5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EU

Jar je v plnom prúde a teploty stúpajú, to je neklamné znamenie, že viac do popredia, v prípade vozidiel, prichádzajú kabiolety. Ale nie sú jediné, ktoré poskytnú istú dávku zábavy. Zaujímavou a veľmi schopnou možnosťou sú predsa aj hothatche. Tie by mali skĺbiť praktickosť a výkony v akomkoľvek okamihu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 zaujímavých hothatchov...

Auto-moto zaujímavosti

My sme vybrali 5 zaujímavých hothatchov do sumy 12 tisíc eur. Požiadavky a filtre sú jednoduché, auto musí byť považované za hothatch a zároveň musí mať aspoň trochu zaujímavú prezentáciu a pekné fotky, nie také, ktoré boli nafotené zemiakom s rozlíšením webkamery z prelomu tisícročia.

1. Ford Focus ST

Druhá generácia Focusu ST láka na 2,5-litrový motor zo spolupráce s Volvom. Oproti napríklad S60R je naladený ešte celkom striedmo iba na 166 kW (225 k), čo predstavuje vysoký potenciál nárastu výkonu už len pri úprave riadiacej jednotky. Svojho času, keď ho testoval Jeremy Clarkson, tak na testovacej trati jazdil Focus ST s jedným kolesom vo vzduchu aj na mokrej trati. To hovorí o kvalitách podvozku naozaj veľa.

Kúsok, ktorý sme vybrali je z roku 2008 a do prevádzky bol uvedený asi ako jeden z posledných v roku 2011, keď už bola na trhu novšia generácia. Zaujímavý je nielen absenciou tradičnej oranžovej farby, ale tiež výbavou. Navigácia, kožené sedadlá a strešné okno vonkoncom nie sú štandardom pre tieto vozidlá. Vlastne iný taký sa asi ani nedá aktuálne nájsť. A to nielen v slovenských inzerátoch. Podľa popisu naviac prešiel naozaj slušnou údržbou.

https://www.autobazar.eu/ford-focus-25-20v-duratec-st-id20907651.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. Volkswagen Golf GTI

Nie, siedma generácia Golfu GTI za takúto cenu ešte nie je, ale pekné kúsky šiestej sú dostupné. Golf GTI má až ikonický charakter a mimo tretej a štvrtej generácie boli všetky naozaj stelesnením toho, čo je považované za hothatch. Všetky ostatné generácie, vrátane tejto šiestej, ponúkajú výborné jazdné vlastnosti a praktickosť ako základný stavebný kameň.

Sivý Golf GTI má azda najlepšie disky, ktoré sa na vozidlo montovali. A dôležité je, v tomto prípade, že má aj klasické látkové poťahy so vzorom špecifickým práve pre tento model. Manuálna prevodovka už síce nemá hlavicu v tvare golfovej loptičky, ale to nevadí a aj tak vyzerá veľmi dobre.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-20-tfsi-gti-id20885099.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Honda Civic Type-R

Honda stále vyrába hothatche a práve táto generácia, familiárne nazývaná UFO sa stala poslednou s atmosférickým agregátom. A že to bol zaujímavý motor! Dvojliter, inteligentné variabilné časovanie ventilov a k tomu 148 kW (201 k), o 1 kW viac ako mal predchodca.

Červená sa autu naozaj hodí a aj s ňou stále pôsobí ako z budúcnosti, aj keď už má 14 rokov. Zjavne má pár chybičiek, ale nič, čo by vadilo drsnej jazde na okruhu, či na inej uzavretej trati. A po blbnutí v uzavretom priestore stále zvláda návštevu potravín, či drogérie.

https://www.autobazar.eu/honda-civic-type-r-20-plus-id20920968.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Renault Megane RS

Prvý reálny Megane RS sa ukázal už v druhej a veľmi avantgardnej generácii modelu. A aj prvý Megane, ktorý sa zapojil do bojov o dominanciu medzi predokolkami na známom nemeckom orkuhu. Prekvapivo mu prvenstvo celkom dlho vydržalo, ale jedným dychom treba povedať, že rekord držala špeciálna verzia, ktorá bola potunená oproti tým štandardným.

Vlastne päťdverák je stále reálne praktickým autom s použiteľným batožinovým priestorom a miestom pre piatich, aj keď komfortneišie pre štyroch. Červená farba a originálne zliatinové disky sú už celkom rarita pri tomto veku auta. Ale aj napriek 15 rokom dokáže prekvapiť nejedno modernejšie auto na kopcoch.

https://www.autobazar.eu/renault-megane-20i-t-16v-id20870471.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. SEAT Leon Cupra

Ešte predtým ako sa z Cupry stala samostatná značka niesli toto označenie tie najvýkonnejšie modely automobilky SEAT. Ak ste nevedeli, tak to je skratka od Cup Racing. Takže od pretekania na okruhu. Verzia Cupra R je na vrchole rebríčka druhej generácie Leonu a ponúka adekvátne výkony.

Pod kapotou tohto hothatchu je dvojliter, ktorý má štandardne výkon 195 kW (265 k). Avšak v popise svieti, že toto auto má až 230 kW (313 k) a 450 Nm. To, najmä v prípade absencie samosvorného diferenciálu musí byť šialená kombinácia. Avšak s bielou farbou pôsobí tento Leon naozaj nenápadne a ani v interiéri nepredvádza šialený štýl. Dalo by sa povedať, že práve sedadlá nie sú výlučne športové, ale dá sa v nich zvládnuť aj dlhšia trasa.

https://www.autobazar.eu/seat-leon-20-tsi-cupra-r-id20907219.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Bonus: MINI Clubman Cooper S

Toto nie je úplne hatchback, ale skôr malé kombi, ktoré je ale veľkostne podobné ako všetky hothatche vyššie. Ponúka viac priestoru pre pasažierov ako krátke MINI, ponúka vyváženejšie jazdné vlastnosti kvôli dlhšiemu rázvoru a tiež kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti a zároveň má aj batožinový priestor. Výhra v každom ohľade?

Hovorí sa, že tieto MINI nie sú veľmi spoľahlivé a najmä pred faceliftom trochu viac trpeli na karbonizáciu a motor občas štrajkoval. Britská nátura sa veru nezaprie ani pod nemeckým vedením. To, čo je na Clubmane naozaj iné sú zadné dvere. Otvárajú sa ako na dodávke. Jasné, veľa ľudí toto nemá rado, ale malému autu to pridáva úplne inú charizmu. A to isté platí aj o bočných dverách na štýl Rolls-Royce, či skôr Mazdy RX-8.

https://www.autobazar.eu/mini-cooper-s-john-works-1.6i-135kw-automat-id20576979.html

5 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0110 zaujímavých áut do roku výroby 1990 na Autobazar.EUSú dni, kedy každý, kto má slabé miesto pre autá, pozrie ponuku veteránov a vlastne celkovo...1. Apríl, 2022
02Top 5 zaujímavých sedemmiestnych MPV do 10-tisíc na Autobazar.EUBoom SUV je zjavne nezastaviteľný a aj vďaka nemu sa automobilky zbavujú vozidiel MPV,...15. Apríl, 2022
03Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiMinulá generácia Mercedesu Citan nebola úplným predajným hitom. Bola hlavne zameraná na...27. Apríl, 2022