Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EU

Ťah automobilky Škoda s predstavením nového modelu Fabia, ktorý nahradil celkom zastaralú Feliciu bol, s odstupom času, výborný. Škoda si tým zabetónovala najlepšiu pozíciu na trhu na mnoho rokov dopredu. Fabia sa predsa okamžite stala najpredávanejším vozidlom na Slovensku.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.05.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Pozrite si históriu Škody...

Auto-moto zaujímavosti

Lenže to sa písal rok 1999 a tento rok prvé kusy oslávia 23 rokov. Ako sa Fabia menila počas tejto doby? Pozreli sme sa na všetky míľniky v životnom cykle vozidla pomocou inzerátov v databáze Autobazar.EU.

1. Škoda Fabia prvej generácie

Prvá Škoda Fabia sa ukázala v decembri 1999 ako nástupca dlhoročného modelu Felicia. Felicia však bola, veľmi jednoducho povedané, oblejším Favoritom. Preto predstavenie úplne nového modelu čerpalo z koncernových skúseností a využitia platformy PQ24, na ktorej stáli Volkswagen Polo a SEAT Ibiza. Fabia postupne prichádzala s viacerými karosárskymi verziami, okrem malého hatchbacku to bolo použiteľnejšie kombi a unikátom sa stal sedan.

Kombi s karosériou s dĺžkou 4,24 metra sa stalo naozaj obľúbené a stále ich je na cestách vidieť veľmi veľa.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-combi-combi-47kw-manual-id20923842.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. Škoda Fabia prvej generácie po facelifte

V auguste roku 2004 prišla automobilka s faceliftom, ktorý trochu zmenil tvár modelu novým nárazníkom. Kvôli zmene tvarov sa zmenili aj hmlovky a z niečoho, čo najviac pripomína lichobežník sa stali kruhy. Vzadu však priniesol facelift inovované svetlá s tvarom písmena C. Zmien nebolo veľa, ale odlíšili novšie verzie od starších.

Zaujímavejšie na facelifte je použitie nového volantu, ale tiež zmena finálneho prevodu modelu RS. Z Fabie prvej generácie sa podarilo automobilke vyrobiť 1 790 900 kusov.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-1.2-htp-lucca-5dv-.klimatizacia-id20753887.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Škoda Fabia druhej generácie

S koncernovou generačnou obmenou prešla aj nová Fabia do svojej druhej generácie. Druhá generácia Fabie sa ukázala na ženevskom autosalóne v marci roku 2007. Stále však využívala platformu PQ24. novinka v tom čase predvádzala vyššiu stavbu karosérie a výrazne prepracovaný interiér taktiež s trochu vyššou stavbou.

Po prvej generácii a neúspechu sedanu sa táto karoséria, pre Európu, stratila z ponuky a ostalo tak iba kombi a hatchback, čiže verzie, ktoré boli úspešné v predajoch.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-combi-14-tdi-id20892322.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Škoda Fabia druhej generácie po facelifte

Modernizácia modelu v roku 2010 priniesla najmä ofenzívu motorov TSI. Ale nezaobišlo sa to ani bez štylistických zmien. Nové predné svetlá bolo možné vybaviť xenónovými výbojkami, avšak príplatok bol tak vysoký, že ich má len zlomok vozidiel. Zmenený predný nárazník viac zvýrazňoval šírku vozidla. Vnútri sa objavil nový volant.

Veľkou správou pri facelifte bol návrat modelu RS, ktorý je aktuálne posledný, ktorý sa do ponuky dostal. Má motor 1,4 TSI s výkonom 132 kW (180 k) kombinovaný výlučne s prevodovkou DSG. Druhá generácia Fabie vznikla v počte 1 704 100 kusov.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-14-tsi-rs-dsg-id20953346.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Škoda Fabia tretej generácie

Tretia generácia Fabie s výrazne ostrými tvarmi, po vzore súdobej Octavie, sa ukázala v Paríži v októbri roku 2014. Platforma PQ26 bola kombináciou PQ25 a MQB. Po hatchbacku sa do produkcie znova dostáva aj kombi, ale až v decembri toho roku. Vlastne kombi tretej generácie žije ešte stále. Fabia RS so svojimi nízkymi predajmi také šťastie nemala a nedostala sa ani do tretej generácie modelu.

Prečo sa Fabia RS druhej generácie zle predávala? Nemala nič výrazné a cena bola celkom ustrelená. Za rovnaké, možno menšie peniaze bolo predsa Polo GTI.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-combi-10-tsi-style-id19696466.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

6. Škoda Fabia tretej generácie po facelifte

Facelift tretej Fabie v roku 2018 prebehol celkom jednoducho, Fabia dostala širšiu masku chladiča a jemné retuše predného nárazníka. Do nových svetiel sa mohol nasťahovať aj Full LED systém. Podobné zmeny prebehli aj v zadnej časti. Možnosť LED svetiel a iný nárazník, ale len jemne, sú hlavnými poznávacími znakmi. Podobne to je v interiéri, kde toho znova nebolo treba veľmi veľa robiť. Zmenili sa hlavne výbavy.

Stále je v ponuke kombi a hatchback, ktoré sú stále na prvých priečkach predajnosti modelov vo viacerých krajinách. Nie je sa čomu čudovať, lebo práve kombi je veľmi praktickou alternatívou, ktorá zvláda aj voľnočasové aktivity a tiež rodinnú prepravu. Fabia je stále výraznou stálicou aj u fleetových zákazníkov, aj keď tí sa postupne viac, či menej presúvajú ku Octavii.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-combi-10-tsi-ambition-id20963251.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

7. Škoda Fabia štvrtej generácie

Štvrtá generácia Fabie sa ukázala v roku 2021 a stala sa hneď celkom slušným predajným artiklom. Aj napriek budúcej absencii kombi je Fabia naozaj veľkým vozidlom. Nová platforma MQB-A0 ponúka naozaj veľa vnútorného priestoru, veď len batožinový priestor má objem 380 litrov. A pritom ani priestor pre pasažierov nie je na zahodenie, aj tí vzadu majú prekvapivo veľa miesta, vzhľadom na triedu, do ktorej vozidlo patrí.

V tejto generácii sa vracia aj výkonnejší motor. Fabia môže mať 1,5-litrový TSI s výkonom 110 kW (150 k). nie je to úplne hothatch v pravom zmysle slova, ale poskytuje malému autu naozaj dynamické charakteristiky. Tento motor je štandardne spojený so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Keďže kombi tejto generácie absetnuje, tak kombi tretej generácie ostane ešte nejaký čas v ponuke. Avšak náhradou zaň má byť crossover Kamiq.

https://www.autobazar.eu/skoda-fabia-style-10-tsi-81kw-7ap-id20880421.html

Pozrite si históriu Škody Fabie v inzerátoch na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford F 150 predvádza novú výbavu s názvom RattlerAutomobilka Ford má dlhodobo najpredávanejší model práve americký pickup F-150. Nečudo, že...6. Apríl, 2022
02SEAT Leon III (5F): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?SEAT Leon tretej generácie začal svoju púť v roku 2012 na rovnakej platforme akú využíva...6. Máj, 2022
03Land Rover ukázal aj nový Range Rover SportPre modelový rok 2023 Land Rover predstavil novinku, po veľkom Range Roveri sa ukázala aj...12. Máj, 2022