Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Predné zelené brzdové svetlo: Vynález Slováka sa bude z áut demontovať

Vynález Slováka sa čoskoro v premávke rozšíril tak, že sme ho začali registrovať po celej SR. Ohlasy motoristov sú prevažne pozitívne. Bude sa predné brzdové svetlo čoskoro z áut demontovať? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
08.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: frontbrakelights.com

Video: Predné brzdové...

Auto-moto zaujímavosti

Bezpečnostné prvky už dlho zvyšujú bezpečnosť na cestách. Povedzme si rovno, kto je skeptický voči novinkám, žiadne nové objavy a inovácie nemôže nájsť. Posledným mimoriadne zviditeľneným objavom je zelené predné brzdové svetlo.

Predné zelené brzdové svetloZdroj: frontbrakelights.com

Nový bezpečnostný prvok

Na cestách sa už pred rokom začali objavovať autá s namontovaným predným zeleným brzdovým svetlom. Vynález Slováka sa čoskoro rozšíril takmer na všetky autá. Vodiči, prevažne z Trenčianskeho a Žilinského kraja, túto technologickú novinku testovali tak intenzívne, že doslova zaplavila premávku. Dôvodov na úspech je niekoľko. Hlavným cieľom je zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Zelené predné brzdové svetlo

Slováka si ešte musí nájsť cestu do sériovej výroby a nasadenia v každodennej masovej prevádzke. Hodnotenia a skúsenosti účastníkov cestnej premávky sú zatiaľ prevažne pozitívne. Predné brzdové svetlo má zvyšovať bezpečnosť tým, že sa rozsvieti vtedy, keď automobil brzdí (bežne by sa rozsvietilli iba zadné červené svetlá).

Pozitívne ohlasy 

„Vidím, že človek ide istejšie na priechod pre chodcov. Vníma, že svieti zelené svetlo a vie, že ho vidím a cíti sa bezpečnejšie,“ cituje pre MY Horná Nitra skúsenosti Branislav Zábojník, ktorý sa stal jedným z prvých motoristov s namontovaným predným brzdovým svetom. Vodiča to podľa jeho slov vôbec neobťažuje. Je to jednoduchá montáž, ktorú vám urobí servis s oprávnením a vás to vôbec nezasiahne.

Chodci sa cítia bezpečnejšie

Ako hodnotia novinku najzraniteľnejší účastníci premávky? Podľa ohlasov  a reakcií z testovania sa chodci pri prechádzaní cez cestu cítia bezpečnejšie. Pri vstupe na priechod pre chodcov, majú pocit, že ich vodič registruje a vidia, či brzdí.

Predné zelené brzdové svetloZdroj: frontbrakelights.com

Rok testovacej prevádzky

Testovacia fáza nového svetla sa začala minulý rok v septembri. Svetlo bolo v krátkom čase namontované do stoviek až tisícov áut. Tento bezpečnostný prvok začali využívať aj vo verejnej preprave. Používajú ho napríklad autobusy SAD Prievidvza a SAD Trenčín.

Výskum Žilinskej univerzity

Svetlo sveta nemohol nápad uzrieť bez dozorného inštitútu. Na celý projekt a priebeh výskumu dohliada Žilinská univerzita. Vo verejnom prieskume sa ukázalo, že predné brzdové svetlo pozná viac ako 90 % motoristov. Zaujímavá je aj miera odozvy. Až trištvrte motoristov vníma nový bezpečnostný prvok pozitívne.

Odstránenie zelených brzdových svetiel z áut

Snubný nápad má aj svoje úskalia. Dozrel čas, kedy sa testovanie v premávke skončí a majitelia budú musieť novinku so svojich áut odstrániť. Odstránenie svetiel z áut bude zrejme nutné. Skúšobná prevádzka sa skončí v septembri. Od októbra sa tak budú musieť autá zeleného brzdového svetla vzdať.

Predné zelené brzdové svetloZdroj: frontbrakelights.com

Vyjadrenie Ministerstva dopravy

Čo na to hovorí Ministerstvo dopravy? Vo vyjadrení pre médiá uvádza, že sa nedá predčasne hovoriť o tom, čo čaká vynález Slováka po skončení testovania v premávke. Predpokladom sú ďalšie nutné povoľovacie procesy. Aký je názor odborníkov? Podľa nich má byť svetlo najskôr stať súčasťou dobrovoľnej výbavy a neskôr aj povinnej výbavy áut. Ako to však bude, ukáže až čas.

Testovanie v premávke do konca septembra

Do konca septembra novinku budeme vídať na cestách. Držme slovenského nápadu palce. Možno príde autor s doladením špecifikácií, ktoré vychytajú „muchy“ a zvýšia bezpečnosť chodcov na cestách. Aký je tvoj názor na predné brzdové svetlo? Podeľ sa s nami v komentároch.

Zdroj: frontbrakelights.com, Lumaco Innovations AG

Predné zelené brzdové svetlo

Video: Predné brzdové svetlá ako nový bezpečnostný prvok na cestách

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Bestseller pre SR: Prémiové SUV za 30 000 € Nový bestseller pre slovenský trh! Pokročilé funkkcie ako natáčanie zadných kolies, pútavé...4. Máj, 2023
0256-ročná Škoda MB: Modla komunizmu ako nová!Viac ako „polstoročná Škoda“ disponuje minimálnym používaním a najlepšou starostlivosťou!...28. Apríl, 2023
03Jediný na Slovensku: Netradičný taxík z Oravy hitom internetu!Ideálne vozidlo taxislužby? Hneď si ho všimneš. Výzorom bije do očí. Všetci ho poznajú....30. Apríl, 2023