU

To, čo pribudlo je vylepšená a najmodernejšia verzia IQ.DRIVE Travel Assist. Je to systém automatizovaného riadenia, ktorý dokáže v niektorých situáciách ísť, po určitú dobu, bez zásahov vodiča. K nemu prispieva aj prediktívny tempomat, ktorý nielen adaptívne prispôsobuje rýchlosť okolitým vozidlám, ale tiež rýchlostným limitom v danej oblasti. Tie získava buď z mapových podkladov, alebo z prečítaného zvislého značenia ciest.

Vylepšený Tiguan Allspace ponúkne celkom širokú ponuku motorov. Základom bude teda predokolka, manuál a motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Takáto alternatíva bude v cenníku za 32 490 eur pri súčasnej akcii nazvanej Maxi Bonus. Ten predstavuje cenové zníženie, oproti základnej cene o 1 500 eur a platí pre všetky verzie modelu.

Pozreli sme si vynovený Volkswagen Tiguan Allspace, je krajší ako doteraz

Najlacnejšou cestou ku pohonu všetkých kolies, v prípade väčšieho Tiguanu, bude verzia s 2,0 TSI, čiže benzínovým štvorvalcom, ktorý je štandardne spojený s automatickou sedemstupňovou prevodovkou s dvomi spojkami. Takáto kombinácia bude, s výbavou Life, stáť 39 090 eur. Vyšší stupeň výbavy Elegance vytiahne oproti Life naviac 2 700 eur a R-Line je od Life drahší o 2 100 eur.

Najvýkonnejšou benzínovou pohonnou jednotkou bude stále dvojliter na benzín, ktorý ponúkne až 180 kW (245 k). Tento motor je však viazaný na športovo vyzerajúcu výbavu R-Line a jeho cena, bez príplatkovej výbavy, je 43 590 eur.

Volkswagen však naďalej bude ponúkať aj obľúbené naftové motory. Obe verzie naftového dvojlitra TDI EVO budú mať Twindosing, čiže dva samostatné katalyzátory na selektívnu katalytickú redukciu so samostatnými tryskami na vstrekovanie aditíva AdBlue. V prípade naftového motora sú dve výkonové verzie, ktoré prešli vylepšením. Základná má 110 kW (150 k) ako doteraz a je štandardne spojená s automatickou prevodovkou. Avšak môže mať ako pohon predných kolies, tak pohon 4Motion. Najlacnejší naftový Tiguan Allspace bude za 37 090 eur a za štvorkolku bude príplatok 2 500 eur.

Viac naftového výkonu ponúkne verzia s 147 kW (200 k), ktorá je, oproti pôvodnému modelu, výkonnejšia o 7 kW (10 k). Tento motor je dotupný iba pre výbavy Elegance  a R-Line. V nich predstavuje príplatok 2 200 eur oproti slabšiemu naftovému motoru.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Tiguan e-Hybrid s plug-in hybridom je aj rýchly, má režim GTEVolkswagen nedávno inovoval jeden zo svojich naozaj dôležitých modelov, Tiguan....26. Október, 2021
02Volkswagen Taigo mieri na Slovensko, čo má v základe?Volkswagen Taigo je rozšírením ponuky SUV značky Volkswagen. Veľkostne sa radí miedzi T-Roc...8. Október, 2021
03Volkswagen Polo dostal facelift, čo prináša nové?Volkswagen Polo je pre automobilku stále veľmi dôležitým vozidlom. V ostatnej dobe mu síce...11. November, 2021