Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EU

Nie každý potrebuje naftový motor. Niekedy je lepšia kombinácia benzínového agregátu a plynového doplnku. Dokonca niektoré automobilky toto ponúkali aj vo fabrických špecifikáciách. My sme hľadali práve takéto autá a vybrali sme 5 z nich, ktoré sú zaujímavé.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Pozrite si 5 zaujímavých...

Auto-moto zaujímavosti

Podmienky boli stanovené vopred. Musí to byť relatívne nové auto s vekom do 7 rokov, cena do 15-tisíc eur a, samozrejme, plynový pohon. A optimálne, po kontrole výroby konkrétneho modelu to musí byť naozaj fabrické plynové zariadenie, ktoré auto využíva. Pritom nerobíme rozdiely medzi LPG a CNG, každé má plusy a mínusy.

1. Audi A3 g-tron

Audi A3 je typickým zástupcom nižšej strednej triedy, alebo segmentu C, ak chcete. Patrí však do prémiovej sekcie segmentu. A teší sa veľkej obľube už os predstavenia v deväťdesiatych rokov, kedy automobilka práve modelom A3 rozšírila svoju ponuku smerom nadol.

Tento kus je z najnovšej generácie modelu, dokonca po facelifte v roku 2016. Dá sa to spoznať podľa označenia g-tron, ktoré nahradilo dovtedy používané označenie TGI. Táto verzia má stále dve veľké nádrže, jednu benzínovú a druhú na CNG. To znamená, že po naplnení oboch nie je problém prejsť naraz aj omnoho viac ako 1000 kilometrov.

https://www.autobazar.eu/audi-a3-sportback-14-tfsi-g-tron-sport-id19640331.html

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. SEAT Leon TGI

Rovnakú technológiu pohonu na plyn ako používa Audi má v ponuke aj každý ďalší mainstreamový zástupca koncernu Volkswagen. SEAT teda nie je výnimkou. Španielska automobilka ponúkla nielen hatchback s plynovým pohonom, ale aj kombi. Je logické, že práve kombi zožalo omnoho väčší úspech.

Tak ako Audi, aj SEAT Leon poháňa 1,4-litrový turbomotor, ktorý je prispôsobený na spaľovanie stlačeného plynu. Má výkon 81 kW (110 k). Pohon predných kolies je jasný, ale pekne vyzerá spojenie so šporovo ladenou výbavou FR. FR už síce predstavuje iba výbavu, nie špeciálny model, ale aj tak má Leon svoje čaro. S bielou farbou naviac vyniknú detaily, ktorými sa FR líši od ostatných.

https://www.autobazar.eu/seat-leon-st-14tgi-cng-id19436998.html

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Mercedes-Benz B200 NGD

Pokusy s plynovým pohonom robil aj Mercedes-Benz. Teda používa ho bežne pri dodávkach a pri nákladných autách. Pri osobákoch bol plyn vyhradený pre Triedy B a C. Tieto mali tiež motory prispôsobené na spaľovanie plynu a dokázali spraviť slušnú kilometrov na jedno natankovanie plynu. Benzínová nádrž má však len 14 litrov, na rozdiel od vyššie uvedených áut, ktoré majú nádrž plnohodnotnú.

Pohonná sústava využíva dvojlitrový spaľovací motor, ktorý produkuje 115 kW (156 k). V prípade Triedy B ide o malé MPV, ktoré je veľkostne skoro na úrovni Volkswagenu Touran. Najmä v druhej generácii, ktorá už nepotrebovala sendvičový systém podlahy ako mala prvá Trieda B.

https://www.autobazar.eu/mercedes-b-trieda-200-ngd-c-id11373422.html

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Dacia Duster TCe 100 LPG

V ponuke sú aj autá, ktoré sú nové a dokážu spaľovať plyn. Dacia ich má v ponuke hneď niekoľko. Zaujímavý je Duster, ktorý ponúka naozaj veľa miesta a kombinácia štandardne veľkej nádrže s prídavnou plynovou znamená naozaj veľký akčný rádius. Hovorí sa o 1200 kilometroch. Ale všetko záleží od toho ako vodič používa pravú nohu.

Duster LPG je kombinovaný výhradne s litrovým benzínovým trojvalcom s prepĺňaním, ale s nepriamym vstrekovaním. Taktiež má výhradne pohon prednej nápravy a manuálnu šesťstupňovú prevodovku. Za rozumne vybavený kus s týmto pohonom znie cena ako naozaj adekvátna. Duster má hrdlo nádrže na plyn pod rovnakou krytkou ako je benzínové hrdlo. Takže vyzerá ako úplne obyčajná verzia.

https://www.autobazar.eu/dacia-duster-comfort-tce-100-lpg-4x2-id18501359.html

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Volkswagen UP! CNG

Rozvoz pizze, či iných jedál s nízkymi nákladmi? Možno práve UP by mohol byť tou správnou voľbou. Vojde kamkoľvek, odkiaľ aj vyjde, mesto je jeho teritóriom a zároveň má aj nízku spotrebu. Teda nízku spotrebu má už na benzín, ale celkové náklady pri použití plynu ešte výraznejšie klesajú.

Päťdverák so športovo vyzerajúcimi červenými prvkami je optimálna voľba. Predné dvere nie sú príliš veľké a zadné zase môžu poslúžiť na prístup k tomu veľkému vaku s termoizolačnou schopnosťou. Toto auto nie je na dlhé trasy, ale, v niektorých prípadoch, je ekologickejšie ako elektromobil. Záleží od toho z akého mixu sa vyrába elektrická energia.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-up-10-cng-benzin-id19414839.html

Pozrite si 5 zaujímavých áut na plyn, ktoré nájdete na Autobazar.EU

Aká je teda základná výhoda CNG, okrem spotreby? Môže ísť do väčšiny garáží, na rozdiel od áut na LPG. A základná nevýhoda? CNG má omnoho menšiu sieť staníc ako LPG.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuSedany majú v sebe akúsi eleganciu, ktorú kombi nebudú nikdy mať. Trojpriestorová karoséria...6. August, 2021
02Mercedes predstavil najmenší All-Terrain, prichádza s ním Trieda CPri predstavení najnovšej generácie Mercedesu Triedy C bolo jasné, že sa výrazne rozšíri aj...18. August, 2021
03S Autobazar.EU môžete vyhrať 100 eur na tankovanie každý týždeň!Autobazar.EU pre svojich používateľov pripravil súťaž o poukážky na tankovanie. Podmienky...3. Jún, 2021