Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohu

Sedany majú v sebe akúsi eleganciu, ktorú kombi nebudú nikdy mať. Trojpriestorová karoséria je naviac pevnejšia a nepôsobí tak úžitkovo. Je jasné, že prím medzi sedanmi hrá dlhodobo Volkswagen Passat, ale nie je jediným autom v triede. Má nepochybne množstvo výhod, akurát sú ním presýtené cesty. Preto sme spravili zoznam piatich alternatív, ktoré na cestách až tak často nie je vidno.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Alfa Romeo

Top 5 alternatív Passatu,...

Auto-moto zaujímavosti

Podmienky výberu boli jasné. Hlavnou je karoséria sedan, následne je dôležitý rozpočet. Keďže do 15 000 eur sa dá kúpiť naozaj pekný Passat, tak toto je ďalší výberový faktor. A posledným, ale dôležitým je skôr subjektívny faktor. To je frekvencia na cestách. Jednoducho sme vybrali autá, ktoré sú celkom ojedinelé a preto dokážu pútať pozornosť.

1. Alfa Romeo Giulia

Už počujeme náreky o tom, že Alfa Romeo nikdy nebola spoľahlivá. Ale fakt je ten, že je zdokumentovaný aj prípad, kedy práve Giulia podobná tejto, zvládla bez problému 400-tisíc kilometrový nájazd. Takže spoľahlivosť naftovej verzie by mohla byť naozaj slušná. A k tomu pridáva Giulia aj výbornú vizáž, ktorá naozaj nie je na každom parkovisku vidieť.

Pri Alfe Romeo Giulia je asi jedno akú má farbu, ale treba uznať, že tmavá červená, skoro fialová, jej náramne sekne. Motor spaľujúci naftu má objem 2,2 litra a poháňa zadnú nápravu. To je novinka, ktorá prišla práve s týmto modelom a obávame sa, že s ním aj odíde. K dokonalosti jej chýba len šialená farba interiéru. Taká do oranžova by bola úplne perfektným doplnkom vonkajšej farby.

https://www.autobazar.eu/alfa-romeo-giulia-22-diesel-150-mt-super-id19513877.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

2. Renault Talisman

Je kvalitne spracovaný, má dosť miesta, pokrokovo vyzerá displej umiestnený vertikálne, teda ak ho tento sedan má vo výbave. A aj napriek tomu sa neuchytil. Možno je za tým použitie menšieho motora s objemom 1,6 litra. Áno, aj naftový motor mal takýto objem. V najvýkonnejšej verzii ponúkal výkon 118 kW (160 k), k čomu mu pomáhali dve turbá.

Neskôr v životnom cykle dostal Talisman dvojlitrový naftový štvorvalec. Ale ani 1,6-tka nie je na zahodenie. Vie chodiť za 6,5 litra kedykoľvek a výkonu má naozaj dosť. V čiernej farbe vyzerá Talisman naozaj elegantne, naviac, keď je vizáž doplnená peknými veľkými diskami. Znova je tu kombinácia s trochu fádnejším interiérom, ale jedinou alternatívou bola, v tomto prípade, verzia Initiale Paris kombinujúca čiernu kožu s bielou.

https://www.autobazar.eu/renault-talisman-16-dci-id19454859.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

3. Lancia Thema

Je to Lancia? Nie je to Lancia? Keď koncern FIAT paktoval s Chryslerom, alebo skôr ho vlastnil, tak americká automobilka vycúvala z Európy a nechala po sebe niekoľko modelov. Dodge Journey sa pretransformoval na Fiat Freemont, Chrysler Voyager na Lanciu Voyager a z Chrysleru 300M sa stala Lancia Thema. Americký štýl s talianskym znakom bol celkom zaujímavým produktom.

Teraz je z Themy naozaj zaujímavá možnosť medzi sedanmi do 15-tisíc. Má pohon zadnej nápravy, vpredu motor s objemom tri litre na naftu a automatickú päťstupňovú prevodovku. Výbornou správou je, že dizajn ostal celkom aktuálny a kombinácia talianskej značky a amerického auta bude, zrejme, fungovať celkom dlho. Lancia si však nevzala motory, ktoré majú osem valcov.

https://www.autobazar.eu/lancia-thema-30l-v6-crd-executive-hp-a-t-id18213339.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

4. Jaguar XF

Nástupca modelu S-Type doniesol radikálnejšie tvary, ktoré potom získal aj väčší XJ a pribudol aj najmenší Jaguar XE. Lenže spočiatku to so spoľahlivosťou nebolo slávne, najmä vďaka motoru 2,7 V6 na naftu, ktorý mal niekoľko problémov. Aj keď nie všetky kusy nimi trpeli. Omnoho spoľahlivejšie boli tieto autá po facelifte, alebo s benzínovými motormi.

Najmenší naftový motor bol v ponuke buď s výkonom 120 kW (163 k), alebo s 147 kW (200 k). Výkonnejšia už dokáže s veľkým a dynamicky vyzerajúcim sedanom slušne zamávať. Naviac má celkom nízku spotrebu, najmä keď je kombinovaný s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Táto šelma má tiež tvary, ktoré zvládajú akúkoľvek farbu a jediné, čo by mohlo byť zaujímavejšie sú disky. Tieto menšie však podporujú komfort. Vnútri jednotvárnosť trochu ruší drevené obloženie.

https://www.autobazar.eu/jaguar-xf-22d-i4-200k-xf-automat-edition-id19312176.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

5. Suzuki Kizashi

To, že Suzuki malo ambíciu dostať sa do strednej triedy už asi pamätá málokto. Áno, je menšie ako Passat, ale nie o veľa. Aspoň zvonka. Keď prišiel na trh, tak mal 2,4-litrový benznínový štvorvalec, ktorý mohol byť kombinovaný aj s pohonom všetkých kolies. Veď je to Suzuki! Ale tento sedan trochu trpel tým, že mal v ponuke len prevodovku CVT. Síce výborne vyladenú, ale CVT.

Ale čo sa fakt podarilo je štýl akým toto auto zostarlo. Stále vyzerá aktuálne a tvary sú stále príjemné. Možno by sa lepšie vynímali s niečim zaujímavejším ako čierno-čiernou kombináciou farieb, ale ani táto neurazí, aj keď nenadchne. Toto auto je možno väčšia exotika na našich cestách ako Ferrari Modena. A má stále relatívne jednoduchú a spoľahlivú techniku, ktorá proste vydrží.

https://www.autobazar.eu/suzuki-kizashi-24i-id19041126.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Cadillac Fleetwood

Aký veľký motor môže poháňať predné kolesá? Tento Cadillac má 4,5-litrový osemvalec. Má však aj automatickú päťstupňovú prevodovku, čo je celkom šokujúce. Aspoň podľa popisu. Tieto hranaté sedany majú akúsi zvláštnu auru. Sú staré a pripomínajú osemdesiate roky, ale napriek tomu sú celkom príťažlivou cestou ku historickému autu, ktorá nie je ani príliš tŕnistá.

To, čo je však najväčším extrémom  je interiér. To nie sú sedadlá, to sú kreslá, to sú hovníky. A sú elektricky nastaviteľné. Zaujímavý je aj panel automatickej klimatizácie a ako z budúcnosti vyzerá aj digitálny panel pred vodičom.

https://www.autobazar.eu/cadillac-fleetwood-4.5-v8-elegance-id18049644.html

Top 5 alternatív Passatu, ktoré nie sú na každom rohuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Arkana R.S. Line: Vizáž áno, ale čo výkon?Francúzska automobilka má aktuálne v ponuke stále nové SUV-kupé s názvom Arkana. To je...20. Júl, 2021
02Takmer nejazdené 20-ročné combi: Top stav, 39 990 Eur!Od roku 1999 najazdil tento krásny nečakane málo, na tachometri svieti nájazd len 43 779...24. Júl, 2021
03Alpine A110 Legende GT bude limitka privedená k dokonalostiSú autá, ktoré sú zaujímavé a jedinečné a je veľká šanca, že vďaka všelijakým normám už...18. Máj, 2021